Продаж "Мотор Січ" чи місце у НАТО: США поставили ультиматум Києву

Євгенія Флай
Євгенія Флай
Джерело фото: Мотор Січ

Продаж Китаю 50% акцій збиткової "Мотор Січі" врятувала б підприємство, але Штати дали зрозуміти, що Україні не місце у НАТО, якщо вона буде пов'язана з "оборонкою" КНР

Наприкінці літа українське підприємство "Мотор Січ" опинилося у центрі великого скандалу, який вийшов за межі держави.

Понад 50% акцій зібралися скупити китайці, але з'явилися представники США та почали переконувати українську владу не допустити цього.

Що такого у "Мотор Січ"? 

"Мотор Січ" дійсно є важливим підприємством для держави. Найголовнішими його виробами є авіаційні двигуни та газотурбінні установки, якими користуються у більш ніж 120 країнах світу. Це і є основною експортною продукцією. Хоча само підприємство назвати прибутковим зараз не можна - забагато боргів. Також  воно забезпечує робочими місцями понад 20 тисяч людей. 

Джерело фото: Івченко-Прогрес
Джерело фото: Івченко-Прогрес

"Мотор Січ" з 2005 року має угоду з державним конструкторським бюро "Івченко-Прогрес", що входить до складу державного концерну "Укроборонпром". Це бюро спеціалізується на проектуванні, виготовленні, сертифікації та постановці на серійне виробництво газотурбінних авіаційних та інших двигунів. Згідно з угодою, підприємство, яке фактично є приватним, безоплатно отримує конструкторську та експлуатаційну документацію на низку авіадвигунів протягом 60 років. Але завдяки цій співпраці, Україна може виходити на міжнародний авіаринок. У випадку перенесення виробницта до Китаю, Україна цей ринок втратить.

Де були США раніше?

У 90-х роках директор "Мотор Січі" В'ячеслав Богуслаєв скуповував акції підприємства. Досить швидко він отримав понад 80% акцій, ставши основним власником.

В'ячеслав Богуслаєв Джерело фото: Мотор Січ
В'ячеслав Богуслаєв Джерело фото: Мотор Січ

Ще в 2015 році Богуслаєв уклав з китайським холдингом Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd меморандум про співробітництво з метою створення заводу із виробництва авіаційних двигунів у місті Чунцін. Туди мали відправитися не тільки українські технології, а й частина спеціалістів.

На початку 2017 року В'ячеслав Богуслаєв розповідав ЗМІ, що продав свої 10% акцій підприємства китайським партнерам. Пізніше він підтвердив, що підготовлена угода про продаж понад 50% акцій підприємства китайським компаніям. Здійснити план не дозволила СБУ, назвавши угоду диверсією. Провели обшуки, активи заморозили і продовжили розслідування про те, що стратегічно важливе підприємство зібралися продавати іноземцям і всупереч законодавству. 

Тут ще і Антимонопольний комітет втрутився, бо він має давати дозвіл на продаж контрольного пакету акцій єдиного в країні виробника авіаційних двигунів. 

До розбору ситуації залучили представників  "Укроборонпрому".

З аналітичних висновків юристів концерну стає відомо, що окрім втрати позицій на міжнародному ринку вертольотів, продаж акцій китайцям дозволить обходити санкції України проти Росії. 

Продукція
Продукція "Мотор Січ" важлива для російської оборонної промисловості Джерело фото: Міноборони РФ

До 2014 року близько 50% замовлень забезпечувала Росія разом з її оборонним сектором. З початком війни замовлення припинились, підприємство стало зазнавати збитків. За підсумками січня-липня 2019 року чистий збиток склав 425,75 мільйона гривень, а виручка скоротилася на 37,7%- до 1 мільярда 966,38 мільйона гривень. 

Потреба у збереженні підприємства з понад 20 тисячами робочих місць залишається, тому почали розглядатися більш вигідні варіанти угоди для держави. Китайці запропонували подарувати 25% акцій Україні в особі державного концерну "Укроборонпром" після отримання контрольного пакету. Більше того, Китай дасть до українського бюджету 100 млн доларів (або 2,8 млрд грн), які потребує  "Укроборонпром". З них 1,4 млрд грн має отримати "Івченко-Прогрес", яке і займається розробками. Насправді важко уявити іншу ситуцію, в якій держава б отримала 25% акцій. Але при цьому ризикує втратити набагато більше.

За увесь час - ані у 90-х, коли Богуслаєв збирав акції важливого підприємства, ані коли воно занепадало, США жодної зацікавленності чи стурбованості не висловлювали. Проте коли дійшло до поліпшення позицій Китаю на світовій арені, радник президента США з національної безпеки Джон Болтон особисто прилетів у Київ переконувати українську владу зберегти підприємство. Мовляв, воно стратегічне і держава повинна діяти у своїх інтересах. Секретар РНБО Олександр Данилюк розповів про розмову з Болтоном і також заявив про те, Україна діятиме у своїх інтересах, проте нічого конкретного не сказав.

Китайські компанії Skyrizon і Xinwei Group вже купили понад 50% акцій, тепер потрібно отримати узгодження від Антимонопольного комітету. Китайців приваблює будівництво гелікоптерів, у тому числі військових, оскільки поки що це слабке місце у КНР. Позитивний розвиток подій для Піднебесної все більше дратуватиме Сполучені Штати.

Імовірність, що Китай привласнить унікальні українські технології, дуже висока (прикладів достатньо, згадати хоча б історію про Huawei). У данному випадку китайцям навіть не потрібно вдаватися до промислового шпигунства - вони на законних правах матимуть доступ до всіх технологій.  

США, які змагаються з Китаєм за вплив та гроші, в жодному разі не підтримають угоду. Більш того, дають зрозуміти, що Україні не місце у НАТО, якщо вона буде пов'язана з "оборонкою" КНР.  Але й альтернатив не пропонують. 

Зараз Україна опинилася у незручному становищі. А тим часом Китай розпочав будівництво заводу у Чунцині.

Євгенія Флай

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...