Новини » Економіка 19 вересня, 2019, 18:45 блоги
Бюджет-2020: Одними кредитами і позиками проблеми української економіки не вирішити
112.ua
ІА 112.ua - найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні і кримінальних подіях.
Фото:slovoidilo.ua
Фото:slovoidilo.ua

Обіцяне зростання ВВП України вже у держбюджеті на наступний 2020 рік виявилося блефом. Вже сьогодні під великим питанням, як відреагують наша гривня і в цілому українські ринки на зниження з 19 вересня цього року базової відсоткової ставки Федеральної резервної системи США до 1,75% - 2%?

Оригінал на сайті 112.ua 

Думаю, ще ніхто не забув грандіозні плани прем'єр-міністра Олексія Гончарука, що в наступні 5 років Кабмін забезпечить зростання ВВП країни мінімум на 40%, тобто щорічно економіка повинна зростати не менш ніж на 7%?! Однак у проєкті держбюджету-2020 знаходимо очікуване зростання ВВП – лише на 3,3%?!

Що це? Невже хтось хоче вкрасти в Олексія Гончарука лаври великого реформатора і приборкувача інфляції? Ну, і незрозуміло, в чому причина підвищення пенсій лише на 5,6% при очікуваній інфляції на рівні 7,2%? Хоча при такому турборежимі й це хліб. А поки… поки насолоджуємося міцною гривнею.

Але не сумніваюся, це ненадовго. Вже сьогодні під великим питанням, як відреагують наша гривня і в цілому українські ринки на зниження з 19 вересня цього 2019 року базової відсоткової ставки Федеральної резервної системи США до 1,75% - 2%? Так, світ дочекався рішення голови ФРС Джеремі Павелла про друге у поточному році зниження на 0,25 б. в. ключової ставки.

Президент Дональд Трамп вважає, що це зниження ставки стало чудовим рішенням, щоправда, на його думку ФРС США потрібно було діяти швидше в цьому питанні. Ну а нам насамперед цікаво, якою буде реакція українських ринків?

Найімовірніше, почне просідати наш ринок держоблігацій (ОВДП), також буде коригуватися і ринок акцій. Що робити? Виходити в кеш, фіксуючи прибуток, і знову готуватися до входу в ринки з більш дешевими купівлями. Мінфіну було б оперативно задуматися, а чи не почати у випадку серйозного осідання викуповувати деякі наші боргові інструменти, особливо ті, що були випущені за результатами реструктуризації Яценюка-Яресько.

На тимчасових осіданнях є шанс у нашої фінансової влади заробити чимало відсотків. До речі, у вересні котирування ВВП-варантів (VRI) України, випущених Наталією Яресько під час реструктуризації українського боргу у 2015 році, підскочили на 4,6% і досягли нового історичного максимуму – 92,43% від номіналу.

І тепер, як наголосила головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Бєлан: "При озвученому прем'єром зростанні економіки на 5% у 2020 році і на 7% у 2021–2024 роках і збереженні макростабільності загальні виплати за варантами складуть близько 8 млрд доларів. Але оскільки економіка буде зростати, то в середньому Україна буде виплачувати за варантами близько 0,7% від ВВП на рік". Вражає?!

Але для розуміння повної картини наслідків зробленого Яресько, Гонтаревою, Яценюком і Гройсманом слід додати ще й такі неупереджені й дуже тривожні цифри та факти. Річ у тому, що за минулі 2015–2017 роки у нас закрилося близько 40% малого і середнього бізнесу внаслідок так званого банкопаду.

При цьому поза держсектором в Україні працювало близько 36% населення, а займалися працею, яка приносила додану вартість, лише близько 6% населення. На превеликий жаль, український бізнес в останні роки різко скорочувався, а з України за різними оцінками кожен місяць виводилося капіталу від 1 до 1,5 млрд доларів (фактично з депозитної бази).

Тому ідея народного депутата від фракції "Слуга народу" Олександра Дубинського створити тимчасову слідчу комісію (ТСК) з розслідування діяльності керівництва Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у 2014-2019 роках мені дуже подобається. Її підтримав і Регламентний комітет та рекомендував Верховній Раді затвердити і запустити в роботу.

Ну а завдання цієї ТСК будуть вельми цікаві й заслуговують особливої уваги, насамперед дають відповіді, хто конкретно і навіщо привів до: 1) штучного банкрутства майже 100 українських банків; 2) створення умов для привласнення активів банків у процесі ліквідації; 3) нанесення шкоди вкладникам і кредиторам; 4) привласнення бюджетних коштів; 5) значної девальвації гривні. Питання залишається тільки одне, як скоро запрацює ця тимчасова слідча комісія?

Ну а хто відповість за накопичений величезний зовнішній і внутрішній борг, що сформувався за останні роки, який доведеться віддавати всім нам, платникам податків? Тим паче, що в наступному році українські ринки будуть дуже нервово реагувати на боргові проблеми країни, оскільки Кабмін запропонував Раді дозволити Мінфіну здійснити запозичення у розмірі 383,8 млрд гривень у 2020 році!

Тепер ситуація навряд чи заспокоїться, доведеться уважно стежити за валютами, вони одні з найважливіших індикаторів поведінки ринків. Радив би і Мінфіну не поспішати в законопроєкті про держбюджет-2020, але, мабуть, їх уже не втримати від величезних запозичень: внутрішні – на 242,076 млрд гривень, зовнішні – на 141,732 млрд гривень в еквіваленті; на погашення зобов'язань пропонується направити 292,909 млрд гривень: внутрішні – 164,159 млрд гривень, зовнішні – 128,750 млрд гривень.

Коротко кажучи, що заробимо, те й будемо їсти. Тому проєкт держбюджету-2020 вже у Верховній Раді, треба сказати, дохідна частина повинна скласти 1 трлн 75 млрд гривень, а виплатити за зовнішніми боргами у 2020 році доведеться 438 млрд гривень. Так, це вам, панове з Мінфіну, не фунт ізюму! І нам, платникам податків, насамперед.

І, безумовно, одних тільки кредитних грошей Міжнародного валютного фонду точно не вистачить, особливо з урахуванням того, що треба буде закрити "дірку" в Пенсійному фонді України у розмірі 172,6 млрд гривень, плюс мінімальна зарплата має зрости на 450 гривень (або 12,1%) до 4 723 гривень у 2020 році.

Словом, швидше б в уряді і Верховній Раді задумалися, що будемо робити, якщо через рік-два українська економіка не підніметься? А поки, згоден, кожен наш прем'єр думає про завтрашній день. Яким воно буде, це дно?

Олександр Гончаров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 11:41 :11