Новини » Політика 16 вересня, 2019, 13:45
Депутатський імунітет: який захист втратили народні обранці
Верховна Рада. Фото GettyImages/Global Images Ukraine
Верховна Рада. Фото GettyImages/Global Images Ukraine

На початку вересня нардепи розв’язали одне із питань, об яке спотикалася Верховна Рада не одного скликання. Народні обранці ухвалили закон, який передбачає відміну недоторканності парламентарів.

Давайте з’ясуємо, який саме імунітет втратили народні депутати України та як до цього ставляться самі парламентарі.

Що говорить Закон

Закон України "Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)" №7203, який був ухвалений Верховною Радою наприкінці серпня поточного року, передбачає вилучення частини статті 80 із Основного Закону.

Зокрема, вилучається назва статті - "Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність" - та норма, згідно з якою "народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані".

При цьому про повну відміну недоторканності нардепів говорити не можна, адже частина вказаної статті Конституції України буде діяти. "Хочу розвіяти всі міфи. У депутатів зберігається індемнітет (гарантія того, що депутат не несе ніякої відповідальності за свої рішення і висловлення у парламенті, а також збереження депутатської заробітної плати, - ред.). Вони не будуть нести відповідальності за політичні рішення. За голосування чи будь-які публічні виступи", - уточнив президент Володимир Зеленський.

Зміни, передбачені в законі, почнуть діяти з 1 січня 2020 року. Проте Генеральний прокурор Руслан Рябошапка заявив, що з деяких народних депутатів недоторканність буде знята раніше.

За його словами, йдеться не тільки про ті справи, які раніше анонсував колишній генпрокурор Юрій Луценко. Рябошапка не відкидає можливості того, що протягом наступних місяців з'явитися нові справи, в яких фігурують депутати зі "Слуги народу".

Відповідаючи на питання, чи буде він тією людиною, яка прийде у Верховну Раду та попросить про арешт експрезидента Петра Порошенка, він зазначив: " Не просить, а вимагає. Немає різниці: колишні президенти, народні депутати або хтось ще. Перед законом усі рівні. Скажімо так, рука не здригнеться по кому завгодно, хто є у парламенті".

Яка процедура позбавлення недоторканності існувала

До січня 2020 року в Україні ще буде діяти спеціальна процедура зняття недоторканності з народних обранців. Так, що притягнути народного депутата до кримінальної відповідальності, затримати чи заарештувати його, Генеральний прокурор з відповідним поданням звертається до парламенту. Таке подання потрібно подавати на кожен вид запобіжного заходу.

Спікер парламенту пропонує нардепу надати у регламентний комітет пояснення, комітет його розглядає, а потім направляє до парламенту свої висновки.

Далі Верховна Рада протягом 7-ми днів має розглянути подання Генпрокурора на пленарному засіданні. Проте нерідко нардепи відмовляються позбавляти недоторканності своїх колег.

Зауважимо, за час незалежності депутатську недоторканність втратив 21 народний депутат. Найбільше парламентарів, яких позбавили "захисту", налічує Верховна Рада 8-го скликання, констатує 24 канал. Приміром, депутатський імунітет втратили Сергій Клюєв, Олесь Довгий, Михайло Добкін, тощо.

Зняття недоторканності: реакція політиків

Питання імунітету народних депутатів обговорюється близько 20 років – були спроби його відмінити в 2000, 2007, 2014 та 2017 роках. Однак, все це закінчилося розробкою відповідних законопроєктів, а ось до їх ухвалення руки не дійшли.

Справа в тому, що політичну волю – зняття недоторканності – політики оцінюють по-різному.

Так, президент Володимир Зеленський переконаний, що народний обранець має нести відповідальність за вчинення злочину. "Мова про дозвіл на притягнення до кримінальної відповідальності. Вибачте, але якщо депутат збиває людину або "кришує" видобуток бурштину, або вчиняє будь-який кримінальний злочин, він повинен нести відповідальність", - пояснив свою позицію глава держави.

Колишній міністр із питань ЖКГ і нинішній нардеп Олексій Кучеренко переконаний, що народним депутатам потрібно зберегти певний імунітет. "Депутат мусить мати певну політичну недоторканність для забезпечення його незалежної діяльності. Але якщо він злочинець, доводьте і саджайте цього депутата", – заявив він.

Водночас його колега Валентин Наливайченко переконаний, що зняття недоторканності – правильний крок. За його словами, нардепам варто відмовитися від привілеїв – дипломатичного паспорта, спецлікарні. Цю справу потрібно продовжити відміною недоторканності для суддів та президента України.

Подібну позицію також мають представники фракції "Опозиційна платформа – За життя" розкритикували процедуру прийняття та зміст законопроєкту. Зокрема, голова політради партії, народний депутат Віктор Медведчук зазначив наступне щодо скасування недоторканності: "Ми вважаємо, що скасування недоторканності депутатів повинне проходити разом зі скасуванням недоторканності президента України".

Політик наголосив, що у всіх соцопитуваннях ці два питання стоять разом – недоторканність повинна бути знята і з депутатів, і з президента.

Як додав челен ОПЗЖ, нардеп Ілля Кива, зняття недоторканності тільки з народних депутатів несе певні загрози для країни. "Опинимось, фактично, на краю того, що у нас змінюється правління, а країна стає президентсько-парламентською. Адже у парламентарів сьогодні немає імунітету, президент став єдиною людиною, у якої сконцентрована влада і є імунітет", – зазначив він. Народний депутат повідомив про намір фракції звернутися до Конституційного суду "щодо порушення регламенту під час ухвалення цього законопроекту", - пояснив він.

Внесення змін в статтю Конституції, за словами члена Ради реанімаційного пакету реформ Тараса Шевченка, не розв’яже питання повного скасування недоторканності. "Щоб скасувати недоторканність змін до Конституції недостатньо. Потрібно також вилучити недоторканність із Закону України "Про статус народного депутата України" та Кримінального процесуального кодексу. Допоки цього не буде зроблено, недоторканність буде діяти", - наголосив експерт.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-18 11:20 :23