Іспит щодо олігархів Зеленському провалити не можна

Bloomberg
Bloomberg Американський провайдер фінансової інформації. Один із двох провідних світових постачальників фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків.
Игорь Коломойский

Володимир Зеленський зіткнувся із першою кризою з моменту вступу на посаду. На кону його рейтинг. Заковика – у мільярдері Ігореві Коломойському.

Переклад ІноЗМІ.

Нехай у себе в Україні президент України Володимир Зеленський навіть популярніше від Путіна у Росії, але зараз йому загрожує перша криза з моменту вступу на посаду в травні. На кону його рейтинг як вдома, так і за кордоном. Заковика – у мільярдері Ігореві Коломойському, власнику телеканалу, який крутив шоу із Зеленським, коли той був гумористом.

Дедалі стає очевиднішим, що Коломойський розраховує при Зеленському повернутися "по-крупному". Але його повернення буде означати передчасний і безславний кінець передвиборчих клятв Зеленського, - а він обіцяв Україні, одній з найбільш корумпованих країн Європи, нове життя.

При попередньому президентові Петрові Порошенко Коломойський програв чи не найбільше. Отримавши посаду губернатора області на південному сході України, він фінансував добровольчі батальйони, які допомогли зупинити просування незаконний збройних формувань (НЗФ) у хвилину слабкості української армії. Натомість Коломойський розраховував отримати більше влади і доступ до прибуткових державних активів - більше, аніж Порошенко, такий самий мільярдер, готовий був йому надати. Вийшло так, що вони посварилися. Кульмінація сварки припала на кінець 2016 року, коли Київ націоналізував ПриватБанк Коломойського, де зберігали заощадження більшість українців.

Націоналізація обійшлася уряду більш ніж в 6 мільярдів доларів, але її підтримали міжнародні фінансові інститути. Національний банк України тоді заявив, що акціонери банку - і в першу чергу Коломойський - пограбували його на суму в 5,5 мільярда доларів, змусивши видавати безповоротні кредити підставним компаніям. Звинувачення підтвердилися в розслідуванні американської компанії щодо зниження ризиків "Кролл" (Kroll) на замовлення Національного банку.

Коломойському, власнику кількох паспортів, довелося ховатися в Ізраїлі, - він своїх громадян не видає. Однак від домагань на свій банк він не відмовився, - подаючи на Україні незліченні позови, щоби повернути назад процес націоналізації. При Порошенку його перспективи були не надто райдужними (українські суди, м'яко кажучи, невільні від політичного впливу). Але коли президентське крісло світило вже Зеленському, - той обійшов Порошенка в першому турі виборів, - Київський суд виніс рішення на користь Коломойського. Міжнародний валютний фонд, найбільший кредитор України, відповів прес-релізом на захист націоналізації 2016 року, і рішення оскаржив Національний банк, але Коломойський стоїть на своєму. Після перемоги Зеленського 21 квітня він повернувся на Україну.

Незабаром після цього із Валерією Гонтаревою, головою Національного банку та ярою прихильницею націоналізації, почали відбуватися різні дива. У липневому інтерв'ю вона заявила, що отримує від Коломойського погрози і змушена переховуватися в Лондоні. У серпні на лондонській вулиці її збила машина, і вона потрапила до лікарні. А в понеділок увечері будинок Гонтаревої під Києвом згорів - найімовірніше, це підпал. Гонтарева припустила, що за обома інцидентами стоїть Коломойський, він же свою причетність заперечує. Тим часом Національний банк виступив із заявою, що засуджує "терор" як проти Гонтаревої, так і проти всіх українських реформаторів, колишніх і сущих.

Тим часом, в кабінеті Зеленського Коломойський - бажаний гість. 10 вересня він зустрівся із президентом і представниками адміністрації та уряду. За офіційними даними, обговорювалися страйки на заводах Коломойського і тарифи на електроенергію. Але у вівторок Financial Times повідомила з посиланням на присутнього на зустрічі прем'єр-міністра Олексія Гончарука, що президент хоче домовитися із Коломойським щодо ПриватБанку. "Я вкрай вітаю будь-яку риторику, спрямовану на пошук компромісу", - заявив Гончарук газеті.

Прем'єр-міністр спішно заявив у відповідь на цю історію, що його уряд "ретельно вивчає ситуацію з ПриватБанком", однак "жодних переговорів ні з ким не веде". Спростуванням це вважати не можна, враховуючи, що рішення домагається сам президент. На посаду прем'єр-міністра Гончарука запропонував керівник апарату Зеленського Андрій Богдан, колишній адвокат Коломойського.

Справа ПриватБанку - заплутаний юридичний клубок. Що б там не стверджувалось у доповіді "Кролла", далеко не факт, що Коломойський винен у всьому, що на нього намагався повісити Національний банк при Гонтаревій. Однак його повернення в Київ, відмінні контакти із новою адміністрацією, райдужні перспективи, що  раптово відкрилися і пригоди Гонтаревої складаються в ланцюжок, який все сильніше загрожує зіпсувати Зеленському репутацію.

Поки що новому президентові щастить. Україна переживає економічний підйом завдяки рекордному врожаю зерна, недавнє рішення суду Європейського союзу зміцнило її позиції на енергетичних переговорах із Росією, а успішний обмін полоненими з Москвою підготував грунт для припинення конфлікту на сході України. Схоже, Зеленський сподівається, що його перші успіхи та благі наміри його адміністрації затьмарять в очах більшості виборців питання Коломойського, навіть якщо вони з олігархом вдарять по руках. Але будь-яка угода, яка або скасує націоналізацію «Приватбанку» або дозволить Коломойському зійти з гачка, не покривши боргових зобов'язань, стане якщо не всьому світу, то більшості українців сигналом, що Зеленський нічим не відрізняється від колишніх лідерів України. А ті були або не чисті на руку, або сильно залежали від олігархів. Або одне й інше одночасно.

Коли до влади приходиш із платформою всеосяжних змін, це накладає певні зобов'язання. Коломойський - не той, хто охоче почне грати за новими правилами, і вже через одного нього Зеленському та його призначенцям слід бути насторожі й уникати з ним будь-яких контактів. Українська політика - крива доріжка, і президент, та його команда і оком не встигнуть моргнути, як виявляться заплямованими не менш попередників. Зеленський повинен довести, що не збирається зловживати владою заради допомоги дружкам і партнерам. Для початку слід перекрити Коломойському доступ і почати публічне розслідування труднощів Гонтаревої.

Леонід Бершидський

Читайте більше новин про: Володимир Зеленський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...