Aнонси

усі анонси

Як США можуть підтримати демократичні країни на пострадянському просторі

Після розпаду Радянського Союзу, Україна, Грузія, Вірменія і Молдова пройшли тернистий шлях транзиту до демократії, проте інститути ще дуже слабкі і вимагають зовнішньої підтримки. Чи здатні "старожили" продемонструвати свою прихильність демократії і не дозволити розквіту авторитаризму?

Як США можуть підтримати демократичні країни на пострадянському просторі
Фото ZIK

Оригінал на сайті The National Interest

Постійні громадські протести в Москві, незважаючи на насильство з боку поліції, та спантеличуючі поразки прокремлівської правлячої партії на виборах у Мосміськдуму, що відбулися восьмого вересня, свідчать про те, що авторитарні моделі правління в деяких країнах на пострадянському просторі все частіше ставляться під сумнів. З часу розпаду СРСР в 1991 році Україна і Грузія досягли помітних успіхів у розвитку демократії. Народне повстання, що спалахнуло в минулому році у Вірменії, стало поштовхом для проведення реформ. Успішно йде по шляху реформ і новий коаліційний уряд в Молдавії. Розвиток демократії в Євразії має бути органічним, але найкращих результатів ці чотири країни могли б досягти при адресній підтримці реформ з боку Заходу.

У Росії відбуваються дивовижні події. На тлі зниження доходів населення, непопулярної пенсійної реформи і двох аварій на військових об'єктах (мова йде про вибух в районі Северодвінську і радіоактивний витік на уральському заводі «Маяк» - прим. перекл.) В Москві проходять наймасовіші громадські протести за останні сім років. Популярність Путіна знижується, хоча і залишається на рівні близько 55%, але суспільну довіру до нього різко впало до 30% з невеликим. Можливо, протестуючих в Москві «надихають» ще й антиурядові протести в Гонконзі.

Все більшу силу набирають демократичні прагнення в деяких інших пострадянських країнах.

Минулі в Україні вільні і чесні вибори були приголомшливими. У квітні на президентських виборах на хвилі суспільного невдоволення корупцією і низьким рівнем життя впевнену перемогу здобув комік і новачок в політиці Володимир Зеленський. А чинний президент Петро Порошенко виступив з націоналістичною, антиросійською повісткою і зазнав принизливої поразки.

Володимир Зеленський 
Фото: REUTERS
Володимир Зеленський Фото: REUTERS

У липні нова політична партія Зеленського «Слуга народу» отримала більшість місць у Верховній раді - це перший випадок за всі роки незалежності України, коли цього вдалося добитися одній-єдиній партії. Команда Зеленського виступає за оздоровлення економіки за рахунок проведення сміливих і давно назрілих реформ та за верховенства закону. Скасовано депутатську недоторканність. В числі поставлених Зеленським пріоритетних завдань - приватизація збиткових держпідприємств і створення ринку сільгоспземель.

Україна - не перша пострадянська держава, в якій йде процес демократизації. Завдяки досягнутому стрімкого успіху країни Балтії - Естонія, Латвія і Литва - змогли в 2004 році вступити до Європейського Союзу і НАТО. Але найбільш пильно стежать в інших пострадянських державах за сьогоднішніми діями України, що йде по шляху розвитку демократії.

У перші роки після розпаду СРСР в кінці грудня 1991 року ані Україна, ані Грузія не справляли враження ймовірних лідерів в справі демократизації. Перший президент України Леонід Кравчук був комуністом, що досяг визнання на ниві агітації і пропаганди, і в країні панувала корупція, яка гальмувала розвиток. А Грузія, яку до незалежності привів президент Звіад Гамсахурдіа, радикальний націоналіст, була паралізована громадянською війною і сепаратистськими конфліктами в Абхазії і Південній Осетії.

Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Однак в обох країнах набирало силу громадянське суспільство, яке є складовим елементом демократії. Це проявлялося у тому, що вони підтримували ідею незалежності від СРСР. У 1991 році, до розпаду СРСР, на підтримку незалежності висловлювалися майже 99% грузин і 90% українців. Досягненню демократичного консенсусу сприяли народні повстання - «революція троянд» в Грузії в 2003 році, «помаранчева» революція 2004-2005 років і революція Майдану в 2013-2014 роки в Україні. А вторгнення Росії в Грузію в 2008 році і в Україну в 2014 році підштовхнули ці країни до вибору європейського вектора.

Бідзіна Іванішвілі
Фото: facebook.com/bbivanishvili
Бідзіна Іванішвілі Фото: facebook.com/bbivanishvili

Щоправда, останнім часом демократичний процес в Грузії пробуксовує. Це помітно по не зовсім вдалим президентським виборам, що відбулися восени минулого року. Крім того, 20-21 червня проти учасників політичних протестів поліція застосувала невиправдано жорсткі заходи. Слід зазначити і негласний вплив в країні мільярдера Бідзіна Іванішвілі, який фінансує правлячу партію «Грузинська мрія». Останній прем'єр-міністр Грузії тільки-но «пішов у відставку», пробувши на своїй посаді лише рік і два місяці, що викликає сумніви щодо стабільності управління і планування. На зміну йому прийшов скандальний ексміністр внутрішніх справ, який в червні минулого року керував розгоном протестувальників.

Нікол Пашинян
Фото: TATYANA ZENKOVICH / TASS
Нікол Пашинян Фото: TATYANA ZENKOVICH / TASS

У минулому році «оксамитова» народна революція у Вірменії поклала кінець недемократичному правлінню, що існував в країні не один десяток років, але до цього країна йшла дуже довго. Прем'єр-міністр Нікол Пашинян посилає як позитивні, так і неоднозначні сигнали. Він пообіцяв провести судову реформу, яка дозволить знизити корупцію, а за рахунок стійкого економічного зростання протягом двох років і низької інфляції вдалося поліпшити умови життя. Але Пашинян озвучив позицію з нагірно-карабахського конфлікту з Азербайджаном, яка може зменшити перспективи його врегулювання шляхом переговорів. Крім того, тісні зв'язки Вірменії з Росією можуть обмежити її можливості для маневру.

Якщо Україна прискорить проведення економічної та судової реформ і скористається підтримкою Заходу, вона стане хорошим прикладом для інших пострадянських держав. Свободи в Грузії можуть надихнути сусідню Вірменію, і вона досягне успіхів у розвитку демократії, якщо виправить свої нинішні політичні недоробки.

У Молдові створена дивовижна коаліція проєвропейських і колишніх комуністичних політичних сил. Вони об'єдналися, щоб позбавити країну від самої злісної корупційної особистості. Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила про підтримку нового уряду, закликавши його прискорити реформи, а Європейський Союз розблокував фінансову допомогу для країни. Цікаво, що новий уряд Молдови підтримують і США, і Росія.

Захід володіє лише невеликими можливостями впливати на стан справ у більшості пострадянських країн. Однак в Україні, в Грузії, Вірменії і Молдавії у Захода є можливість дійсно змінити ситуацію, підтримуючи громадянське суспільство і більш ефективну систему управління. На щастя, в цих чотирьох країнах популярність авторитарних моделей управління невелика.

Кеннет Яловіц, Вільям Кортні

Переклад: ИноСМИ

Читайте більше новин на тему: Молдова

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

програми телеканалу ZIK

Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19
Ринок землі. Перспективи членства України в НАТО | Треба поговорити | 12.11.19 Треба поговорити
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко
Іван Шинкаренко | 12.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019
Бійки депутатів. Корупція в Раді. Яка небезпека закладена у бюджет? | Народ проти | 08.11.2019 Народ проти
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко
Антон Геращенко | 11.11.19 | HARD з Влащенко HARD з Влащенко
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі
Бійка в суді Києва. Ринок землі в Україні. Скандали за участі "Слуги народу" | Треба поговорити Треба поговорити
Ринок землі в Україні.
Ринок землі в Україні. "Слуга народу" без монобільшості? | Деталі дня | 12.11.19 Деталі дня