Новини » Політика 18 вересня, 2019, 14:31 блоги
Коли Америка нав'язує свій закон всьому світу
Economie Matin
Французьке видання
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

Екстериторіальність американського права піднімає дамоклів меч над європейськими компаніями. Справа українського бізнесмена Дмитра Фірташа свідчить про те, що ця концепція відповідає політичним цілям США, тоді як Європа з усіх сил намагається згуртовано боротися з нею.

Оригінал на сайті Economie Matin

"Американський закон – це зброя масових репресій та залякування" – навряд чи можна описати ударну силу екстериторіальності американського законодавства краще, ніж це зробив журналіст інформаційного агентства Le Monde Жан-Мішель Беза. Під цим варварським терміном ховається здатність Сполучених Штатів запроваджувати норми щодо неамериканських осіб, як фізичних, так і юридичних: компанії достатньо здійснити транзакцію в доларах, мати рейтинг на Волл-стрит або просто надіслати електронний лист через сервер Gmail, розміщений у США, щоб потрапити під ярмо американського законодавства.

Можна сказати, що кожен або майже кожен може одного дня мати справу з ФБР, Комісією з цінних паперів і бірж США або американським правосуддям, якщо останні запідозрять випадки корупції або порушення ембарго, встановленого для таких країн, як Куба чи Іран. "Таким чином вплив американського права (...) за кордоном надзвичайно великий, навіть якщо воно не стосується безпосередньо американської території", – оцінює на сторінках Le Figaro Алі Лаїді, науковий співробітник Інституту з міжнародних та стратегічних питань (IRIS), що викладає у Інституті політичних досліджень (Париж). І трофеї від полювання цієї "грізної машини юридично-адміністративної війни", як її називає Жан-Мішель Беза, є досить красномовними.

Судіть самі: BNP Paribas змушений виплатити болісні 8,9 мільярдів євро за порушення американського ембарго проти Гавани; Total, Thalès, Renault та PSA вимушено відмовилися від іранського ринку; компанію Veolia звинувачують у корупції; німецьким електрикам загрожують санкції за співпрацю з російським "Газпромом", тощо. Лише за десять останніх років європейські компанії заплатили США близько 40 мільярдів доларів: "великий збір без компенсації з європейських економік та рівня життя їхніх громадян", – так депутати П'єр Лелуш і Карін Берже критикували цей стан речей у парламентському звіті, опублікованому у 2016 році.

Що гірше: екстериторіальність американського права іноді використовується для того, щоб американські компанії могли "законно" монополізувати перлини нашої економіки, і ніхто не може цьому завадити. Така ситуація, настільки ж трагічна, як і красномовна, з енергетичним сектором, де компанія Alstom у грудні 2014 року була передана під контроль General Electric (GE). У 2014 році Міністерство юстиції США погрожує генеральному директорові компанії Alstom позовами, в той час як один з найвищих керівників компанії, француз Фредерік П'єруччі, потрапив до американської в'язниці за фактами корупції, визнаними компанією Alstom у п'яти країнах – але не у США. Незважаючи на протидію французької держави, енергетичний підрозділ компанії, який зокрема виробляє турбіни для АЕС, був проданий GE, що по суті поклало край атомній незалежності Франції.

Коли екстериторіальність послуговує політичним цілям

Всемогутність американського права, що тіньовим чином підтримується такими спецслужбами, як ЦРУ чи АНБ, в деяких випадках служить і для отримання інформації про тих, кого США вважають політичними ворогами. Як приклад - український бізнесмен Дмитро Фірташ, близький до колишнього президента України Віктора Януковича. Олігарх, який декілька років перебуває під домашнім арештом у Відні, підозрюється американським правосуддям у виплаті хабарів – звичайно ж, у доларах – індійським посередникам з метою отримання контрактів на видобуток титану для компанії в Чикаго. З 2014 року Вашингтон веде боротьбу за екстрадицію Фірташа; на даний момент без результату, оскільки австрійське правосуддя вважає звинувачення безпідставним: єдиний "доказ" того, у чому звинувачують Фірташа, – це слайд у програмі Powerpoint, зроблений консалтинговою компанією McKinsey, яка є... американською. Два свідки обвинувачення також відмовилися від своїх показань, пояснивши, що надали їх під тиском з боку ФБР; один з них навіть сказав, що його свідчення були попередньо розроблені органами влади США.

Дмитро Фірташ
Фото з відкритих джерел
Дмитро Фірташ Фото з відкритих джерел

Європа без рішення

Опір Європейського Союзу американському тиску залишає бажати кращого. 27 членів ЄС розглядали питання створення фінансового пакету (так званого SVP), який би розірвав будь-який зв'язок із системою правосуддя США, крім цього Європейський Союз змінив правила блокування, що захищають – теоретично – європейські компанії від стягнень Вашингтона; втомившись, всі європейські транснаціональні організації вважають за краще зберегти свої інтереси в США, а не ризикувати боротися з американським правосуддям. "Європейці занадто розслаблені і не мають спільного бажання створити можливість реагувати на цю правову імперію", – сказав Жан-Мішель Беза. Та сама історія від Алі Лаїді, згідно з якою країни ЄС "не рухаються" і "паралізовані у відносинах проти влади США". "Концепція економічної війни (...) повністю зметена в Брюсселі", – підсумовує дослідник, кажучи, що "влада – грубе слово в Брюсселі".

Переклад: 112 International

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-23 08:22 :03