Мир будь-якою ціною: На що готова піти Україна заради реінтеграції Донбасу?

Deutsche Welle
Deutsche Welle

Німецька міжнародна громадська телерадіокомпанія

Тисячі жителів Донбасу щодня проходять через пункт пропуску в Станиці Луганській на підконтрольну Києву територію

Експерти з Міжнародної кризової групи рекомендували Києву кроки, з яких слід починати для налагодження відносин з Донбасом, і як посприяти зміні переконань у населення непідконтрольних територій.

Оригінал на сайті Deustche Welle.

Українських пенсіонерів, що проживають на непідконтрольних Києву територіях на сході країни, ймовірно, чекає полегшення правил отримання українських пенсій: виїжджати заради отримання пенсії із зони конфлікту їм тепер доведеться не кожні 60 днів, а раз на рік. Таким є один з пунктів плану вирішення конфлікту на Донбасі, розробленого в Києві і вже отримав назву "формули Зеленського", повідомив 17 вересня глава українського МЗС Вадим Пристайко.

Зробити подібні кроки уряду раніше рекомендували експерти. Так, 12 вересня в Києві Міжнародна кризова група (МКГ) - некомерційна організація, що досліджує насильницькі конфлікти в світі і що займається розробкою політичних рекомендацій по їх залагодження - представила дослідження "Бунтарі без мети: довірені Росії в Східній Україні".

З чого Києву почату на Донбасі

За результатами дослідження, яке тривало з початку збройного конфлікту в регіоні, аналітики МКГ прийшли до висновку, що Києву слід починати реінтеграцію Донбасу з роботи з населенням. Це дасть "сигнал місцевому населенню про те, що Київ готовий робити кроки назустріч і цінує їх як громадян. Це є необхідною умовою будь-якого конструктивного політичного діалогу", - вважають автори дослідження.

Аналітики МКГ розробили ряд рекомендацій, здатних стати основою для стратегії офіційного Києва. Уряд може скористатися поступовою відмовою Москви від планів анексувати частину Донбасу, з огляду на різницю думок між Москвою і її незаконними військовими формуваннями (НВФ) на сході України. Міжнародні експерти виділяють зараз на неконтрольованих Києвом територіях Донбасу три групи людей: маріонеткову "владу", що виконує вказівки Москви, розчарованих політикою Кремля НВФ і ображене і на Москву, і на Київ населення.

МКГ: Київ повинен дати сигнал жителям Донбасу, що їх цінують як громадян.
Фото: AFP
МКГ: Київ повинен дати сигнал жителям Донбасу, що їх цінують як громадян. Фото: AFP

 

З ким на Донбасі говорити Києву

У дослідженні говориться, що розчаровані політикою Кремля групи НВФ і ображене на обидві столиці населення Донбасу можуть стати ресурсом для офіційного Києва. На думку експертів, з цих груп можна "виростити" прихильників реінтеграції Донбасу, яких, зокрема, Київ міг би залучити до діалогу.

У той же час назвати конкретну категорію людей, з якими можна починати діалог, експерти не готові. "Врешті-решт, Києву без сумнівів доведеться знайти спосіб домовитися з Москвою або шляхом виконання обома сторонами своїх зобов'язань в рамках мінських угод (...), або завдяки якійсь новій угоді, що буде включати чимало таких самих питань. Будь-яке можливе врегулювання має включати виведення російських військ, певний рівень автономії для Донбасу і возз'єднання України з її сходом. Про долю Криму доведеться домовлятися окремо ", - йдеться в дослідженні МКГ.

Старший аналітик МКГ Анна Арутюнян зазначає, що хоч Москва і підтримує так звані Луганську та Донецьку "народні республіки", її проект зі створення "Новоросії" зійшов "на ні". "Безумовно, це спричинило розчарування серед НВФ і місцевого населення. Тому важливо розуміти, що всі сторони і сама Москва, незважаючи на відмінність їх інтересів, хочуть цей конфлікт вирішити. І його можна вирішити, якщо є бажання", - зазначила Арутюнян.

Донбас: червоні лінії

Але Володимир Кіпень, керівник Донецького інституту соціальних досліджень і консультацій, до війни знаходився в Донецьку, а зараз переїхав до Вінниці, застеріг від безумовного дотримання формулою "мир за всяку ціну". "Українська держава і більшість українців не готові до такого підходу, який може означати фактичну капітуляцію перед російськими агресивними діями", - сказав учений. Кіпень переконаний, що особливий статус Донбасу не повинен означати автономію або федеральний статус регіону. "А коли ми говоримо про амністію, це не означає, що вона буде стосуватися тих, хто заплямував себе зрадою і злочинами проти України", - додав Кіпень.

В цілому дослідження Міжнародної кризової групи Кіпень схвалює. Він пояснив, що його інститут також досліджує проблеми жителів Донбасу, які мають вкрай різні погляди на своє сьогодення і майбутнє. Однак на відміну від експертів МКГ вчений виділив не три, а шість груп населення на непідконтрольних територіях. Серед них він назвав тих, хто прагне до безумовного повернення цих територій під владу України, хто хоче особливого статусу для Донбасу в складі України, і тих, кому все одно, чия влада буде в регіоні. "До того ж є три антиукраїнські категорії населення: група, що виступає за входження Донбасу до складу Росії, група, що прагне до Росії на основі особливого статусу Донбасу, і група, що орієнтується на окреме незалежне існування так званих" народних республік ", - пояснив Кіпень.

Уряд України готує кроки назустріч Донбасу

В Міжнародній кризовій групі вважають, що робота Києва з окремими групами населення в Донбасі може сприяти зміні їх переконань, особливо якщо дати їм гарантії безпеки. До цієї рекомендації додають і заохочення контактів між українцями в контрольованих урядом частинах країни з тими, хто знаходиться на іншій стороні лінії розмежування. Також рекомендується полегшити або взагалі зняти економічну блокаду, яка зараз ізолює так звані "ЛНР"/"ДНР", а також створити умови для видачі жителям непідконтрольних територій пенсій без прив'язки до статусу внутрішньо переміщених осіб, який їм необхідно доводити.

Новий український уряд прем'єра Олексія Гончарука вже планує відновити виплати пенсій жителям непідконтрольних Києву територій. Представник Кабміну в Верховній раді Ірина Верещук сказала DW, що зараз розглядається кілька варіантів реалізації такого плану. Один з них - надання пенсій по телефону мобільного оператора, що працює в самопроголошених "ДНР" "ЛНР", через індивідуальні електронні кабінети.

Окрім того Верещук повідомила про розробку механізму спрощення перетину лінії розмежування мешканцями прилеглих до неї територій, а також про плани лібералізації режиму перетину цієї лінії для всіх жителів "ДНР"/"ЛНР". "Зараз проводяться щотижневі зустрічі тристоронньої контактної групи в Мінську, напрацьовуються окремі рішення по кожній водонапірній башті, електричного щитка і по кожному полоненому. Таких стратегій багато, але всі вони спрямовані на те, щоб люди, що проживають на тих територіях, відчували, що вони потрібні Україні і що українська влада про них піклується ", - зазначила Верещук.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...