Новини » Економіка 10 вересня, 2019, 22:12
У Нацбанку пояснили причини дефляції

У Національному банку України назвали причини дефляції.

Про це повідомляє пресслужба НБУ.

У серпні споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 8,8% (9,1% – в липні). У місячному вимірі ціни знизилися на 0,3%. Базова інфляція сповільнилася і в річному вимірі в серпні склала 7,2% (у липні – 7,4).

Як зазначається, незначне перевищення прогнозу було викликане, перш за все, високими темпами зростання цін на продукти харчування. Крім того, в серпні ціни на окремі овочі і тваринницьку продукцію росли трохи швидше, ніж очікувалося. У той же час, це відхилення було в значній мірі компенсовано завдяки нижче очікуваної базової інфляції, падіння цін на паливо, а також уповільнення зростання адміністративно регульованих цін.

Жорстка монетарна політика, як і раніше, стримувала тиск на ціни, зокрема, через канал обмінного курсу. Найбільше це позначилося в цінах на непродовольчі товари, зростання яких сповільнилося до 1,4%. Зокрема, сповільнилося зростання цін на побутову техніку, меблі, товари для відпочинку, фармацевтичні товари, побутову хімію і т.п. Ціни на одяг і взуття залишилися на рівні минулого року, а вартість автомобілів та комп’ютерної техніки – знизилася.

Темпи зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки залишилися незмінними (8,9%). З одного боку, подорожчали молочні та м’ясні продукти. З іншого боку, не так швидко росли ціни на макаронні вироби, каву, оливкову олію, соуси і соки, що частково може бути відображенням курсового ефекту.

Подорожчання послуг прискорилося (до 13,9%) під впливом стійкого споживчого попиту і порівняно високих темпів зростання заробітних плат. Зокрема, прискорилося зростання цін на послуги ресторанів і кафе, мобільного зв’язку, закладів культури, амбулаторних послуг.

Зростання цін на сирі продукти харчування також прискорилося (до 10,9%). Росли ціни на продукцію тваринництва: молоко, яловичину та свинину. Це обумовлено скороченням поголів’я і посиленням зовнішнього попиту. Сповільнилося і здешевлення яєць. Крім того, росла вартість картоплі через низький врожай. Однак у річному вимірі знизилися ціни на кавуни на тлі гарного врожаю. Завдяки розширенню пропозиції сповільнилося зростання цін на більшість овочів, в тому числі, цибулю, помідори, огірки, кабачки і т.п.

Темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися (до 14,8%). Вартість природного газу для населення зменшилася, з огляду на зниження ціни на світових ринках і зміну методології розрахунку тарифів. Темпи зростання цін на тютюнові вироби та алкоголь залишилися на рівні попереднього місяця.

Крім того, ціни на паливо продовжили знижуватися (на 3,2% р/р) з огляду на здешевлення нафти на світових ринках та сприятливу ситуацію на валютному ринку України.

Нагадаємо, рівень базової інфляції в серпні 2019 року сягнув позначки -0,1%, але протягом усього літа спостерігалася дефляція.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-22 08:37 :58