Новини » Політика 18 вересня, 2019, 12:10
Головні цифри бюджету-2020: Якою буде мінімалка і пенсія та на скільки виросте долар
бюджет-2020
бюджет-2020

Про те, за рахунок чого нова влада збирається закривати дірки у бюджеті, скільки боргів накопичить, що отримають міністерства та як зміняться мінімалки, пенсії і курс долара.

В Україні стартувала бюджетна епопея. Кабінет міністрів у неділю схвалив проєкт бюджету-2020 і в той же день відправив його на розгляд парламенту. Однак урядовці натякають, що це тільки початок і додадають, що на головний фінансовий документ держави чекає суттєве доопрацювання. ZIK розповість, як урядовці пропонують розподілити понал 1 трильйон гривень грошей платників податків

Боргові рекорди

Наступного року за прогнозами уряду держскарбниця поповниться на 1,079 трлн грн, а витратити урядовці пропонують на 91 мільярд гривень більше – 1,170 трлн грн. У порівнянні з цьогорічним бюджетом доходи держскарбниці планують збільшити на 53 млрд грн, а видатки на 58 млрд. Таким чином дефіцит кошторису збільшиться на 5 млрд грн.

Закривати дірку у бюджеті і борги попередників Кабмін має намір переважно за рахунок запозичень. У 2020 році, згідно до проєкту бюджету, нова команда пропонує взяти в борг 361 мільярд гривень, що на 16 мільярдів гривень більше ніж у бюджеті 2019 року.

При цьому на внутрішньому ринку держава має намір позичити 242 млрд грн, що на 40 млрд грн більше, ніж у бюджеті 2019 році. Відповідно, зовнішні запозичення, за прогнозами уряду зменшаться на 24 млрд.

Однак, якщо на зовнішніх ринках урядовці планують позичати під 8% на термін від 5 до 15 років тоді як на внутрішньому ринку вартість позики може становити в середньому 14,6%, однак гроші можна позичити і у гривнях.

Кредиторам уряд має намір повернути 439 млрд грн, тобто понад 40% прогнозованих доходів бюджету.

Вцілому на кінець 2020 року за прогнозом урядовців Україна заборгує іноземним та вітчизняним кредиторам понад 2 трлн грн. Однак є і хороші новин. Вже з 2021 року за даними уряду  платитимемо кредиторам менше.

Гривня по 29, економія на субсидіях

Прожитковий мінімум у 2020 році вперше перевищить позначку у 2 тисячі гривень і на кінець року становитиме близько 2,2 тисяч грн. При цьому уряд вперше у проєкті бюджету визнає, що на ці гроші в Україні прожити неможливо і обіцяє "вжити рішучих кроків" для наближення прожиткового мінімуму до реальної величини, яка може становити 4251 гривню.

Мінімальна зарплата наступного року за розрахунками урядовців зросте до 4723 гривень. Мінімальну пенсію уряд пропонує підвищити на 131 гривню з 1638 до 1769 гривень. У середньому ж наступного року за розрахунками урядовців доходи українців у середньому зростуть до трохи більше ніж 12 тисяч гривень. Однак, у доларовому еквіваленті вони можуть зменшитися. Якщо до кінця року урядовці прогнозують девальвацію гривні до долара до рівня 26,5 грн/дол, то вже у 2020 році національна валюта може здешевшати до 29,1 грн/дол.

Пенсії
Пенсії

Зростання ВВП за базовим сценарієм становитиме 3,3%. Однак в уряді не виключають і падіння економіки на 0,2% в разі продовження торгових воєн між  США та Китаєм.

При цьому видатки на субсидії планується скоротити на 8 млрд грн, зокрема, через здешевлення вартості газу для населення.

Приватизаційні антирекорди та нові податкові вершини

Одним з головних джерелом надходжень до держскарбниці традиційно є ПДВ з ввезених в Україну товарів. Уряд очікує, що у наступному році імпортний ПДВ поповнить скарбницю на 357 млрд грн, що на 17 млрд більше ніж у бюджеті 2019 року. При цьому після відшкодування податку експортерам у держскарбниці, за розрахунками урядовців, залишиться 93,5 млрд грн, що на 1 млрд мерше ніж у бюджеті 2019 року.

Українці за розрахунками уряду окрім ПДВ поповнять державну скарбницю на 124 млрд грн податку на доходи фізосіб, підприємства на 114 млрд прибуткового податку, що майже на 20 млрд грн більше ніж у 2019 році.

Від акцизу уряд розраховує заробити майже 88 млрд грн, що на 2 млрд грн більше ніж у 2019 році. І це попри те, що частина акцизу обраховується в євро, а курс євровалюти поки оптимістичніший за очікування урядовців.

Для курців урядовці вкотре підготували неприємний сюрприз. На виконання зобов’язань в рамках угоди про асоціацію з ЄС у 2020 році пропонується вчергове переглянути акциз на тютюн. Таким чином, мінімальне податкове зобов'язання із сплати акцизного податку становитиме 1213 гривень за тисячу штук, що більше ніж в півтора рази перевищує показник 2019 року і неминуче призведе до перегляда цінників на цигарки.

Акциз
Акциз

Від приватизації вперше за кілька років планується отримати 5 млрд грн, що втричі менше ніж у бюджеті 2019 року. Як пояснюють урядовці, приватизаційні плани в бюджетах попередніх років були нереальними.

Зменшили урядовці планку і для Національного банку. Згідно до проєкту, в наступному році центробанк має перерахувати до бюджету 40,7 млрд грн тоді як згідно до проєкту бюджету 2019 ця сумма становила 47,6 млрд грн.

Міноборони втрачає, Президент, МВС, ВР та ГПУ в плюсі 

Видатки на силовиків у бюджеті 2020 року вкотре пропонується збільшити, однак не на всіх. Зокрема, Генеральна прокуратура згідно до проєкту кошторису отримає 7,6 мільярдів гричень, що на 400 мільйонів гривень більше ніж у бюджеті 2019 року через підвищення заробітних плат. Служба безпеки у порівнянні з бюджетом 2019 отримала плюс 5 млн грн.

НАБУ та ДБР згідно до кошторису пропонується виділити відповідно 1 та майже 2 млрд грн, що, відповідно на 171 та 800 млн грн більше, ніж у 2019 році. Додаткові 700 млн грн і, вцілому понад 83 млрд може отримати міністерство внутрішні справ. На дороги у наступному році планується витратити рекордні 70 млрд грн.

Подорожчає платникам податків і утримання Верховної Ради та першої особи, відповідно на 3 та 40 млн грн у порівнянні з минулим роком. А от сусід ВР-Кабмін "подешевшає" на 100 мільйонів.

А от бюджет міністрерства оборони може схуднути на 54 млн грн у порівнянні з 2019 року до 101,623 млрд грн. Зокрема, оборонне відомство може отримати 1,5 млрд грн на підвищення рівня захисту арсеналів. Водночас цифри до другого читання ймовірно відкорегують.

Натомість у 2020 році урядовці очікують появи нових офіційних розслідувачів, зокрема Бюро фінансових розслідувань, яке вже забронювало рядок у бюджеті на майже 1,3 млрд грн. Політичні партії попередньо можуть розраховувати на млрд бюджетних грошей.

Аграріям обіцяють зміну підходів до підтримки. У 2020 році можуть розраховувати на 4,4 млрд грн. При цьому, за рахунок вказаної суми пропонується лише здешевлювати кредити на закупівлю сільськоосподарських земель в рамках підготовки до офіційного відкриття ринку землі. Багаторічні дотації з бюджету великим агрохолдингам у 2020 році наразі не передбачені.

Наступного року, як і планувалося уряд має провести перепис населення. Згідно до проєкту бюджету на це плануються витратити понад 4 млрд грн. А поки ж у урядовців попереду офіційна презентація кошторису і традиційні діалоги з депутатами та іншими зацікавленими особами на тему як поділити трильйон.

Ярослав Конощук

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 22:50 :52