Новини » Світ 13 вересня, 2019, 9:06
В Гарвардському університеті відбулося вручення Шнобелівської премії
bbc.com
bbc.com

В Гарвардському університеті, в театрі Сандерса відбулася чергова, 29-а за рахунком, церемонія вручення гумористичної Шнобелівської премії.

Її лауреатами, як завжди, стали 10 найдивніших і незвичайних наукових робіт з кумедними назвами і неочевидним практичним застосуванням. Дослідження, які, як написано в статуті премії, «змушують вас спочатку посміхнутися, а потім задуматися», – повідомляє ВВС.

При цьому вручають премію справжні нобелівські лауреати. В цьому році це були Ерік Маскін, який у 2007 році отримав «Нобеля» з економіки, Річ Робертс (1993, медицина і фізіологія) і Джером Фрідман (1990, фізика).

Засновник нагороди – редактор журналу AIR («Аннали неймовірних досліджень») і незмінний ведучий церемонії вручення «Шнобеля» Марк Абрахамс – щороку перетворює нагородження в комедійне шоу з елементами абсурду на задану тему. Тема цього року була заявлена ​​як «Звички».

Відповідним чином виглядав і сам трофей, який вручається лауреатам: в нехитрій художньої інсталяції можна розгледіти кавову склянку, упаковку жуйки, сигарету, зубну щітку і ще кілька предметів, що символізують ті чи інші звички.

До нього додавалися диплом і грошовий приз – 10 трильйонів доларів. Правда, долари були зімбабвійськими і видавалися одним папірцем (на момент випуску банкноти її ринкова вартість становила приблизно 40 центів США).

У номінації «Фізика» премію отримало дослідження про те, чому (а головне – як!) вомбати какають кубиками.

Серед численних авторів цієї міжнародної роботи виявилася пара вчених з Тайваню, які стали лауреатами Шнобелівської премії вдруге – вперше за майже 30-річну історію нагороди.

Свого першого «Шнобеля» Патрісія Ян і Девід Ху отримали в 2015 році за дослідження, яке довело, що тривалість сечовипускання у всіх ссавців приблизно однакова і становить приблизно 21 секунду.

Премію з медицини отримав італієць Сільвано Галос, який довів, що вживання в їжу піци допомагає зберегти здоров’я і знизити ризик смерті від раку травних органів, але тільки в тому випадку, якщо піца ця приготовлена ​​в Італії.

У номінація «Економіка» перемогу здобули вчені з Нідерландів, які вивчали валюту різних країн в пошуках відповіді на питання–- банкноти якої держави найкраще переносять хвороботворні бактерії. З’ясувалося, що найбрудніші – в прямому сенсі слова – паперові гроші ходять в Румунії.

Премію в галузі медичної освіти отримало дослідження, яке розповідає, як навчати студентів-медиків за допомогою звукових сигналів, якими зазвичай тренують собак, на кшталт цокання язиком. Стаття так і називається: «Тренування умовного рефлексу при проведенні ортопедичних операцій».

Особливий сміх в залі викликало оголошення лауреата з анатомії. Французькі дослідники вивчили «температурну асиметрію мошонки у оголених і одягнених людей». З’ясувалося, що ліве яєчко зазвичай тепліше, ніж праве, але тільки, якщо на чоловікові є одяг.

Премія в галузі інженерної справи дісталася іранському вченому Іману Фарабахшу, який запатентував апарат для зміни підгузників.

У номінації «Хімія» Шнобелівська премія дісталася японському професору, який підрахували обсяг слини, яку щодня виділяє середня п’ятирічна дитина. Як розповів сам вчений, експеримент він ставив на своїх дітях: зважував банани, давав їх ретельно розжувати трьом своїм синам – і зважував пережовану масу заново. З’ясувалося, що за добу п’ятирічна дитина виділяє приблизно півлітра слини.

І, нарешті, премія миру дісталася команді вчених з Британії і Сінгапуру за спробу виміряти кількість задоволення, що отримується людиною, коли йому вдається почухати свербляче місце.

Ведучий Марк Абрахамс закінчив церемонію традиційним побажанням: «Якщо в цьому році ви не виграли Шнобелівську премію, і особливо якщо виграли, – сподіваюся, в наступному році вам пощастить більше».

Нагадаємо, минуло річ Шнобелівська премія миру дісталася команді вчених з Іспанії і Колумбії – за роботу «Крик і лайка за кермом автомобіля: частота, причини, ризики та покарання».

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-15 19:15 :57