Виконання Мінська і вибори на Донбасі: Зеленський натякає на мир з Росією

Forbes
Forbes

Американський фінансово-економічний журнал, одне з найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань в світі

Владимир Зеленский и Владимир Путин, фото - KP.ua

Президент Зеленський заявив, що має намір покласти край війні в Луганській і Донецькій областях. З якими труднощами він зіткнеться і чи зможе виконати обіцянки, особливо коли від "занадто тісного зближення з Путіним" Зеленського застерігає представник США Курт Волкер

Новий уряд України на чолі з колишнім актором Володимиром Зеленським  має намір стримати дуже багатьох людей на Заході, чия робота полягає в зображенні Володимира Путіна страшним лиходієм типу Голдфінгера.

Зеленський вважає, що Володимир "Голдфінгер" Путін хоче нормалізувати відносини. Виступаючи в п'ятницю на 16-й щорічній конференції "Ялтинська європейська стратегія", український президент заявив, що в повній мірі згоден на розміщення міжнародних миротворчих сил уздовж російсько-українського кордону на сході, і хоче покласти край війні в Луганській і Донецькій областях. Луганськ і Донецьк є центрами важкої промисловості, і ці регіони з 2014 року перебувають в центрі гучного шлюборозлучного процесу Росії та України.

Зеленський також дав зрозуміти, що має намір точніше виконувати умови Мінських угод з Росією, які передбачають голосування в самопроголошених республіках Донецька і Луганська.

Колишній президент Петро Порошенко був проти такого голосування, побоюючись, що сепаратисти отримають повну автономію, а це призведе до остаточного розколу України на користь Росії. Порошенко не вдалося домогтися особливих успіхів у припиненні бойових дій між урядовими військами України і проросійськими сепаратистами.

Багато оглядачів вбачають в російській підтримці сепаратистів в Донбасі чергову спробу Кремля розвалити колишню радянську республіку. Розколота на частини Україна не зможе вступити в НАТО. Крим сьогодні є частиною Росії. Цей український в минулому півострів, де знаходиться історичне місто Ялта і базується російський Чорноморський флот, майже не згадувався на конференції. Якщо Україна хоче вступити в НАТО, їй доведеться відмовитися від Криму, так як члени цього альянсу не повинні брати участь в прикордонних суперечках.

Зеленський хоче, щоб Україна подала заявку на вступ до НАТО в наступні п'ять років. Росії цей крок напевно не сподобається.

З цієї причини у Москви мало спонукальних мотивів для нормалізації відносин.

У порівнянні з 2014-2015 роками загострення бойових дій між воюючими сторонами суттєво спав, проте значна частина економіки постраждала від війни.

У своєму виступі перед учасниками конференції Зеленський багато говорив про те, що на Україні настають більш щасливі часи. При цьому особливу увагу він приділив припинення бойових дій на сході і поверненню Донбасу до складу України. Донбас включає Луганську і Донецьку області, а Азовське море є його південним кордоном.

За словами Зеленського, пріоритетом для нього стане відведення військ - в першу чергу біля населених пунктів Золоте і Петровське. У Порошенка був аналогічний план, але можливо, Зеленському пощастить більше, і він побачить, що Росія дає йому шанс поліпшити відносини.

Зеленський сказав, що коли буде здійснено розведення сил, Київ дозволить провести вибори «в тих районах Донбасу, які зайняті сепаратистами».

Існує небезпека, що вони проголосують за автономію, однак у Києва є досвід керівництва автономними республіками. Саме такий республікою був Крим до березня 2014 року, коли його анексувала Росія після падіння уряду Віктора Януковича.

Український міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявив на конференції, що вибори на територіях, які оголосили про свою незалежність від Києва, все одно повинні пройти відповідно до чинного законодавства України.

 

Вадим Пристайко

Вадим Пристайко

Обидві сторони мають твердий намір вирішити проблему окупації, але жодна з них не бажає йти на істотні поступки, що може створити тупикову ситуацію для Зеленського.

Ставлення адміністрації Трампа до України відрізняється від позиції його попередника. Барак Обама ніколи не йшов на військову ескалацію кризи, але США при ньому надавали Україні досить військової допомоги для ведення опосередкованої війни з російськими за країну, яка мало кому цікава в США, і воювати за яку майже ніхто не бажає.

Обама також стикався з протидією яструбів зі складу Держдепартаменту і союзників, які хотіли, щоб він поставляв Порошенко на Україну бойову техніку. Але Обама не погоджувався на це до самого кінця.

Україна перестала бути причиною введення санкцій проти Росії приблизно в 2016 році, коли конгрес вирішив покарати Путіна за підтримку сирійського президента Башара Асада і за втручання в американські вибори.

Газета "Комерсант" в своїй статті наводить виступ на конференції спеціального представника Держдепартаменту по Україні Курта Волкера, який привітав недавній обмін полоненими і ув'язненими між Росією і Україною, і нову динаміку відносин між Зеленським та Росією. Волкер застеріг Зеленського про неприпустимість занадто швидкого і надто тісного зближення з Путіним.

"Проблема в тому, що Росія теж не визнає свої зобов'язання по Мінським угодами, - сказав Волкер. - У Росії є зобов'язання, які вона не хоче виконувати. Росія робить вигляд, що не несе ніякої відповідальності. Вона каже, що це внутрішня проблема України, яку треба вирішувати за допомогою переговорів з так званими народними республіками. Це є заперечення реальності".

Курт Волкер

Курт Волкер

У Зеленського можуть бути великі мрії про Україну. І частина з них цілком може ґрунтуватися на "вигаданій реальності", з якої він прийшов. Колишній актор зіграв у телесеріалі "Слуга народу" шкільного вчителя, який став президентом. У цьому фільмі його герой, втомлений від похмурої дійсності українець, приходить до влади в результаті виборів і починає боротися з глибоко вкоріненою корупцією і інерцією в економіці. Нова політична партія президента так і називається - "Слуга народу".

Ще гірше для Зеленського те, що російський газовий гігант "Газпром" недавно заявив, що не зацікавлений в збільшенні подачі газу в Європу по українській трубопровідній системі. Ці поставки є важливим джерелом доходу для української держави.

"Газпром" в даний час будує газопровід "Північний потік - 2", що йде паралельно "Північному потоку - 1" по дну Балтійського моря. Він теж зв'яже Росію і Німеччину. Цей трубопровід був задуманий як альтернативний маршрут в Європу в момент, коли політичні ризики в Україні були дуже великі.
 

Кеннет Рапоза

Переклад ИноСМИ

Читайте більше новини про: Володимир Зеленський

Читайте більше новин на тему: війна на Донбасі

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...