Новини » Економіка 9 вересня, 2019, 18:03 блоги
Економічний спад в Росії: Малий і середній бізнес руйнується, а влада країни наполегливо зберігає оптимізм
Eurasianet
Інтернет-видання з офісом у Нью-Йорку, підтримується мережею фондів "Відкрите суспільство"
<nbsp;>

Російські експерти попереджають про різкий економічний спад у країні. Навіть Мінекономіки РФ погіршило прогноз ВВП, але вище керівництво продовжує зберігати оптимізм

Оригінал на сайті EurasiaNet

Російські економічні експерти попереджають про кризу, що насувається, доходах населення, що стагнують, скорочення малого і середнього бізнесу. При цьому в уряді наполегливо зберігають оптимізм, лише трохи погіршуючи прогнози основних показників економіки.

Так, прийняті в серпні нові санкції США, на думку фахівців, не зроблять істотного впливу на економіку Росії, але рубль на цьому тлі все-таки почав невелике ослаблення. Втім, навіть за умови подальшого зниження до кінця року він повинен буде повернутися в область 65-66 рублів, вважають вони.

Уряд погіршує прогноз, але не втрачає оптимізму

У серпневому огляді ділової активності Мінекономрозвитку йдеться про відновлення зростання економіки: в липні ВВП виріс на 1,7% в річному вираженні (в червні він виріс на 0,8%). За оцінкою відомства, найбільший внесок у ВВП припав на промислове виробництво (його зростання в липні склало 2,8%) і сільське господарство (5,9%). При цьому зростання роздрібної торгівлі за місяць сповільнилося до 1% з 1,4%, а в будівництві та транспорті зафіксовано падіння (-0,2% і -1,2%).

Незважаючи на це, в кінці серпня Мінекономрозвитку погіршило прогноз соціально-економічного розвитку Росії на 2019-2021 роки, повідомляють «Ведомости». Відомство визнало, що частина завдань, поставлених травневим указом президента, нездійсненні, пише видання.

Зокрема, згідно з оновленим прогнозом, наявні доходи населення зростуть всього на 0,1%, хоча в квітні передбачався їх зростання на 1%, повідомляє видання. Рівень бідності складе 12,5% (замість 12%). Погіршений прогноз по динаміці інвестицій (очікується зростання на 2% замість 3,1%). При цьому Мінекономрозвитку зберегло оцінку зростання ВВП в 2019 році на рівні 1,3% і знизило прогноз на 2020 рік з 2% до 1,7%, пишуть «Ведомости».

У своїх подальших очікуваннях відомство все ще оптимістично: з 2021 року ВВП буде зростати темпами вище 3% аж до 2024 року, в основному за рахунок зростання інвестицій. До 2024 року їх частка у ВВП досягне 25%, що і доручав домогтися президент РФ Володимир Путін.

Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service у серпні знизило прогноз по темпах зростання російського ВВП в 2019 році з 1,6% до 1,2%. Прогноз на 2020 рік не змінився (1,5%). Інфляція в Росії, як очікують аналітики агентства, складе 4,6% в 2019 році і 4% в 2020-му.

Економісти очікують спаду

Спад в економіці Росії - найбільш вірогідний сценарій розвитку на найближчі місяці. Такий висновок зробили фахівці ВШЕ на основі аналізу динаміки зведеного випереджального індексу, який залишається в негативній зоні дев'ять місяців поспіль. Основною причиною цього є скорочення нових замовлень на виробництво продукції і зниження нафтових цін, вважають у ВШЕ.

Зведений індекс регіональної економічної активності, який приводиться в цьому ж огляді, вже вказує на стагнацію на більшій частині території Росії. Тільки в 38 регіонах з 82 можна говорити про зростання економічної активності і тільки в 12 суб'єктах це зростання досить впевнене вважають у ВШЕ.

Малий бізнес скорочується

Скорочення малого і середнього бізнесу може стати причиною технічної рецесії вже в цьому році, вважають фахівці Інституту економіки зростання імені Столипіна (головою наглядової ради якого є бізнес-омбудсмен Борис Титов), пише РБК.

За даними інституту, в першому півріччі 2019 роки кількість працівників малих і середніх підприємств (МСП) скоротилося на 1,6% (на 257 тис. чоловік). Кількість малих і середніх підприємств за рік зменшилася на 7-8% (на 18,2 тис. малих підприємств і на 1,5 тис. середніх). При цьому кількість співробітників мікропідприємств виросла на 6,7% (на 460,5 тис. осіб). Така динаміка означає, що частина малих підприємств перейшла в розряд мікропідприємств, припускають в інституті.

«З огляду на поточну економічну політику (жорстка податкова політика і жорстка грошово-кредитна політика) і слабкий ефект національних проектів, технічна рецесія в економіці може бути зафіксована вже в 2019, а не в 2021 році, як пророкує Мінекономрозвитку», - цитує видання експертів інституту.

При погіршенні прогнозів рейтинг покращується

При цьому міжнародне рейтингове агентство Fitch підвищило довгостроковий кредитний рейтинг Росії з рівня BBB- до BBB зі стабільним прогнозом. В аналітичній записці говориться, що підвищилася гнучкість курсу рубля разом з дотриманням бюджетного правила (коли держава вилучає виторг від нафти, проданої за цінами вище певного значення) дозволяють країні протистояти фінансовим і геополітичним проблемам, а також проблемам реального сектора економіки.

Незважаючи на це, ризик нових санкцій, що зберігається, за прогнозом Fitch, відіб'ється на гнучкості зовнішнього фінансування Росії, інвестиції та перспективи зростання.

Нові санкції США

В кінці серпня вступив в силу черговий пакет санкцій США в рамках справи Скрипалів. Зокрема, американським банкам заборонили участь в первинному розміщенні російського суверенного боргу, номінованого не в рублях, і надавати кредити російському уряду не в рублях, повідомляє агентство «Прайм». Крім цього, санкції вимагають від міжнародних організацій - наприклад від Світового банку і Міжнародного валютного фонду - обмежити кредитування Росії. Введено також додаткові обмеження на експорт в Росію низки товарів і технологій.

Нові санкції носять радше «декоративний характер», сказав виданню «Газета.ру» директор з макроекономічного аналізу та прогнозування агентства «Експерт РА» Антон Табах. «Росія і держкомпанії зараз і в найближчі декілька років не потребують запозиченнях в доларах, а при необхідності будуть знайдені обхідні шляхи - часу достатньо», - упевнений експерт. На його думку, куди більший вплив на економіку матиме волатильність на ринках, що розвиваються, ціни на нафту, ситуація з китайсько-американською торговою війною.

Рубль слабшає

На початку серпня після повідомлень про новий пакет американських санкцій рубль почав падіння. Долар і євро за місяць подорожчали більш ніж на 3 рубля кожен. Курс американської валюти виріс з 63,4 рубля до 66,5 рубля, євро - з 70,7 до майже 74 рублів, щоправда, європейська валюта до кінця місяця впала до 73,4 рубля.

Експерти не пов'язують ослаблення рубля виключно з впливом санкцій. Падіння російської валюти пояснюється в основному посиленням ризиків у світовій економіці через торгову війну і, як наслідок, з падінням цін на нафту, сказав «Известиям» фінансовий аналітик Євген Миронюк.

Міністр економічного розвитку Росії Максим Орєшкін заявив, що в квітні-липні рубль зміцнився, а поточне ослаблення рубля відповідає рівню, закладеному в прогнозі відомства, передає його слова агентство ТАСС. У той же час в серпні Мінекономрозвитку незначно збільшило прогноз середньорічного курсу рубля з 65,1 до 65,4 рубля за долар.

Експерти, опитані «Коммерсантом», не очікують подальшого ослаблення рубля: протягом вересня ще можливе невелике падіння, але до кінця місяця, за їхніми прогнозами, курс повернеться до поточних значень в 65-66 рублів за долар.

Кредитування уповільнюють зверху

Темпи зростання споживчого кредитування сповільнюються третій місяць поспіль, повідомив в серпні Банк Росії. Місячні темпи приросту кредитів фізичним особам щомісячно скорочувалися на 0,2 процентних пункту, скоротившись до кінця липня до 1,2% з 2% в квітні. Прострочена заборгованість за липень теж збільшилася на 1,2%, але її приріст сконцентрований в невеликому числі банків, повідомляє Центробанк.

У ЦБ вважають, що зниження динаміки - це результат від заходів, спрямованих на стримування зростання найбільш ризикованих кредитів - незабезпеченого кредитування та іпотечних кредитів з невеликим першим внеском.

Банк Росії за останній рік кілька разів підвищував коефіцієнти ризику за незабезпеченими кредитами, а також один раз - по іпотеці з низьким початковим внеском (що виливається в обмеження для банків у видачі кредитів), пишуть «Ведомости». А з 1 жовтня 2019 року російські банки повинні будуть розраховувати показник боргового навантаження фізосіб, від якої залежатимуть додаткові надбавки до коефіцієнтів ризику.

Щоправда, в більш масштабному періоді уповільнення кредитування виявилося не таким показовим. За сім місяців 2019 року роздрібний кредитний портфель виріс на 11%, в той час як за той же період 2018 року - на 11,6%.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-22 09:17 :47