Зелена хвиля накриває ЦВК: Чому Зеленський хоче перезавантажити Центрвиборчком і які перспективи ротації

Ярослав Конощук
Ярослав Конощук

Журналіст, парламентський кореспондент, політичний аналітик.Закінчив Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, диплом спеціаліста політології (з відзнакою).

Фото: УНІАН

Верховна Рада, через рік після часткового оновлення комісії, 341 голосом при необхідному мінімумі у 300 голосів достроково припинила повноважень усього її складу. Паралельно на Банковій у розпалі підбір кандидатів на посади членів нового складу Центрвиборчкому. За прогнозами депутатів від фракції партії «Слуга народу» Верховна Рада голосуватиме за новий склад через тиждень-два.

Операція перезавантаження

Про перезавантаження Центрвиборчкому у команді Зеленського заговорили ще під час дострокових парламентських виборів. На початку другого пленарного тижня від слів перейшли до конкретних справ. Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту подання про дострокове припинення повноважень Центральної виборчої комісії. Офіційно команда президента незадоволена, серед іншого, бездіяльністю комісії.

“Мотивацію цього подання умовно можна поділити на чотири блоки. Перша частина стосується рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України. А саме у поданні йдеться про те, що під час здійснення реєстрації ЦВК була упередженою і діяла всупереч принципам, які визначені виборчим законодавством. Там же наводиться статистика про рішення судів. Вони є досить масштабними. Наводиться цифра - 28 рішень Центральної виборчої комісії, які судами були скасовані, а дії ЦВК визнані протиправними”, - повідомила під час брифінгу депутат від “Слуги народу” Аліна Загоруйко.

Крім цього команда першої особи, серед іншого, закидає Центрвиборчкому проблеми у реєстрації нині народного депутата від фракції пропрезидентської партії Олександра Куницького.
На захист Центрвиборчкому виступив Комітет виборців України, а також громадська мережа “Опора”, де назвали пропозицію Офісу президента політичною. У КВУ зазначили, що проблеми на виборах були технічними, і аж ніяк “не наслідок злочинних дій“.
Не під запис у команді Зеленського натякають, що хочуть завести своїх людей до Центрвиборчкому.

На сьогодні у Центрвиборчкомі представлені з парламентських фракцій БПП та “Батьківщина”. Наших там не має зовсім”, - зазначають джерела.
При цьому співрозмовники запевняють, що не збираються поки змінювати кількість членів комісії.

На запитання де ж партія влади збирається шукати голоси для дострокового припинення повноважень Центральної виборчої комісії, оскільки, згідно з законодавством, для цього необхідно 300 голосів народних депутатів, співрозмовники висловили впевненість, що голоси дасть партія “Голос” в обмін на одне місце члена у майбутній ЦВК. На репліку ж, що один член комісії особливо нічого не вирішує співрозмовники зазначили, що “повірте й один член ЦВК це не мало”.
У “Слузі народу” випромінювали оптимізм і не виключали, що голосування за дострокове припинення повноважень Центрвиборчкому відбудеться вже у четвер.

ЦВК не встояв

Четвер опустив слуг народу з небес на землю. У порядку денному засідання питання про дострокове припинення повноважень ЦВК не було. Владній команді не вдалося знайти 300 охочих парламентарів для дострокового звільнення усіх членів комісії. За подання Володимира Зеленського відмовилися голосувати у фракціях “Батьківщина” та “Голос”.
“А навіщо нам голосувати за дострокове припинення повноважень усього складу ЦВК і отримувати натомість одного члена. От якби нам пообіцяли 5, то можна було б про щось говорити”, - зазначив один з впливових депутатів у фракції “Батьківщина”.

Не були налаштовані на голосування за відставку усіх членів ЦВК і в “Опозиційній платформі За Життя”. Та й у депутатській групі “За майбутнє”, яка зазвичай підтримує ініціативи влади, не давали гарантій. Навпаки, на засіданні комітету з питань організації державної влади представник групи Ігор Гузь зауважив, що жодна міжнародна організація не критикувала роботу ЦВК і звинуватив слуг народу у спробах забрати усю владу під себе.
В коментарі журналістам лідер фракції “Слуга народу” Давид Арахамія визнав, що голосування за дострокове припинення повноважень ЦВК у четвер не буде. При цьому він додав, що в СН і не розраховували на результативне голосування з цього питання на пленарному засіданні 12 вересня.

Близько 13.00 народний депутат Ярослав Юрчишин на своїй сторінці у Facebook повідомив, що у парламенті очікують на президента України Володимира Зеленського. За словами нардепа, глава держави переконуватиме депутатський корпус проголосувати за дострокове припинення повноважень усього складу ЦВК.

А тим часом депутати продовжували ухвалювати законопроєкти, а парламентську меншість вмовляли підтримати дострокове припинення повноважень. У кулуарах кажуть, що обговорювалася, зокрема підтримка постанови про дострокове припинення повноважень усього складу ЦВК фракціями “Батьківщина” та “Опозиційна платформа За Життя” в обмін на, відповідно, три та два члени у майбутньому ЦВК. Хоча останні на засіданні фракції у середу вирішили не голосувати за дострокове припинення повноважень членів комісії.

Додають, що представники правлячої партії взяли час на роздуми.

Схоже, що думали не довго, бо п’ятниця стала останнім робочим днем нинішнього складу Центрвиборчкому. Депутати на ранковому засіданні 341 голосом підтримали проєкт постанови про дострокове припинення повноважень усього складу ЦВК. За прогнозами депутатів від «Слуги народу» голосування за новий склад комісії може відбутися за тиждень-два. І СН, попри торги, потенційно має можливість отримати монополію у новій комісії, адже для результативного голосування за новий склад Центрвиборчкому потрібно лише 226 голосів.

Ярослав Конощук

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...