Новини » Політика 16 вересня, 2019, 16:55 блоги
Щадливий термін у ставленні Заходу до Зеленського добіг кінця
Deutsche Welle
DW - новини - актуальні повідомлення про події в світі
Володимир Зеленський. Фото GettyImages/Global Images Ukraine
Володимир Зеленський. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

Деякі реформи Зеленського демонструють авторитарну тенденцію в Україні. Реформа Верховного суду, ВККС, розпуск ЦВК, право призначати і звільняти глав ДБР і НАБУ, зняття депутатської недоторканності - ці ініціативи виглядають антидемократичними і вимагають однозначної оцінки.

Оригінал на сайті Deutsche Welle  

Швидкі реформи, більше ніяких затримок. З таким доробком Володимир Зеленський став президентом України. Поки оплески вдома та за кордоном були йому гарантовані. Але з'явилися сигнали, що Захід більше не буде прихильно ставитися до всього, що він робить.

Зеленський хоче переполовинити Верховний суд

Диявол, як це часто буває, ховається в деталях. Посли країн Європейського Союзу і Канади минулого тижня піддали критиці законопроект Зеленського з області юстиції. У ньому президент серед іншого запропонував вдвічі скоротити число суддів Верховного суду із нинішніх максимум 200 до 100. Такому рішенню повинен передувати ретельний аналіз, справедливо помітили посли в листі до голів профільних парламентських комітетів.

Верховний суд - одна з небагатьох відносно незалежних інстанцій в Україні. Його зоряний час припав на 2004 рік, коли за рішенням суду було проведено повторне голосування на сфальсифікованих президентських виборах. У підсумку переміг Віктор Ющенко. А коли пізніше президентом став кандидат, який програв, Віктор Янукович, він помстився суду і позбавив його частини повноважень. За часів президентства Петра Порошенка, який змінив Януковича, Верховний суд був перезавантажений, були обрані нові судді. Від половини з них тепер хоче позбутися Зеленський. Це послабить Верховний суд.

Другий привід для критики західних дипломатів стосується Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка відіграє важливу роль при відборі суддів на всіх рівнях. Зеленський пропонує внести її членів і деяких інших суддів, які працювали в період Порошенка, в закон про люстрацію. Це означає звільнення і заборона на професію, хоча переконливого обгрунтування для цього немає. Закон про люстрацію спрямований проти чиновників часів Януковича і покликаний служити "очищенню влади". Влітку Зеленський пропонував поширити дію цього закону на всіх вищих чиновників ери Порошенка, але тоді, як і зараз, з критикою виступили посли ЄС. Нова ініціатива виглядає як намагання Зеленського все-таки втілити в життя свою спірну ідею по частинах. Закон був схвалений парламентом 12 вересня.

Як президент України розширює свою владу

Всі нові законодавчі ініціативи продовжують замасковану під волю народу, а по суті - авторитарну тенденцію в Україні. Останній приклад - прийнята парламентом в п'ятницю, 13 вересня, дострокова відставка Центральної виборчої комісії. Можна припустити, що новий склад буде більш прихильно налаштований до планів Зеленського, наприклад до референдумів, які він обіцяв під час виборчої кампанії.

Особливе занепокоєння викликають плани зміни конституції. Парламент пропонує скоротити депутатів з 450 до 300, що зробить його більш контрольованим; парламентаріїв можна буде шантажувати вже прийнятим рішенням про скасування депутатської недоторканності і запланованим позбавленням мандата за прогули засідань; одночасно президент хоче отримати право призначати і звільняти глав Державного бюро розслідувань (ДБР) і Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Внісши в парламент законопроект про імпічмент президента, Зеленський лише на перший погляд поставив себе в один ряд з депутатами. При детальному розгляді стає очевидно, що пропонується як раз зворотне - і без того складна процедура імпічменту стане практично неможливою.

Але займатися детальним розглядом зараз в Україні стало важко. При такій кількості законопроектів на складні теми навіть фахівці можуть щось втратити. Вже не кажучи про депутатів, більшість з яких - як і сам президент - до недавнього часу мало розбиралася в політичній діяльності. Можливо, це одна з причин, по якій президентська більшість в парламенті штампує все нові закони як на конвеєрі. У нечисленної опозиції немає шансів виконувати свою функцію контролера влади.

Дилема Заходу в зв'язку із Зеленським

У Заходу як у головного фінансиста України більше важелів, але він опинився перед дилемою. Заходу важко критикувати Зеленського, оскільки він отримав 73 відсотки голосів і користується безпрецедентною підтримкою своїх співгромадян. Ще важливіше - на Заході, схоже, є надія на те, що при Зеленському можливе вирішення конфлікту з Росією. Недавній обмін полоненими між Москвою і Києвом підсилив цю надію. Може так статися, що в разі зближення Росії та України у Заходу буде спокуса закрити очі на внутрішньополітичні відхилення від демократичної норми в Україні. Це була б зрозуміла, але короткозора позиція.

Все сильніше виникає підозра, що Зеленський розширює свою владу і згортає демократію. Якщо Захід з цим змириться, він втратить довіру. А в середньостроковій перспективі ризикує мати справу з наслідками нового повстання в країні по сусідству з ЄС. Обережна критика повинна стати голоснішою. Україні потрібно дати чіткий сигнал, чітке послання - не тільки від послів. Політичні важковаговики не тільки в Європі, але і в Північній Америці повинні зайняти чітку позицію. Щадливий термін для Зеленського закінчився.

Роман Гончаренко - оглядач DW.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 23:05 :33