Дмитро Тренін: Болтон - людина війни, в той час як Трамп - людина торгівлі

Московский центр Карнеги
Московский центр Карнеги

Джерело аналітичної інформації про Росію і країни колишнього СРСР

Фото: Zuma\TASS

У найближчі дні президент США встановить своєрідний рекорд: він призначить свого четвертого помічника з національної безпеки за неповні три роки при владі. Призначення Болтона в Білий дім, його недовге перебування там на ключовій посаді і, нарешті, його відставка додають деякі риси для кращого розуміння зовнішньої політики Дональда Трампа.

Оригінал на сайті Московский Центр Карнеги

Звільнення Джона Болтона з поста радника президента США з національної безпеки - з тих сюрпризів, про які знаєш, що вони відбудуться, але не знаєш коли. Вже навесні стало ясно, що Трамп, гнітиться Болтоном, якого він призначив лише роком раніше, і що він явно віддає перевагу держсекретареві Майку Помпео, у якого з Болтоном склалися напружені стосунки. До початку осені президентське терпіння вичерпалося. Що стало останньою краплею - історія з (не) запрошенням талібів на саміт з Трампом в Кемп-Девіді або щось ще, не настільки важливо. Без звичайних навіть для Трампа церемоній Болтон був відправлений у відставку.

Призначення Болтона в Білий дім, його недовге перебування там на ключовій посаді і, нарешті, його відставка додають деякі штрихи для кращого розуміння зовнішньої політики Дональда Трампа. Президенту-правдорубу імпонувала жорстка, без усіляких жартів, риторика Болтона; його безцеремонне ставлення до усталених норм міжнародного життя, включаючи горезвісний порядок, заснований на правилах; бажання відкинути застарілі або поспішно укладені договори і угоди; його звичка загрожувати ворогам Америки, і схильність ставитися до її союзникам без сентиментів і компліментів. Іншими словами, Трампу сподобався в Болтоні Трамп.

Але Джон Болтон, звичайно, не Дональд Трамп. Трамп - бізнесмен, Болтон - ідеолог. Те, що для Трампа - частина гри, наприклад словесні наїзди на опонентів, для Болтона було підготовкою перед нанесенням, як кажуть в Америці, кінетичного удару. Болтон був настільки ж прямолінійний, як Трамп - двозначний, непередбачуваний, виверткий. Коротко кажучи, Болтон - людина війни, в той час як Трамп - людина нехай і жорсткої, але торгівлі.

Приймаючи пропозицію Трампа, Болтон, ймовірно, думав, що зможе впливати на недосвідченого в зовнішній політиці президента, вести його. Спочатку він навіть дистанціювався від своїх колишніх поглядів, підкреслюючи, що відтепер служить президенту і виконує тільки його волю. Президент, однак, відмовився бути веденим.

Коли Трамп тільки заступив на президентську вахту, багато хто в США і серед американських союзників сподівалися, що імпульсивний, не досвідчений в міжнародних справах президент буде надійно захищений від грубих помилок присутністю в його близькому оточенні так званих дорослих - солідного держсекретаря, досвідченого міністра оборони, інтелектуала на посаді радника з нацбезпеки. Неслухняний підопічний, однак, незабаром розігнав цю команду вихователів і замінив її або абсолютно слухняними людьми, або чисто технічними фігурами, позбавленими політичної ваги. Характерно, що в традиційній для США дуелі за вухо президента між держсекретарем і помічником з нацбезпеки переміг перший. І зрозуміло чому: Майк Помпео - фактично тінь Трампа, продовження боса.

Мало хто в США і в зовнішньому світі сплакнуть про відставку Джона Болтона. Він намагався схилити Трампа до бомбардування Північної Кореї, війни з Іраном, інтервенції до Венесуели. Це йому не вдалося: Трамп, ламаючи традиції попередників, прагнув закінчувати чужі війни замість того, щоб починати свої.

У Росії вплив Болтона часто вбачали в виході США з Договору по ракетах середньої і меншої дальності і в відсутності інтересу до продовження Договору СНО-3. Дійсно, у Вашингтоні про Болтона давно і справедливо говорили, що він ще не бачив такої угоди про контроль над озброєннями, яке йому сподобалося б. Проте, найімовірніше, що рішення Трампа по ДРСМД і його ставлення до СНО-3 ґрунтуються не стільки на принциповій позиції «геть контроль над озброєннями!», Скільки на баченні Китаю як головної загрози для США.

В умовах, коли російсько-американські відносини зкоцюрбилися до проблем запобігання випадковому збройному конфлікту між двома країнами, Трамп призначив саме Болтона курувати відносини з Росією. Канал секретарів рад безпеки - Миколи Патрушева і Джона Болтона - був в останній рік єдиным постійно діючим майданчиком діалогу між Москвою і Вашингтоном на високому урядовому рівні. Остання така зустріч, що розширилася потім до тристороннього формату, пройшла цього літа в Єрусалимі. Навряд чи Патрушев і Болтон знайшли багато точок дотику або намацали можливості для проривів, але регулярні зустрічі такого рівня були, безумовно, корисними.

У найближчі дні Трамп встановить своєрідний рекорд: він призначить свого четвертого помічника з національної безпеки за неповні три роки при владі. Особистість високопоставленого чиновника, звичайно, має значення, але ясно, що царат Білого дому ще більше зміцниться. Кабінет міністрів і Рада національної безпеки США - це тепер повний Трамп. Інша справа, що поряд - і багато в чому розважлива - існує урядова бюрократія, а неподалік засідає Конгрес, який взяв на себе керівництво санкційною політикою щодо Росії.

Як би не складалися зорі на вашингтонському небосхилі, важливо зберегти російсько-американський канал секретарів радбезів - саме з урахуванням того, що відносини двох країн в доступній для огляду перспективі будуть продовжувати погіршуватися, а російський фактор в американській внутрішній політиці буде і далі експлуатуватися супротивниками Трампа напередодні президентських виборів 2020 року. Недавній витік інформації про американського агента в російській адміністрації президента – тому останнє свідоцтво. Без Болтона можна буде обійтися. Без надійних каналів зв'язку - політичних, військових, спецслужб та інших - буде важче і небезпечніше.

Дмитро Тренін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...