Новини » Політика 10 вересня, 2019, 17:40
Успішні перемовини чи ультиматум трибуналу: експерти поставили під сумнів заслугу Зеленського в поверненні українських полонених
www.president.gov.ua
www.president.gov.ua

Політичні експерти ставлять під сумнів виключні заслуги президента Володимира Зеленського в успішному процесі обміну полоненими: дехто вважає, що Путін просто не хотів “підігравати” Порошенку, інші ж запевняють, що Росію “змусив” морський трибунал

На початку вересня в Україні відбулася довгоочікувана подія - додому повернулися 35 полонених українців, яких тривалий час незаконно утримували у Російській Федерації, серед яких 11 політв’язнів та 24 моряка. В обмін на них Україна віддала затриманих росіян, серед яких військові РФ, головний редактор "РІА Новини" Кирило Вишинський та колишній перекладач уряду екс-прем’єра Володимира Гройсмана Станіслав Єжов, а також ключовий свідок катастрофи рейсу МН17 Володимир Цемах. Присутність останнього було обов’язковою умовою обміну російської сторони. Однак, відкидаючи радісні емоції виникає питання: чому обмін відбувся тільки зараз і хто отримає політичний гешефт, і чи варто очікувати продовження? Відповідей ZIK шукає у експертів.

Перший крок до припинення війни?

Президент Володимир Зеленський у коментарі журналістам після повернення українців з полону заявив, що це перший крок до припинення війни на Донбасі.

"Мені здається, ми всі зробили перший крок (…) Далі ми будемо наближатися до часу повернення всіх наших полонених і продовжувати вже в Мінському процесі розведення військ двома етапами: Золоте, Петровське - спочатку, а потім розведення по всій території і вже припинення вогню повною мірою і припинення війни", - наголосив Зеленський.

Дійсно, повернення наших бранців повинно мати продовження: омбудсмен Людмила Денісова вже допустила новий обмін до кінця року.

“Ми не зупиняємось, ми проводимо особисті перемовини, президент і керівник робочої групи, саме пан Єрмак, проводять перемовини для того, щоб повернути всіх. Зараз наших, ті які ідентифіковані, 113, з них 89 кримських татар. Перспективи обміну є, я вважаю, що цього року обмін відбудеться”, - зауважила вона.

Між тим, продовження вже запущеного процесу обміну полоненими прогнозують і політичні експерти: 

“Якщо буде політична воля та довіра між учасниками перемовин, то до кінця року обмін може відбутися”, - зауважив керівник центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов.

Він вважає, що найбільше бонусів від історичного обміну отримає Володимир Зеленский. За оцінкою джерела ZIK з команди Зе, обмін додав близько 1% до його президентського рейтингу.

“Якісь бонуси, звичайно, отримає і Медведчук”, - додав політолог.

На запитання, чому Путін раніше не погоджувався на проведення обміну раніше, Андрій Золотарьов припустив, що російський президент “не хотів підігравати Петру Порошенку”.

Водночас експерт з міжнародних досліджень Сергій Толстов вважає, що обміну посприяв зовнішній чинник, а саме рішення Міжнародного морського трибуналу ООН у Гамбурзі, яким Росію зобов’язали відпустити моряків.

“Якби Росія не виконала рішення трибуналу і не звільнила моряків, то існував би ризик, що інші країни не пускали б російські кораблі, а це великі збитки”, - вважає експерт.

Про вплив зовнішнього чинника на процес наголошує і політолог-міжнародник Антон Кучухідзе. Він припускає, звільнення моряків - це частина зобов’язань, які на себе взяла Росія в обмін на повернення делегації до парламентської асамблеї Ради Європи. При цьому він вважає, що про продовження процесу обміну поки зарано говорити.

Від обміну до політичної кар'єри?

Участники обміну можуть піти в політику. Таку думку висловив політолог Олексій Якубін. Він не виключає, що це стосується не тільки повернених до Україні, а й тих, хто відправився у Москву. Експерт нагадав. що частина осіб, яких було передано Росії в рамках обміну, є громадянами України.
 
"Я не виключаю, що найбільш яскраві можуть повернутися і піти в політику. Наприклад, той же Вишинський, який є громадянином України, заявив, що буде доводити у суді невинуватість", - зауважив Якубін.
 
Щоправда вже колишній бранець кінорежисер Олег Сєнцов сказав, що у політику не збирається.
 
Якубін також вважає, що обмін 35 на 35 «зруйнував міф про неможливість для української влади прямих переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним». Він підкреслив, що нинішній президент дійсно налаштований на досягнення миру на Донбасі.
 

“Зеленський налаштований вирішувати питання Донбасу. Він розуміє, що якщо не вдасться закрити це питання, то він може втратити популярність», - зауважив Якубін.

За його словами, що звільнення моряків може мати і внутрішньополітичні наслідки.

Він нагадав, що екс-президент Петро Порошенко проходить свідком у кримінальному провадженні щодо інциденту у Керченській протоці, в результаті якого і було захоплено українських моряків. Тому Якубін допускає, що потенційно через свідчення моряків статус Порошенка у цій справі може змінитися.

Ярослав Конощук

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-20 04:01 :00