Новини » Політика 11 вересня, 2019, 18:05
Парламентарі ухвалили закон про імпічмент: Чи варто ставити крапку?
Фото: GettyImages/Global Images Ukraine
Фото: GettyImages/Global Images Ukraine

Верховна Рада законодавчо закріпила процедуру усунення гаранта Конституції від своїх повноважень. Не обійшлося без скандалу - депутати заявили про порушення регламенту. Наразі, обговорюється можливість подання до Конституційного суду з вимогою скасування цього рішення. І все ж таки, як після підписання цього законопроекту Зеленським, буде здійснюватися процедура імпічменту?

На ранковому пленарному засіданні у вівторок депутати 245 голосами, попри протести опозиції, ухвалили у другому читанні і в цілому відповідний законопроект внесений президентом України Володимиром Зеленським. Однак крапку в цьому питанні ставити рано. У фракціях “Європейська солідарність” та “Опозиційна платформа за життя” за інформацією ZIK обговорюється можливість оскарження у Конституційному суді законопроекту через порушення процедури ухвалення.

Регламентні баталії

Ухвалення закону про імпічмент було однією з передвиборчих обіцянок шостого президента України Володимира Зеленського. Відповідний законопроект він вніс на розгляд парламенту ще до дострокових парламентських виборів. Однак Рада-8 м’яко кажучи не палала бажанням розглядати будь-яку законодавчу ініціативу нинішнього глави держави й законопроект навіть не включили до порядку денного, натомість ухвалили законопроект про Тимчасові спеціальні комісії, який, зокрема і прописував правила імпічменту.

Нова команда була не в захваті від ухвалених правил і нинішній перший віце-спікер Руслан Стефанчук заговорив про можливість ветування схваленого законопроекту про тимчасові слідчі комісії. Проте таке рішення, зважаючи на обіцянку команди Зе ухвалити законороект про імпічмент, зіграло б їм в мінус і тому документ за даними сайту Верховної Ради так і залишився без підпису глави держави й, водночас до нього не надійшло жодної пропозиції.

Натомість монобільшість 10 вересня 245 голосами схвалила за основу та в цілому президентську версію законопроекту про імпічмент. Голосування за законопроект в цілому не обійшлося без скандалу. Спікер Дмитро Разумков перед голосуванням запитав у сесійної зали чи є заперечення проти ухвалення документу в цілому. З залу пролунало, що є.

«Шановні колеги, всі зауваження були розглянуті на комітеті й ті з них, які вартували уваги, враховані у зв'язку з чим я пропоную визнати проект таким, що не потребує доопрацювання, підтримати та проголосувати», - парирував голова комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко.

У свою чергу представники фракцій «Європейська солідарність» та «Опозиційна платформа за Життя», а також групи «За майбутнє» звинуватили більшість у порушенні процедури.

«Зараз ламається процедура, що депутатам не дають можливість хоча б 5 днів ознайомитися з текстом документа, внести поправки й через тиждень можна спокійно по Регламенту проголосувати», - зауважив нардеп Віктор Бондар.

Спікер, зі свого боку відкинув звинувачення у порушенні Регламенту і поставив на голосування законопроект в цілому і на табло системи Рада з’явилася цифра 245 голосів за.

«З цим питанням не можна було затягувати. Саме тому ми його ухвалювали в межах регламенту і в межах тих повноважень, які нам делегує народ України», - сказав Разумков на ранковому засіданні Верховної Ради у вівторок.

Як звільнити Президента, або повторення мати навчання

Яким же чином, в разі підписання ухваленого законопроекту його ініціатором Володимиром Зеленським, буде здійснюватися процедура імпічменту.

Законопроект дублює процедуру імпічменту, встановлену Регламентом Верховної Ради, та визначає, що підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради, підписи яких не відкликаються. Воно повинно містити правове обґрунтування створення тимчасової слідчої комісії, що має розслідувати звинувачення, пред’явлені главі держави. А для розгляду його необхідно включити до порядку денного, що, у свою чергу, згідно з законодавством потребує не менше ніж 226 голосів народних обранців.

При цьому встановлюється, що до складу комісії входять депутати пропорційно до представництва фракції. Отже, більшість в комісії, за нинішніх умов, якщо гіпотетичну постанову про імпічмент включать до порядку денного, буде у найбільшої фракції. При цьому з законопроекту вирішили прибрати норми, які регламентують права звичайних слідчих комісій.

Для звинувачення ж першої особи потрібна підтримка не менше ніж 300 народних депутатів по кожному пункту. Після цього постанова передається для надання висновку до Конституційного та Верховного суду і в разі схвального відгуку для усунення президента України у порядку імпічменту потрібна підтримка не менше ніж 3\4 від Конституційного складу парламенту (338 народних депутатів).

В разі ж, якщо депутати провалюють імпічмент, то спікер парламенту має від імені парламенту вибачитися перед першою особо. Варто зауважити, що аналогічна норма міститься у 188 статті чинного Регламенту Верховної Ради.

Думки щодо реалістичності самого імпічменту відповідно до ухваленого закону розділилися. Так нардеп від «Слуги народу» Олександр Корнієнко вважає, що ухвалений законопроект «дозволяє наблизитися до практичного виконання імпічменту».

У свою чергу, у фракції партії «Голос» зауважили, що законопроект є компіляцією норм Регламенту та окремих положень Конституції. Представник же «Європейської солідарності» екс-спікер парламенту Андрій Парубій нагадав, що процедура імпічменту визначена ухваленим парламентом законопроектом про тимчасові слідчі комісії, який, як було зазначено вище, президент України Володимир Зеленський не підписав і не повернув до парламенту зі своїми пропозиціями.

Однак, попри результативне голосування, ставити крапку в цій історії передчасно. За словами депутатів від фракцій «Європейська солідарність» та «Опозиційна платформа за життя» обговорюється можливість подання до Конституційного суду з вимогою скасувати рішення парламенту через порушення процедури. І Регламент ВР дає шанси на позитивне рішення КС в разі, якщо подання надійде. Стаття 102 вказаного документу передбачає, що депутати можуть проголосувати за законопроект, розмір якого не перевищує 100 статей за умови, «якщо законопроект визнано таким, що не потребує доопрацювання, та якщо не надійшло зауважень щодо його змісту від народних депутатів, інших суб'єктів права законодавчої ініціативи, юридичного чи експертного підрозділів апарату Верховної Ради». Як відомо, були заперечення і від народних депутатів і були зауваження від головного науково-експертного управління апарату ВР.

Ярослав Конощук

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-20 04:06 :56