Новини » Київ Читать эту новость на русском

Опубліковано текст законопроєкту про столицю України: Які зміни чекають на киян

Київ. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

На сайті Верховної Ради опубліковано текст законопроєкту про внесення змін до Закону України «Про столицю України – місто-герой Київ», ключовим питанням якого є розподілення повноважень між Київською державною адміністрацією, Київською міською радою та районними радами Києва.

Відповідний документ оприлюднено на сайті Верховної Ради.

Нова редакція закону визначає Київ як столицю України, яка є політичним та адміністративним центром держави, місцем розташування резиденції президента, парламенту, Кабміну та інших органів державної влади, адміністративним центром Київської області

Зазначений законопроєкт передбачає, що на території міста Києва утворюються райони, які є адміністративно-територіальними одиницями, що входять до системи адміністративно-територіального устрою України. Межі цих районів затверджуватимуться Верховною Радою за поданням Кабміну та за пропозиціями Київської міської ради, погодженими з райрадами. Райони зможуть мати власну символіку, яка затверджується міськрадою.

У пояснювальній записці до законопроєкту говориться про те, що чинна версія Закону «Про столицю» від 7 вересня 2010 року нівелювала діяльність районних рад, через які мільйони киян мали можливість впливати на діяльність виконавчого органу столиці – КМДА. Нова редакція Закону нібито має врегулювати це питання. Для цього у Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» навіть подано визначення  районних рад у місті як органів місцевого самоврядування, що представляють інтереси жителів районів у містах.

Тому, згідно із запропонованими у законопроєкті положеннями, виконавчу владу у місті Києві здійснюватиме Київська міська державна адміністрація, а місцеве самоврядування столиці - територіальна громада міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в м. Києві ради та їх виконавчі органи.

Відтак, у законопроєкті чітко зафіксована сфера компетенцій кожного з цих органів.

Зокрема, у сферу компетенцій районних рад Києва входять такі питання:

 • Заклади освіти, дошкільної та позашкільної освіти, закладів охорони здоров’я, заклади культури, окрім тих, що визначені загальноміськими, програми культурних та мистецьких заходів;
 • Молодіжні програми, спортивні заклади, програми підтримки туризму та фізичної культури;
 • Соціальна допомога;
 • Контроль за дотриманням правил забудови, затвердження планів забудови, окрім тих, що визначені як  загальноміські, контроль у сфері експлуатації житла, благоустрій навколишнього середовища
 • Ремонт та утримання міждворових заїздів, паркування, торгівля на ринках, управління комунальним майном.

У сферу впливу Київської міської ради входять такі питання:

 • Спеціалізовані заклади освіти, спеціалізовані спортивні заклади, заклади соціальної допомоги
 • Місцевої пожежної охорони, землеустрою, архітектури та містобудування;
 • Закладів культури та культурних програм;
 • Соціально-економічного, інвестиційного розвитку;
 • Введення міського архіву, будування доріг, організація міського транспорту, утримання кладовищ та охорона навколишнього середовища, утилізація відходів.

Серед повноважень міського голови Києва є участь у підготовці проєктів, законів постанов та інших актів парламенту, уряду, що пов’язані з Києвом, участь у вирішенні питань щодо проведення у Києві заходів загальнодержавного та міжнародного значення, право участі у засіданнях уряду з правом голосу у питаннях, що стосуються Києва

Київська міська державна адміністрація відповідатиме за такі питання:

 • Здійснення контролю за додержанням посадовими особами та органами місцевого самоврядування міста Києва Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів;
 • Прийняття рішень щодо об’єктів державної власності, що знаходиться у сфері її управління;
 • Координація діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади;
 • Забезпечення реалізації державних програм у Києві.

Окрім цього, законопроєкт встановлює функції очільника КМДА.

Зокрема, він матиме право брати участь у засіданнях уряду з правом дорадчого голосу при розгляді питань, що стосуються міста Києва, брати участь у вирішенні питань щодо розташування у Києві резиденції президента, парламенту, уряду, інших органів державної влади.

Окремим пунктом наголошено на тому, що посада Голови Київської державної адміністрації несумісна з будь-якою іншою посадою.

Відтак, у разі ухвалення цього законопроєкту, посади мера Києва та очільника КМДА обійматимуть різні люди.

Раніше громадський діяч Ігор Луценко заявляв, що новий закон про столицю сильно «децентралізує» мера Києва, оскільки Банкова вважає посаду мера з сильними повноваженнями небезпечною для себе, тому пропонує позбавити його максимум повноважень.

До цього голова Офісу президента Андрій Богдан заявляв про те, що можливо балотуватиметься на посаду мера Києва.

Loading...