Тристоронні переговори: чи збереже Україна транзит російського газу

Запаси природного газу в ПСГ України зросли на 15%

Незабаром Україна має провести перемовини щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему. Тристоронні переговори між нашою країною, Російською Федерацією та Європейським Союзом заплановано на 19 вересня у Брюсселі. І кожна зі сторін підтвердила готовність дійти консенсусу у зазначеному питанні.

Розглянемо, які вимоги висуває Росія для продовження транзиту свого газу територією України.

Складні переговори сторін

Термін дії договору транзиту російського газу газотранспортною системою України в Європу спливає 31 грудня 2019 року. Декілька раундів переговорів, які відбулися у 2018-2019 роках не принесли бажаного результату – контракт не продовжено, і перемовини мають відбутися 19 вересня.

Про необхідність розв’язання газового питання говорили як в Україні, так і в Росії. Так, прем’єр-міністр України Олексій Гончарук наголосив на необхідності підписати довгостроковий контракт. "Нам, звісно, необхідно домогтися довгострокового контракту щодо транзиту. Для цього потрібно добре попрацювати", - зазначив він.

При цьому прем'єр додав, що уряд формує позицію до переговорів, проте її деталі не повідомив.

Своєю чергою голова правління ПАТ "Газпром" Олексій Міллер заявив, що питання транзитного договору є надзвичайно важливим для Москви. "Але все-таки першочергове питання – чи буде Україна купуватиме російський газ за прямим контрактом. Оскільки відповідь на це питання – це відповідь також на питання, які газотранспортні потужності з російської сторони "Газпром" повинен гарантувати для подачі газу в сторону України", - зазначив він у ході особистої зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним.

Водночас, на думку голови правління НАК "Нафтогазу України" Андрія Коболєва, російська сторона не поспішає вирішити питання з транзитом газу. "Росіяни налаштовані відтермінувати початок переговорів, щоб з настанням холодів вкотре вдатися до шантажу та викручування рук", – сказав він на початку серпня.

У той же час президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що Україні вдасться домовитися про транзит газу на прийнятних для України умовах. "Що стосується ризиків… У нас закінчується контракт у кінці цього року. Але зараз ми ведемо перемови. І я думаю, що найближчим часом наші групи сядуть, і я впевнений, що ми домовимось, і ніхто Україні не буде, вибачте за такі слова, викручувати руки", – зазначив він.

Умови сторін для продовження транзиту газу

Очікування України та Росії щодо подальшого договору транзиту російського газу значно різняться. Україна має намір підписати новий контракт із урахуванням європейського енергетичного законодавства строком на 10 років. Позицію української сторони підтримують і в Єврокомісії.

Так, експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев зазначив, що Російська Федерація пропонує Україні підписати наступний контракт щодо транзиту газу за умови скасування позовів до Стокгольмського арбітражу та на умовах контракту 2009 року. "Тобто, Росія хоче, аби було підписано контракт без застосування європейських правил формування газових ринків. За нинішніх обставин, які склались в Україні, через відсутність у нашій державі незалежного кваліфікованого оператора ГТС, «Газпром» буде продовжувати гнути свою лінію і вимагати підписання угод на умовах 2009 року", – переконаний експерт.

Позицію України підтримала і Європа, проте, за словами Рябцева, цього замало. На його думку, окрім підтримки на словах, європейці могли б запропонувати Україні певні кредити для закупівлі газу або ж гарантувати певні обсяги блакитного палива.

Нагадаємо, що умови, які лягли в основу контракту, підписаного у 2009 році Стокгольмський арбітраж визнав несправедливими. Суд зобов’язав Росію виплатити Україні компенсацію, проте російська сторона не планує виконувати судове рішення.

Втрата транзиту газу: загрози для України

Питання збереження транзиту російського газу надважливе для України. У цьому переконані і представники уряду, і експерти.

За словами голови політради партії «Опозиційна платформа ‒ За життя» Віктора Медведчука, без транзиту Україна втратить частину доходів та можливість забезпечувати газом населення. "Якщо не буде транзиту газу через українську ГТС, то це, по-перше, втрата доходу на бюджетну частину, а це близько 3 млрд дол. за рік, це неможливість отримання газу для внутрішніх потреб, тому що ми його завжди отримували з транзиту", - повідомив народний депутат. Він зазначив, що Україна закуповувала газ у європейських операторів, а фактично брала цей газ з транзиту. "Якщо не буде транзиту, значить, не буде такої можливості забезпечувати газом наше населення, тому що цей обсяг торік становив 10,5 млрд кубів газу", - зазначив він.

Поділяє цю думку і політичний консультант Михайло Чаплига. "Без транзиту російського газу Україна замерзне. Жодного реверсу не було і немає. Тому що газ ми, насправді, беремо з транзиту. Для України прийнятний об’єм транзиту – це три мільярди доларів на рік. Транзит – це життєво необхідна ниточка газу, яку ми отримуємо. Європі теж потрібен газ, але вона дає зрозуміти, що нікому нічого не зобов’язана", – каже експерт.

Компроміс для Росії

Українська сторона розглядає різні варіанти досягнення домовленостей у питанні транзиту газу. Так в "Нафтогазі" ще в червні запропонували Росії підписати контракт на "свій" газ на випадок, якщо "Газпром" не захоче брати на себе ризики, пов’язані з українським регулятором та оператором ГТС.

"У нас дійсно є проблеми з Регулятором та відокремленням газотранспортного оператора. Регулятор був створений у неконституційний спосіб, до нього немає належної довіри, і нормативні акти, які він приймає, не повністю відповідають європейським правилам. Газотранспортний оператор поки теж не є відокремленим за європейськими правилами", – прокоментував головний комерційний директор «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

На практиці це буде випрацювати наступним чином - "Газпром" буде передавати певний обсяг газу (певну енергетичну цінність газу) на кордоні Україна-РФ, а Україна буде передавати точно такий же обсяг (енергетичну цінність) на кордоні Україна-ЄС. "Передача газу буде підтверджуватися суміжними операторами (Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії), тобто вони потім будуть брати на себе відповідальність перед «Газпромом» за цей газ вже в їхніх системах", - пояснив Вітренко.

Напередодні переговорів експертам складно спрогнозувати результат, тим більше в умовах складних стосунків. Проте чиновники мають надію на розв’язання газового питання та збереження транзиту.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...