Новини » Економіка 11 вересня, 2019, 13:10 блоги
Податкова амністія або "кузькина мати" капіталістам: як нова влада бореться з "дірками" в бюджеті
112.UA
ІА 112.ua - найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні та кримінальні події.
ФОТО moneystir.com
ФОТО moneystir.com

Більшість депутатів погоджуються з тим, що зміст національної податкової системи полягає в тому, щоб змусити бізнес лавірувати між в'язницею і торбою

Оригінал на сайті 112.ua

Якщо так сталося, що Україна досі залишається територією податкових нестиковок, то головне, що потрібно вміти в бізнесі – це оптимізувати податки. Навіть чимало народних депутатів погоджується з тим, що зміст національної податкової системи полягає в тому, щоб змусити бізнес лавірувати між в'язницею і торбою.   

І треба чесно визнати, що приводів для занепокоєння у представників українського бізнесу до цих пір і справді хоч відбавляй. Тому, щоб цей процес не був під контролем, 2 вересня народний депутат від партії "Слуга народу" Данило Гетманцев зареєстрував у Раді законопроект №1232 про податкову амністію.

Припускаю, незабаром ми побачимо першу серію епопеї від команди "Зе" з виведення грошей з "тіні" і офшорів. Так, очевидно зараз є всі шанси побачити нам конкретні заходи "Слуг народу" по наповненню держбюджету країни.

І ці заходи можуть бути дуже вражаючими, особливо на наших корумпованих ринках, дані по яких зовсім недавно були оприлюднені Інститутом соціально-економічної трансформації та Центром соціально-економічних досліджень CASE-Ukraine, судіть самі:

- щорічно контрабанда коштує бюджету 63-93 млрд гривень (в Україні її загальні масштаби оцінюються в 209-311 млрд гривень);

- через виведення коштів в офшори бюджет щорічно втрачає до 36 млрд гривень (загальний обсяг офшорних схем сягає 120-200 млрд гривень на рік);

- виплати зарплат в "конвертах" не дозволяють отримувати бюджету до 74 млрд гривень щорічно (масштаби проблем ухилення від сплати податків експерти оцінюють в 50-200 млрд гривень);

- "дірку" в бюджеті збільшують тіньова оренда сільськогосподарських земель (до 22 млрд гривень на рік), конвертаційні центри (до 18 млрд гривень на рік), а також маніпуляції з податком на додану вартість (7-9 млрд гривень щорічно);

- щорічно недоотримує бюджет і 4-7 млрд гривень від використання ФОП замість найму співробітників на роботу.

І ось такі наші ринки люблять інтриги, але бояться гучних судових процесів і скандалів. Думаю, тут "Слуги народу" себе ще покажуть. Щось мені підказує, найближчим часом може бути дуже цікаво.

Ну, "кузькіну мать" поки не покажуть, але досить швидко народні депутати приймуть законопроект про податкову амністію, за яким платники податків будуть зобов'язані подати спеціальну декларацію з 1 січня по 31 березня 2020 року зі сплатою податкових зобов'язань з прихованими доходами у розмірі:

- 5% – для валютних цінностей, рухомого і нерухомого майна, цінних паперів, часток (паїв) у майні юридичних осіб, майнових прав на об'єкти інтелектуальної власності та/або фінансових інструментів;

- 10% – для всіх інших майнових прав;

- 2,5% – для активів, за рахунок яких відбулася купівля облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

Крім цього, перед подачею спеціалізованої декларації щодо грошових коштів, банківських металів та інших валютних цінностей платник податків повинен буде розмістити такі активи на рахунках у фінансових установах України (активи повинні зберігатися на цих рахунках не менше 365 календарних днів після 31 березня 2020 року).

У спецдекларації не треба буде вказувати інформацію про джерела походження або придбання об'єктів декларування, а також:

- протягом 90 днів після 31 березня 2020 року контролюючі органи можуть провести експертну оцінку заявлених активів;

- на підставі такої оцінки вони можуть визначити суму податкового зобов'язання і скласти відповідне податкове повідомлення-рішення, яке може бути оскаржено в загальному порядку.

Даний законопроект про податкову амністію передбачає, що доходи на суму 100 тисяч гривень будуть вважатися:

- підтвердженими без подання спеціалізованої декларації;

- амністованими без будь-яких додаткових умов;

- не вимагають сплати податків за ними;

- не вимагають проведення податкових перевірок джерел отримання цих доходів.

Справедливості заради треба сказати, що не ми одні такі "хитрозроблені", так як близько 15 трлн доларів або 40% (!) всіх прямих іноземних інвестицій, здійснюваних у світі кожен рік, є "фантомним капіталом", мета якого - зменшення податкових зобов'язань (до таких висновків прийшли в ході досліджень аналітики Міжнародного валютного фонду та науковці Університету Копенгагена).

У звіті МВФ так прямо і кажуть: "Прямі іноземні інвестиції часто є важливим чинником цієї міжнародної економічної інтеграції, адже вони стимулюють економічне зростання, створення нових робочих місць, а також зростання продуктивності праці.

Однак "фантомний капітал" є фінансовим і податковим інструментом, який псує традиційну статистику прямих іноземних інвестицій і ускладнює розуміння цієї економічної ситуації".

Більш того, вчені Університету Копенгагена відзначають, що майже половина такого капіталу надходить на рахунки в Нідерландах і Люксембурзі. Так, Люксембург, населення якого становить близько 600 тисяч осіб, отримує стільки ж прямих іноземних інвестицій, скільки і Сполучені Штати.

За офіційною статистикою, на кожного жителя цієї маленької країни припадає 6,6 млн доларів прямих іноземних інвестицій. У той же час такі величезні обсяги інвестицій ніяк не впливають на рівень добробуту її жителів. Словом, "веселуха" у світі тільки починається, а міжнародні ринки все частіше стали показувати свою підступність.

На жаль, нам це не на користь. Правда, володіючи певним досвідом і відповідальністю, можна новим політичним лідерам відчувати – коли має сенс страхуватися від неприємностей, скорочуючи обсяг вивезення капіталу з України.

При цьому запускаючи позитивні тригери, насамперед, - конкретні зміни в структурі менеджменту, наприклад, українських державних корпорацій. Так, зокрема, рекомендував би прем'єр-міністру Олексію Гончаруку звернути увагу на результати діяльності та розміри винагороди глави "Нафтогазу" Андрія Коболєва.

Можна подивитися на цю ситуацію і по-іншому: як гендиректор Nissan Хірото Саікава йде у відставку через те, що отримував зайву зарплату.  

Звичайно, для наших топ-чиновників і топ-менеджерів це щось з області неймовірного, що їх японським колегам може бути як мінімум ніяково через отримання зайвих грошей. А справа в тому, що гендиректор Nissan Хірото Саікава і ще ряд топ-менеджерів отримували завищені виплати, а точніше преміальні на основі закріпленого за кожним співробітником пакета акцій компанії або умовної частки її вартості.

Тепер Саікава має намір піти у відставку, пообіцявши повернути всю суму переплати - 400 тисяч євро. Також пан Саікава заявив, що не мав відношення до призначення виплат і не знав, що компанія виплачувала йому гроші понад норми.

Але, чому у багатьох наших так званих економічних топ-чиновників і керівників держкорпорацій відсутні совість і відповідальність? Питання не такий вже й просте, як виглядає на перший погляд.

Дух патріотизму, бажання допомогти країні, людський настрій на досягнення бажаного ефекту в економічному розвитку – повинні бути на порядки вище бажання особистого збагачення у владі.

У нас це поки що далеко не так. Тому не розслабляємося, ринки, як і багато наших багатих співвітчизників, злі і нещадні, але пам'ятаємо: їм в потилицю вже дихають "Слуги народу" з законопроектом про податкову амністію за пазухою.

Олександр Гончаров

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-29 11:24 :54