«Слуга народу» має намір прийняти кабальний для промисловості законопроєкт

Юрій Гаврилечко
Юрій Гаврилечко

Журналіст-аналітик, економічний оглядач

Фото: REUTERS/Gleb Garanich

Профільний Комітет Ради планує розглянути і рекомендувати до прийняття черговий «шедевр». А саме, законопроект №1210, що передбачає рекордне зростання податкового навантаження для залізорудних підприємств гірничовидобувної галузі. Що ж зміниться і до яких наслідків призведе прийняття закону?

Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Юрій Гаврилечко

Вдаримо податками по промвиробництву!

Не минуло й тижня, як новопризначений прем'єр Гончарук оголосив про те, що основними пріоритетами роботи уряду під його керівництвом будуть - дерегуляція, зниження податкового навантаження на бізнес і стимулювання зростання економіки, як монобільшість заходилася розглядати законопроєкти, мета прийняття яких, строго протилежна.

Якщо «інновацію», що дісталася теперішній владі від попередньої у вигляді збільшення податкового навантаження на IT-галузь, вже багато хто встиг обговорити, то сьогодні профільний Комітет Ради планує розглянути і рекомендувати до прийняття черговий «шедевр». А саме, законопроєкт №1210, який передбачає рекордне зростання податкового навантаження для залізорудних підприємств гірничовидобувної галузі.

Що ж зміниться, якщо його приймуть? А ось що:

- Законопроєкт розширює поняття первинної переробки: замість собівартості руди і первинного дроблення за базу береться вартість кінцевого продукту - концентрату, окатишів, агломерату. В результаті, зростання платежів до бюджету від гірничо-збагачувальних комбінатів складе 300-400%. При тому, що виробляють вони продукцію з низькою доданою вартістю, яка є сировиною для виробництва чавуну й сталі, то в підсумку подорожчає і український металопрокат, труби і т.д.
- Але ... при зростанні вартості сировини, простіше буде згорнути виробництво або перенести його в інші країни. Адже конкуренція на ринку металу в світі дуже висока і чим дорожче сировина, тим менше шансів зберегти свої позиції на ринку.
- Законопроєкт передбачає перехід від індивідуальних ставок для окремих родовищ (зараз 14-25%) до встановлення нижнього порогу на рівні 2-й облікової ставки НБУ (зараз 33% - НБУ вчора знизив облікову ставку до 16,5%). Так, планка верхньої ж межі не задається ..., тобто можна припустити, що саме чиновники будуть за місцем визначати скільки «дерти» грошей з якого ГЗК.
Здрастуй, корупціє !!!
- Ставка рентних платежів збільшується з 8 до 10%. А так як рента у нас лягає на собівартість продукції, а не береться з прибутку, то ГЗК будуть змушені піднімати ціни. Так, рента по суті перетворюється в податок з обороту, що при низькій маржинальності веде до прямих збитків. Інші ж наслідки дивіться нижче по тексту.

До яких наслідків, швидше за все, призведе прийняття закону? В першу чергу, до таких:

1. Зниження конкурентоспроможності, внаслідок чого українські ГЗК втратять світові ринки збуту, зокрема, ринок Китаю, на який припадає понад 20% українського експорту залізорудної сировини. За оцінками Федерації металургів України, втрата китайського ринку для нас еквівалентна закриттю двох таких підприємств, як Інгулецький ГЗК і Центральний ГЗК. А це - 10 тис. працівників, безпосередньо зайнятих в залізорудному виробництві, і ще 10-15 тис. працівників суміжних галузей. Рівень скорочення доходу досягне 4 млрд грн на рік, що автоматично трансформується мінімум в 3 млрд грн недоотриманих платежів до бюджету. Нагадаю, що зараз український ГМК є традиційним нетто-експортером, і завдяки саме цьому він забезпечує більше 30% валютних надходжень в Україну.
2. Оскільки вітчизняні підприємства з видобутку залізної руди є одними з найбільших в Україні платників до бюджетів усіх рівнів та до Пенсійного фонду (в 2018 ними було перераховано понад 19,4 млрд грн податків і зборів), то падіння обсягів виробництва і, як наслідок, зменшення обсягів продажів і скорочення персоналу призведе до втрат для бюджетів всіх рівнів.
3. Оскільки металургія - одна з ключових галузей експорту, зниження обсягів продажів призведе до зменшення валютних надходжень. Здрастуй, девальвація гривні!
Створюється враження, що оскільки положення законопроекту суперечить позиції прем'єр-міністра (адже А. Гончарук обіцяв, що зміни до Податкового кодексу будуть прийматися поетапно - з березня 2020 по січень 2021 г.), то за цим документом стоять чиїсь лобістські інтереси.
Якщо ж згадати, що 10 днів тому, 27 серпня в інтерв'ю Цензор.нет, Ігор Коломойський, чий вплив на монобільшість часто відзначають в ЗМІ, оприлюднив свої претензії до металургів, а вже 30 серпня Гетманцев зареєстрував законопроєкт 1210, то виходить, що це в його користь грає «Слуга народу»?

А коли ГЗК розоряться, Коломойський їх купить дешевше, - а потім знову внесе зміни до ПК, які прибирають вище перелічені податкові обтяження? Крім того, поки наші ГЗК будуть «падати», їх місце на світовому ринку займуть підприємства РФ. І, нарешті, найцікавіше, що першою постраждає Батьківщина президента, - бо більшість ГЗК розташовані в районі Кривого Рогу.

А якщо ще й згадати про те, що у ГФС з'явилися претензії до «Криворіжсталі» ... то це що, саботаж або свідомий тиск на президента, нехай і такий опосередкований, через його малу батьківщину?

Юрій Гаврилечко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...