Євродепутат Гілл: Якщо на суддів, які розглядають справу «112 Україна», впливали з Офісу президента – це серйозна загроза

Фото: 112.ua

Член комітету Європарламенту з питань прав людини Нейтан Гілл зазначив, що незалежна судова система – запорука будь-якої демократії.

«Якщо на суддів, які вивчають справу «112 Україна», впливали з Офісу президента – це серйозна загроза. Ми маємо знати, що говорили на цих зустрічах, як вони відбувалися й чому були перед тим, як судді мали ухвалити рішення. Ми повинні почути, що жодного втручання не було. Судді мають це підтвердити», – наголосив він, повідомляє 112.ua.

Своєю чергою член підкомітету Європарламенту з питань торгівлі між ЄС та Україною доктор Максиміліан Кра зазначив, що абсолютно неприпустимо тиснути на суддів чи закривати телеканали, якщо владі не подобається, що там показують.

«Ми мусимо визнати – ситуація зі свободою ЗМІ в Україні на низькому рівні. Нині бачимо, як атакують вільну пресу. Якщо Україна хоче долучитися до Європейського Союзу чи стати його партнером, повинні усвідомити – опозиційна думка теж має право на життя. Це і є свобода для всіх, і для інакодумців теж. Абсолютно неприпустимо тиснути на суддів чи закривати телеканали, бо владі не подобається, що там показують», – наголосив Кра.

Раніше депутат Європарламенту від Польщі Сильвія Спурек зазначила, що доступ до інформації – це основна цінність для держав – членів європейської спільноти.

Нагадаємо, 16 вересня Шостий апеляційний суд прийняв рішення, через яке телеканал «112 Україна» можуть позбавити ліцензії на мовлення. Раніше ЗМІ дізналися про контакти суддів, які розглядали справу про ліцензії телеканалу «112 Україна», з Офісом президента України, очолюваним юристом Андрієм Богданом, якого журналісти та експерти називають ставлеником олігарха Ігоря Коломойського. Прийом з непродовженням ліцензій для телеканалу використовувала також попередня влада для тиску на мовника. Після виборів президента на телеканал «112 Україна» посилився не тільки юридичний тиск, а й фізичний. Журналістам почали надходити погрози фізичної розправи, а будівлю телеканалу 13 липня було обстріляно з гранатомета.

Останні події навколо телеканалу «112 Україна» викликали реакцію багатьох міжнародних організацій, які закликали українську владу забезпечити свободу слова в країні та розслідувати всі факти тиску на незалежні ЗМІ.

Після теракту член делегації Європарламенту в парламентському комітеті Асоціації «Україна – ЄС» депутат від Великої Британії Нейтан Гілл зареєстрував письмовий запит до Європейської комісії із закликом звернути увагу на безпрецедентний напад на провідний український інформаційний канал.

Пізніше голова європейської дипломатії Федеріка Могеріні заявила, що Європейський Союз очікує від влади України повноцінного розслідування нападу на будівлю «112 Україна». Вона зазначила, що Європейський Союз надає велике значення верховенству права і свободи преси в Україні. «Ці питання вже тривалий час порушує влада України в численних форматах і на різних рівнях», – йдеться в її заяві.

Відреагували на обстріл телеканалу і в Раді Європи. В РЄ докладно описали ланцюжок подій, пов’язаних з обстрілом, а також підкреслили, що ще до обстрілу деякі співробітники «112 Україна» отримували повідомлення з погрозами.

«Документальний фільм (Олівера Стоуна, – ред.) Міністерство інформаційної політики розцінило як «антиукраїнську розповідь кремлівської пропаганди». Канал «112 Україна» скасував трансляцію, щоб уникнути можливих юридичних наслідків, і зажадав захисту поліції, але поліція не стежила за цим проханням ні до нападу, ні після, повідомляє Національна спілка журналістів України. «112 Україна» тепер посилив свій захист самостійно», – зазначили в Раді Європи.

Засудив обстріл «112 Україна» і представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір. «Я засуджую сьогоднішній напад на будівлю телеканалу «112 Україна» в Києві. На щастя, нікого не було поранено, але з таким насильством та погрозами щодо ЗМІ не можна миритися. Це неприпустимий акт залякування, який міг призвести до серйозних наслідків», – сказав Дезір. Представник ОБСЄ закликав українську владу ретельно розслідувати напад і притягнути винних до відповідальності.

У посольстві США в Україні заявили, що розраховують на ретельне розслідування пострілу з гранатомета в будівлю телеканалу «112 Україна». Відомство також заявило, що фізичні напади на будь-яких журналістів і офіси ЗМІ є неприпустимими.

Міжнародна федерація журналістів (EFJ) засудила обстріл з гранатомета будівлі, в якій розташований телеканал «112 Україна»: «Міжнародна федерація журналістів приєдналася до Національного союзу журналістів України в засудженні нападу на приватний телеканал «112 Україна». У заяві підкреслюється, що телеканал почав отримувати погрози перед дебютом показу фільму Revealing Ukraine Олівера Стоуна.

А відома британська організація «Індекс цензури» Index on Censorship оприлюднила липневий звіт про свободу слова в Україні, в якому зафіксовані факти порушень щодо окремих журналістів і ЗМІ. Там само було сказано і про напад на «112 Україна».

В «Індекс цензури» зазначають, що «канал опинився під тиском з боку націоналістичних угруповань, оскільки його власник Тарас Козак – один із соратників відомого українського політика Віктора Медведчука, якого радикально налаштовані націоналісти часто критикують за його проросійські погляди і зв’язки з президентом Росії Володимиром Путіним». Ще один канал, яким володіє Тарас Козак – NewsOne, – також зазнав у липні нападу радикалів, які перешкоджали роботі журналістів, палили фаєри, закидали будівлю телеканалу петардами.

«Незважаючи на існування законодавства, тиск, який чинять на опозиційних журналістів з боку радикально налаштованих націоналістичних організацій в Україні, підігрівається безкарністю, яку багато представників офіційної влади виправдовують «національною безпекою». Відбувається жорстке зачищення інформаційного поля від тих, хто не поділяє точку зору офіційного Києва», – йдеться у звіті.

Loading...