Чи залежить зростання ВВП України від експорту в Росію?

Олександр Охріменко
Олександр Охріменко Економічний експерт, кандидат економічних наук.
Олександр Охрименко, Фото:Golos.ua

Можливо ви чули розмови про те, що якщо Україна відновить торговельні відносини з Росією, які були до 2014 року, то це призведе до істотного зростання реального ВВП України. Цю тему часто полюбляють піднімати російські експерти. На їхню думку, це повинно призвести до зростання експорту України в Росію і тим самим стимулюватиме зростання економіки України.

Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Олександр Охріменко

Чи так це насправді

Для початку варто нагадати, що зовнішня торгівля України з Росією (коли говорять торгівля України з країнами СНД, потрібно розуміти, що це, насамперед, торгівля з Росією. У загальному обсязі країн СНД Росія займає 90%) завжди була негативною. Імпорт з Росії завжди перевищував експорт з України в Росію. Час від часу цей мінус змінювався, але залишався мінусом.

АЛЕ не варто і заперечувати, що були періоди в економіці України, коли зростання експорту товарів до країн СНД стимулювало істотне зростання ВВП України. Найяскравіші приклади: 2004 року зростання експорту України в країни СНД 41,5% при зростанні реального ВВП 11,8%. 2015 – рік падіння експорту України в країни СНД на 47,5% і падіння реального ВВП на 9,8%. Чітко показано взаємозв'язок між експортом товарів з України в країни СНД і зростанням ВВП. Але це вже історія.

Був час, коли Україна дійсно багато поставляла товарів до країн СНД і Росії. Починаючи з 2014 року Україна стала більше постачати товарів до країн ЄС, ніж в країни СНД. Україна дійсно втратила ринок Росії, але вона тепер його замістила ринком ЄС. Поки заміна не відбулася. Якщо порівняти загальний обсяг втрати експорту українських товарів до Росії з ростом експорту в ЄС, то фіксується мінус 11,6 млрд дол (різниця між зростанням експорту в ЄС і втратою ринку Росії). Не так швидко, як би хотілося, але Україна заміщає ринок Росії на ринок ЄС.

Тепер найголовніше

Моя думка. Навіть якщо Україна захоче відновити поставки експорту товарів до Росії, вже не можна буде це зробити, як це було до 2014 року. Дуже багато українських товарів, які раніше купувала Росія, зараз або виробляють в Росії або закуповують в інших країнах. Сама економіка Росії має проблеми зі збутом своєї продукції і українські конкуренти просто не потрібні. Розірвати торговельні зв'язки легко, а от відновити складно. Тому в кращому випадку можна тільки частково відновити зовнішню торгівлю з Росією. Це факт.

Запуск ринку землі дійсно може прискорити зростання реального ВВП в Україні. До речі. Росія ніколи не була головним покупцем українських продуктів харчування. Для України і раніше, і зараз головний покупець продуктів харчування – це Азія, Африка і той самий ЄС. Ось так наша влада вирішили діяти, вже без надії, що можна відновити нормальні торговельні відносини між Україною і Росією.

Олександр Охрименко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...