Вихід Великобританії з ЄС: Навіщо британцям Брексіт і чи готові вони до наслідків

Великобританія заплановано має вийти з ЄС 31 жовтня 2019 року

У 2016 році на загальнодержавному референдумі британці проголосували за вихід Великобританії з Європейського Союзу. У світі миттєво вигадали назву для цієї безпрецедентної ініціативи – Брексіт (Brexit – від Britain (Британія) та Exit (вихід), а у королівстві розпочалися політичні чвари, що не завершилися до сьогодні.

Спершу вихід Великобританії з ЄС мав відбутися 29 березня 2019 року, але парламент не схвалив угоду про Brexit. Потім з’явилася ще одна дата виходу – 30 червня, однак її знову перенесли – цього разу на 31 жовтня. 

Отож сьогодні, коли Брексіт є чи не найбільш обговорюваною темою світової спільноти, а у Великобританії тривають невладнані конфлікти між політичними силами, світ розмірковує – навіщо британцям знадобилося виходити з ЄС та як країна житиме після доленосного рішення.

Навіщо Британії Брексіт 

Світ намагається відшукати приховані причини, які штовхали понад половину британців проголосувати за вихід із ЄС. Проте причини прості, і британців легко зрозуміти. Окрім престижу від членства у Євросоюзі, впливу на світову економіку та політику і надійне плече сусідів по ЄС, Великобританія багато віддає. Британці вважають, що від членства у ЄС вони втрачають більше, завдаючи збитків своєму добробуту та стримуючи розвиток країни. 

Отож, причини, якими керувалися британці на референдумі 2016 року, чіткі і зрозумілі – вони втомилися жити у країні, яка віддає у спільний «євробюджет» мільярди фунтів, накладає надто багато правил на бізнес. 

Цікаво, що окрім внутрішнього добробуту, на який британці сподіваються після Брексіту, вони хочуть, аби країна відновила жорсткий контроль над кордоном, зменшивши потік трудових мігрантів, котрі залишаються жити у Британії. 

Загалом британцям перестав подобатися головний принцип Євросоюзу – «свобода пересування», що дає право подорожей та переїзду до країн-членів євроспільноти без візи. 

Уряд Терези Мей і Брексіт

Експрем’єрка Великобританії Тереза Мей, очоливши уряд у 2016 році, узгодила так званий «запасний варіант» або «бекстоп» (backstop) – тимчасовий режим вільної торгівлі між ЄС та Республікою Ірландією і Північною Ірландією, що входять до складу королівства. 

15 січня 2019 року парламентарі вперше відхилили її проект угоди про вихід Британії з ЄС, 12 березня – вдруге, а 29 березня – втретє. 

Після цього – у квітні – британський парламент ухвалив закон щодо узгодження з ЄС відстрочки Брексіту, аби уникнути «жорсткого» виходу. Зрештою, на екстреному квітневому саміті у Брюсселі лідери держав ЄС перенесли Брексіт, узгодивши остаточну дату –  31 жовтня.  

Уряд Бориса Джонсона і Брексіт 

Наприкінці липня 2019 року прем’єр-міністром Великобританії став Борис Джонсон, котрий одразу сказав, що проситиме у Брюсселя вигідної угоди по Брексіт, на заміну «бекстопу» Терези Мей. 

Так, Джонсон вирішив переглянути угоду про «бекстоп», зазначаючи, що вона обмежує суверенітет Великобританії та негативно відобразиться на розвитку відносин між Великобританією та ЄС. Однак, голова Європейської Ради Дональд Туск зазначив, що «бекстоп» є гарантією того, що острів не відгородиться жорстким кордоном. 

Що у Великобританії сьогодні: дата неповернення

Кілька тижнів тому Британія заявила, що з 1 вересня урядові представники країни у ЄС не братимуть участі у більшості зустрічей євроспільноти. На порядку денному залишаться лише питання, що стосуються національних інтересів, зокрема, безпекові. 

Маючи час, вільний від зустрічей та обговорень у ЄС, Британія використовуватиме його для підготовки Брексіту, аби все ж встигнути до 31 жовтня. 

28 серпня Джонсон звернувся до королеви Єлизавети ІІ з проханням припинити повноваження діючого уряду з середини вересня до 14 жовтня. Королева підтримала прем’єра і уряд перестав працювати.

Також королева підписала закон, яким відкладається вихід Великобританії з ЄС у тому випадку, якщо до 31 жовтня 2019 року не буде угоди з Брюсселем. У законі йдеться про те, що прем'єр-міністр має попросити у Євросоюзу відтермінування Брексіту – до 31 січня 2020 року, аби уникнути «жорсткого» виходу з ЄС.

Сам Джонсон залишається непохитним стосовно Брексіту. Британський прем'єр підкреслює, що не погодиться на відтермінування виходу з ЄС, запланованого на 31 жовтня, зазначивши, що тепер зустрічі Лондона і Брюсселя проходитимуть щодня. Отож, Великобританія налаштована рішуче – з угодою чи без – вона має намір покинути ЄС не пізніше 31 жовтня.

Прогнози для Великобританії: аналітики застерігають 

Експерти одноголосно стверджують, що у британському уряді досі не втихають жорсткі непорозуміння. Також вони допускають – Брексіт може призвести до розколу королівства, що об'єднує Шотландію, Уельс, Англію та Північну Ірландію. 

Аналітики прогнозують, що Брексіт зашкодить британській економіці. Після виходу Великобританії з ЄС, ВВП у країні може скоротитися на 1,5%, а курс фунта стерлінгів – впасти на 10% по відношенню до євро. Обсяги торгівлі, вірогідно, скоротяться, а економічний ріст протягом наступних 15 років сповільнюватиметься на 0,5% на рік.

Європейський Союз у випадку Брексіту також не залишиться у виграші. Збитки будуть, і це очевидно – друга за обсягами економіка ЄС різко припинить брати участь у регулюванні спільного ринку. 

Що думають з приводу Брексіту світові лідери 

Єврокомісія хоче, аби Лондон запропонував ЄС максимально гармонійне рішення щодо виходу з ЄС. Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер зазначив, що найкращий вихід – це заміна «бекстопу» і недопущення встановленню жорсткого кордону між членом ЄС Республікою Ірландією та британською Північною Ірландією. 

Інакше кажучи, у Євросоюзі все ж сподіваються, що питання Брексіту вдасться залагодити, уклавши угоду та уникнувши «жорсткого» виходу Великобританії. 

Франція: вимога фінансових зобов’язань

Тим часом в уряді Франції вважають, що вихід Великобританії з ЄС без угоди з Брюсселем сьогодні є головним сценарієм, за яким розвиваються події. 

Повідомляється, що реалізація цього варіанту Brexit стане каталізатором відновлення митного контролю на кордонах ЄС та Великобританії. До того ж, у Франції вважають, що навіть «жорсткий» Брексіт не означає, що Великобританія ухилиться від сплати фінансових зобов’язань ЄС у розмірі $47 млрд.  

США і відкриття ринку

США не має наміру залишатися осторонь процесу Брексіту. Повідомляється, що США і Великобританія проведуть переговори щодо великої угоди про вільну торгівлю одразу після Брексіту. У липні про таке домовилися президент США Дональд Трамп і прем'єр Великобританії Борис Джонсон. Отож, США готові стати плечем для Лондону, погодившись торгувати з королівством без участі Європейського Союзу. 

Німеччина і «угода про вихід»

Ангела Меркель підкреслила, що Німеччина готова до «жорсткого» Брексіту, проте не виключає, що Великобританія має шанс укласти угоду щодо виходу з ЄС. За словами канцлерки, Німеччина робитиме все, аби угода між ЄС і королівством все ж була укладена, адже Меркель розуміє, що після виходу Великобританії Євросоюз стане слабкішим. 

Великобританія і Брексіт

Звісно, якщо Великобританія найближчим часом залишить Євросоюз, усім трудовим мігрантам, котрі роками працюють та живуть у королівстві, стане важче

Навіть тепер, коли Брексіт ще не відбувся, до поляків – найбільшої групи європейських трудових мігрантів у Великобританії – стали ставитися, м’яко кажучи, вороже. Британці чи не щодня закликають їх покинути країну. 

Незважаючи на те, що до виходу королівства з ЄС залишився останній крок, все ж очевидно – британці не були одноголосними – «за» Брексіт проголосували 51% громадян. Це значить, що не усі піддані королівства готові бачити себе поза ЄС. До того ж, поки неясно, як невелика Великобританія зможе зберегти високі економічні показники особливо, якщо «посвариться» з Брюсселем, жорстко залишивши ЄС. Яке економічне та політичне життя розпочнеться для Великобританії у реаліях, коли Європа замислюється над формуванням так званих «Сполучених Штатів Європи», світ побачить уже 1 листопада. 

Нещодавно повідомлялося, що парламент Великої Британії хоче заблокувати «жорсткий» Brexit.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...