Новини » Світ 17 вересня, 2019, 18:30 блоги
Як Польща озброюється для війни з Росією
The National Interest
Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом, що виходить двічі на місяць
F-35
F-35

Поляки скуповують у країн НАТО літаки, гаубиці і ті самі "Джевеліни", що повинні були допомогти Порошенкові відвоювати Донбас. Виникає питання: куди все це подіти, якщо Росія так і не нападе?

Оригінал на The National Interest.

У вересні 2019 року Держдепартамент затвердив угоду на суму 6,5 мільярда доларів, яка передбачає поставку в Польщу 32 винищувачів-невидимок F-35A, а також послуги з навчання і обслуговування. Тепер залишилося тільки затвердити її в конгресі.

Авторитарні тенденції президента Анджея Дуди, що посилюються, призвели до деякого охолодження у відносинах Польщі з Західною Європою, проте польські праві, що як і раніше близькі з Вашингтоном, вважають Росію серйозною загрозою. Цим вони різко відрізняються від пропутінських націоналістичних партій Австрії, Франції, Угорщини та Італії.

Росія і Німеччина панували над Польщею більшу частину 20 і майже все 19 століття. Коли Путін в 2014 році захопив Кримський півострів і втрутився в сепаратистський конфлікт на сході України, Варшава істотно збільшила свої військові витрати, довівши їх в 2019 році до 2,1 відсотка від свого ВВП.

Польський план технічної модернізації передбачає витрати в сумі 43,2 мільярда євро на період з 2017 по 2026 рік. До моменту його закінчення 39 відсотків від цієї суми буде направлено на закупівлю нових систем озброєнь.

Однак військовий аналітик доктор наук Кшиштоф Куска, що пише для довідника "Джейнс" та інших видань, повідомив мені, що ці цифри мало про що говорять.

"Польські збройні сили добре виглядають тільки на папері, але насправді, вони на багато років відстали. Буде дуже важко повернути їх в належний стан з тими обмеженими ресурсами, якими володіє Польща. Хоча витрати на оборону становлять два відсотки ВВП, треба брати до уваги розмір цього ВВП в порівнянні з іншими західними країнами ".

Варшава з великими труднощами модернізує свою різноманітну військову техніку, серед якої є залишки з радянських часів: винищувачі-бомбардувальники Су-22 і танки Т-72, ​​більш сучасні західні винищувачі F-16C/D "Фалькон" та танки "Леопард 2", а також вітчизняні середні вертольоти W-3 "Сокіл" і танки PT-91.

На північно-східній межі Польщі є Сувальський коридор шириною 60 кілометрів. Це єдиний наземний коридор, що зв'язує НАТО з уразливими у військовому плані прибалтійськими державами. Але і сама Польща не захищена від ударів російських оперативно-тактичних балістичних ракет і далекобійної артилерії, що дислокується в російській Калінінградській області, а також від можливого вторгнення російських військ через територію Білорусі.

Навіть повітряний простір над багатьма польськими аеродромами теоретично може бути закрито російськими ракетами великої дальності С-400 класу "поверхня-земля".

Протиракетна оборона

Польські F-35 справді перетворять ВПС країни і дадуть їм можливість впоратися з російськими системами заборони доступу. Однак принести користь вони зможуть лише в тому випадку, якщо не будуть знищені на землі в результаті удару крилатими і балістичними ракетами.

Ось чому Польща витратить 4,7 мільярда доларів (це буде найбільша операція з придбання військової техніки до укладення угоди по F-35) на купівлю двох батарей ракетних комплексів "Петріот" PAC-3 у складі чотирьох РЛС, 16 пускових установок і 218 ракет. У польській армії цей комплекс отримає назву "Вісла". Він буде оптимізований, щоб збивати балістичні ракети противника, що наближаються, в межах 35 кілометрів і на висоті до 24 кілометрів.

Однак Куска зазначає: "Система" Петріот "буде лише одним з кількох ешелонів сучасної протиракетної системи. Решта ешелонів поки не дороблені".

Система Пэтриот

Система Петріот
 

З ешелоном меншої дальності під назвою "Нарев" поки не визначилися. Поляки розглядають ракету "Скайсептор" з тепловим самонаведенням виробництва "Рейтеон", а також ракету CAMM (єдина модульна зенітна ракета) з наведенням по РЛС виробництва європейської групи компаній MBDA, яка може виробляти "м'який пуск" (без включення двигуна) з восьміколесної пускової установки "Єльч".

Батареї "Нарев" і "Вісла", а згодом і установки «Вісла» другої фази будуть пов'язані в єдину мережу, а також з додатковими радарами комплексна система бойового управління ППО і ПРО.

Одночасно з Польщею комплекси PAC-3 на 3,9 мільярда доларів закуповує Румунія. Окрім того, в Польщі і Румунії йде розгортання РЛС системи "Іджіс Ашор" і антиракет SM-3. Таким чином, НАТО отримає своєрідну "захисну стіну" ПВО, що простягається від Чорного до Балтійського моря.

Артилерія

Польські сухопутні війська повинні мати можливість завдати у відповідь удар по російських батареях, а не просто відбивати удари їх ракет. Це змусило Варшаву придбати 20 реактивних систем залпового вогню M142 "Хімарс" за 414 мільйонів доларів. Така ціна Варшаві прийнятна. Ці системи можуть вести залповий вогонь шістьма 227-мм ракетами, вражаючими цілі на відстані десятків кілометрів, закидати великі території дрібними бомбами з касет та наносити більш точні удари ракетами з наведенням GPS. Згодом поляки можуть отримати ракети більшої дальності.
 

М-142 Химарс

М-142 Химарс


Польща також виготовить 120 самохідних гаубиць AHS "Краб" для п'яти полків. Це гібридні системи, в яких об'єднані південнокорейське шасі К9 «Тандер» і башта британської гаубиці AS90M.

За словами Куски, це змінить хід гри, коли армія отримає чудові боєприпаси. Те ж саме можна сказати про 120-мм самохідних мінометів "Рак", здатних робити вісім пострілів за хвилину, що мають автомат заряджання і змонтованих на базі восьміколесний БТР.

Слабкі успіхи з вертольотами

Набагато повільніше Польща закуповує вертольоти. Однією з причин стало скасування в 2016 році угоди з "Ейрбас" на закупівлю 50 машин.

У 2019 Варшава розмістила всього два невеликих спеціалізованих замовлення, серед яких угода на 180 мільйонів доларів із закупівлі чотирьох транспортних вертольотів S-70i "Блекхок", що повинні будуть надавати підтримку польському спецназу.

Вертолет s-70i

Вертольот s-70i


Одночасно, ВМС Польщі закуповують чотири великих морських вертольота AW-101 (розробка компаній "Аугуста" і "Вестланд"), що можуть проводити пошуково-рятувальні операції, перекидати до 45 чоловік особового складу, вести пошук і знищення ворожих підводних човнів за допомогою ГАС (гідроакустична станція, - ред.), що має антену, що опускається та самонавідні торпеди. Загальна сума угоди по чотирьох вертольотах становить 410 мільйонів доларів.

"Польській армії також потрібні ударні вертольоти", - зазначає Куска. Теоретично Варшаві необхідно закупити 32 нових ударних вертольота на заміну 24 застарілим машинам Мі-24.

"Старі радянські Мі-24 практично не приносять користі на сучасному полі бою. В даний момент ми не знаємо, коли, скільки і якого типу вертольоти будуть купуватися".

Ми-24

Мі-24


Нові засоби забезпечення і підтримки

Звичайно, бойові системи не потрібні, якщо не мати солідного матеріально-технічного та розвідувального забезпечення, а також підтримки з боку засобів кібервійни.

Що стосується тилу, то Польща подвоїла свій парк транспортної авіації середньої дальності, придбавши у США п'ять зайвих літаків C-130H на додаток до п'яти наявних у неї C-130E.

транспортный самолет С-130

транспортный самолет С-130


З перспективами польських засобів ведення розвідки ясності набагато менше.

"У Польщі немає коштів збору даних, - заявив Куска. - Немає супутників, немає спеціальних літаків-розвідників з електронною апаратурою, немає великих БПЛА, здатних забезпечувати важливою інформацією збройні сили, і тому подібне".

Союзники по НАТО можуть заповнити наявну прогалину, однак Куска зазначає, що "такий важливий елемент оборони власної території повинен забезпечуватися своїми силами і засобами. В даний час є плани закупівлі кількох середньовисотних безпілотників з великою тривалістю польоту і дронів менше. Але конкретних замовлень поки немає" .

Польська армія виділила близько 770 мільйонів доларів на програму кібервійни, що цілком розумно з урахуванням того, наскільки активно Росія веде інформаційну війну з метою політичної дестабілізації, і навіть використовує її в якості бойової зброї.

Однак Куска попереджає: "Польща почала вкладати більше інвестицій в кібернетичну оборону країни, але поки неясно, чи приведуть ці зусилля до створення надійних сил і засобів, здатних захистити кіберпростір країни".

Нещодавно Варшава замовила 180 протитанкових ракет "Джавелін" для ураження танків зверху, які надійдуть на озброєння сформованих в 2016 році на добровільних засадах військ територіальної оборони. В даний час чисельність цих військ становить 21 000 добровольців, які служать постійно або тимчасово. Війська територіальної оборони забезпечуватимуть безпеку тилових районів, а у воєнний час вести протипартизанські дії.
 

Танки і підводні човни на другому плані

Варшава вирішила не замінювати свої застарілі танки, а модернізувати їх.

"Потрібно провести деяку роботу з основними бойовими танками Польщі" Леопард 2", - зазначає Куска. - Певною модернізації піддадуться і Т-72, ​​але за рівнем удосконалень вони будуть далекі від російських Т-72Б3. Тому до такої обмеженою модернізації є чимало запитань" .

Польські ВМС теоретично хочуть придбати чотири нових субмарини типу "Орка" на заміну двом дизель-електричним підводним човнам "Коббен" 1960-х років будівництва і єдиному човну проєкту 877 "Варшав'янка". За оцінкою Куски, польський підводний флот існує лише для того, щоб утримати кваліфікованих фахівців. Без нових човнів він не володіє ніякою практичною силою ".

Теоретично Варшаві хотілося б, щоб її субмарини могли перешкоджати діям російських кораблів і підводних човнів в Балтійському морі і навіть здійснювати пуски ударних крилатих ракет. Привабливих кандидатів чимало: це велика французька субмарина типу «Скорпіо», шведська А26, німецька 212CD з енергетичною установкою ,що не залежить від повітря. Але незважаючи на це, програма закупівель поки з місця не зрушила.

Однак куска вважає таку повільність із закупівлями нових човнів цілком виправданою.

"Які типи суден насправді потрібні в цьому маленькому морі (Балтійському), яке дуже легко можна замкнути? Можливо, Польщі буде достатньо мати сильну і мобільну наземну протикорабельну оборону, яка буде захищати берега країни разом з групою невеликих кораблів?".

Польща витрачає великі гроші на придбання дорогої зброї, проте цього може виявитися недостатньо для того, щоб компенсувати недоліки організаційно-штатної структури.

"Найвідоміші зразки закупленої бойової техніки, такі як системи" Патріот ", системи РСЗВ М142 і літаки F-35 не вирішать проблему, - каже куска. - Це просто окремі частини головоломки, дуже важливі частини, але є і безліч інших систем, які вимагають уваги".

Далі, підкреслює він, з деякими ключовими контрактами на поставку комплексів ППО і ударних вертольотів багато неясностей.

"Переговори йдуть, але важко вгадати, що станеться, якщо, наприклад, в світі вибухне економічна криза. Чи зможе Польща продовжити модернізацію, або ж вона залишиться з кількома дуже хорошими системами, які не в змозі закрити всі наявні прогалини?".

Себастьєн Роблін

 

Переклад на ИноСМИ

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 10:48 :37