Новини » Політика 12 вересня, 2019, 16:10 блоги
Чи допоміг Керченський міст Криму: Підсумки турсезону на півострові
Лієв Олександр
Колишній міністр курортів і туризму Автономної республіки Крим
Керченський міст
Керченський міст

Станом на початок вересня минулого року Крим прийняв близько 800 тисяч людей і були підстави прогнозувати, що турпотік цього року з урахуванням відкриття моста буде не гірше. Але виявилося все інакше.

"Кримська влада" знову не посоромилися назвати туристичний сезон "рекордним". Вже відзвітували перед Кремлем: 5,8 мільйона з початку року, за літо - 4,6 мільйона, мовляв, міст відкрили - можна і далі додавати по 300-400 тисяч на рік до і без того надзвичайній цифрі. Шкода, що такі звіти на хліб намазати не можна. Кримський турбізнес бачить і розуміє реальну картину і ця картина зовсім інша.

Реальні результати річного (пляжного) сезону стали несподіванкою навіть для мене.

За нашими прогнозами, які ми робили на початку року, в 2019 році півострів можуть відвідати близько 1,2 мільйона росіян до кінця року, 450 тисяч з яких - люди, що приїдуть за соціальними путівками, тобто, як і в 2017 і 2018 роках .

За результатами восьми місяців Крим в довоєнний час приймав 5,2 млн осіб, в минулому році півострів прийняв близько 800 000 на початок вересня і були підстави прогнозувати, що турпотік цього року буде на рівні минулого.

Я проаналізував завантаження аеропорту "Сімферополь", багато чтого є у відкритих джерелах, дещо витягую по своїх каналах. Взяв дані української прикордонної служби - вони опубліковані в ЗМІ. Співставив з даними по завантаженню деяких великих готелів і санаторіїв Криму, назви яких озвучити я не можу з міркувань їхньої безпеки. У мене є інформація щодо щомісячного завантаження 32 об'єктів, що розташовані в Ялті, Алушті, Євпаторії, Севастополі, Коктебелі та Феодосії. Це 8 готелів і 24 санаторію загальною ємністю 3600 місць.

Висновок: в цьому році за 8 місяців Крим прийняв 700 000 відпочиваючих, 600 000 з них - жителі РФ. Цей сезон став найгіршим за останні 3 роки. Міст не допоміг.

Є ряд очевидних причин.

1. Міст через Керченську протоку не виправдав тих сподівань, які на нього покладали кримчани. Більш того, його поява принесла і негативні наслідки. По-перше помітно скоротився потік тих, хто прибуває авіасполученням. Це можна пояснити не тільки тим, що з'явилася дорога, але і помітним зростанням цін на авіаквитки в порівнянні з минулим роком - на 8-10%, а в порівнянні з 2015-2016 роками на всі 20%, В розпал курортного сезону вартість квитків, наприклад, з Москви до Сімферополя доходить до 23 тисяч рублів в одну сторону, в 2016 році таких цін не було. Судячи з сього, після того, як міст був добудований, влада РФ перестала дотувати авіасполучення з островом. По-друге, росіян відлякує віддаленість Криму від більшості заможних регіонів РФ, тобто на автомобілі добиратися на півострів доведеться десятки годин і при цьому, слідуючи Кримом, потрібно проїхати повз Сочі, а там і дешевше, і безпечніше, і інфраструктура після Олімпіади відмінна.

2. Значно зменшився туристичний потік з материкової України. Українців після анексії приїжджало до Криму близько 100 000 на рік (нагадаю, що до окупації було 4+ мільйона), але зараз ця цифра стала ще менше. Це відзначають і власники готелів і санаторіїв і наша прикордонна служба. За даними прикордонної служби, кількість перетинів адміністративного кордону з АРК скоротилося мінімум на 5%. Але потрібно розуміти, що саме туристичний потік скоротився ще більше - до Криму їздять, в основному, ті, у кого на півострові залишилися рідні та близькі.

3. "Середній чек" на відпочинок в Криму продовжує своє зростання - це стосується практично всіх послуг без винятку. До слова, цей факт можна легко відстежити за динамікою вартості готельних номерів - ці дані є у відкритому доступі, на сайтах кримських готелів і санаторіїв. У порівнянні з 2013-м роком ціни на відпочинок в кримських базах відпочинку вже в 2016 році збільшилися на 40%, а зараз, в 2019-му - вже на 70% - 90%.

Додам ще й те, що контингент відпочиваючих на кримському узбережжі продовжує змінюватися. До Криму відправляють бюджетників з віддалених регіонів Росії; відправляють людей, які без рознарядки на підприємствах, можливо, ніколи б не виїхали за межі своєї області; відправляють людей, які радіють халяві і не готові витратити жодного зайвого рубля на власний відпочинок. Як кажуть місцеві офіціанти та бармени, якщо раніше, вони заробляли на "чайових" більше, ніж адміністратори ресторанів, то зараз клієнти торгуються за кожні 5 рублів.

Той самий знаменитий "Тагіл!" Замінив інтелігентну аудиторію кримських курортів ...

В інтернеті, на російських і українських сайтах з продажу бізнес-нерухомості все більше з'являється кримських готелів і ресторанів. У санаторіїв справи не такі погані - за рахунок бюджетників їм вдається досягати беззбиткового завантаження, але контингент відпочивальників "вражає" кримчан, зайнятих в санаторній сфері.

Не можу зрозуміти - кому потрібна вся ця нісенітниця з мільйонами відпочиваючих в окупованому криму? Адже Кремль не для розвитку туризму захопив півострів, росіянам в принципі не важливо скільки там туристів, а кримчани все самі бачать і знають. Мабуть, ці ігри з цифрами - фетиш місцевої "влади", їм все ж хочеться бачити півострів курортом світового рівня, але курорти світового рівня не бувають в "сірій" для всього світу зоні.
 

Олександр Лієв

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-27 00:13 :37