Новини » Львів Читать эту новость на русском

У Львові віднайшли монументальну картину Олександра Климка «Бій під Крутами»

facebook.com/okrukovskyj

У колекціях Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника віднайшли монументальну картину Олександра Климка «Бій під Крутами».

Про це повідомив історик Орест Круковський у Facebook.

«На запрошення колег з бібліотеки Стефаника мав нагоду оглянути недавно віднайдену та реставровану картину Олександра Климка «Бій під Крутами». Це батальне полотно, розміром 3,2 м х1, 7 м, створено художником у 1936 р. багато років вважалось безнадійно втраченим. У 1938 р. ця картина була особисто передана до Музею історично-воєнних пам’яток у Львові майбутнім істориком Володимиром Трембіцьким і рік прикрашала експозицію Музею.

Після окупації радянськими військами Галичини, музей був закритий як націоналістичний, а його збірки передали до фондів Львівського історичного музею. Після закінчення війни ці пам’ятки, як антирадянські, були переміщені у спецфонд. На приналежність полотна до фондів історичного музею також свідчить сигнатура, виявлена у лівому нижньому куті на звороті полотна – Л І М. С Ф (Львівський історичний музей. Спецфонд).

У цей час бібліотеками, архівами та музеями Львова прокотилась хвиля більшовицьких ревізій. Вже жовтні 1948 р. полотно О.Климка «Бій під Крутами», разом з низкою інших робіт відомих українських художників Куриласа, Іванця та інші з’являються в описі облікових карток Львівського історичного музею «як речі, що не мають музейної вартості та підлягають вилученню». Інвентарна картка та список була завірена підписами директора музею та наукового співробітника В. Купринця.

Львівський історик Володимир Бойко, який досліджував спадщину пам’яток історично-воєнного музею НТШ, вважав їх втраченими, хоч, як він зазначав, актів на знищення виявлено не було. За нез’ясованих обставин полотно було переміщено до бібліотеки Стефаника, і там невідомий патріот приховав його від знищення», – написав Орест Круковський.

Він зазначив, що адміністрація бібліотеки Стефаника планує 30 вересня, на день бібліотекара, урочисто відкрити віднайдену картину. Журналісти, не прогавте цей момент, оскільки подібних батальних полотен з 30-х років певно не має в жодному музеї України.

Нагадаємо, раніше повідомляли, що Посольство України в США разом зі Службою зовнішньої розвідки України у співпраці з ФБР, Державним департаментом США й Окружним судом округу Колумбія завершили багаторічні процедури, завдяки яким стало реальним повернення в Україну картини художника Михайла Паніна "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною", яка під час другої світової війни зникла з Дніпропетровського художнього музею і згодом опинилася в США.

Loading...