Новини » Політика 5 вересня, 2019, 14:06 блоги
Звільнення Цемаха: Велика шахова гра
Ігар Тишкевіч
Експерт Українського інституту майбутнього
Володимир Цемах. Фото УНІАН
Володимир Цемах. Фото УНІАН

У разі, якщо Цемах учасник процесу обміну, то для України це означає потенційний конфлікт з державами, чиї представники делеговані в групу з розслідування справи MH-17. У той же час, Російська Федерація може досягти відразу кілька стратегічно важливих для неї цілей.

Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Ігар Тишкевич

Цемаха відпускають "під особисті зобов'язання".

Це означає, що він - можливий учасник процесу обміну.

Якщо це так, то для України це означає, що ми сідаємо на розтяжку і на потенційний конфлікт з державами, чиї представники делеговані в групу з розслідування справи MH-17. І, якщо належним чином не оформили його свідчення у справі малайзійського боїнгу, з урахуванням, звісно, питань, які хотіли поставити прокурори Нідерландів, ми маємо конфлікт і з цією державою.

Після цього, коли минуло 2-3 місяці, як раз до нової доповіді у справі "Боїнга" РФ може підготувати і реалізувати (мені здається, що навіть не може, а зробить) інформаційну атаку під загальною тезою "сьогодні Україна блокує розслідування трагедії". Наступний етап - чергове "надання своїх доказів". І, якщо до того моменту у нас не буде нового "витягнутого з ОРДЛО свідка", наша аргументація буде слабкою.

Третій етап для РФ - постановка питання про санкційні пакети, що були введені після краху Боїнга. Адже якщо у Кремля вийде зробити свою версію про "блокування Україною розслідування", нехай не основною, але "однією з" - санкції будуть виглядати трохи дивно з точки зору обґрунтування їх введення.

На цьому ж етапі посилиться тиск на нас в Нормандському форматі з точки зору "примусу до компромісу". Якщо до того моменту (це 4-6 місяців) Україна не матиме власного плану по завершенню війни, з розписаними варіантами, необхідними ресурсами і логікою політики в цьому регіоні на найближчі, хоча б 5-7 років.

У внутрішній політиці України, якщо таке станеться, це означатиме появу ще однієї точки напруженості як між різними політичними силами, так і всередині владної партії. Крім того, це буде потужний удар по ставленню силовиків до президента і його команди. Зеленський, який і так не може похвалитися хорошими показниками лояльності командирів середньої ланки, погіршить ситуацію. Найгірше, що "цільова група" такого - офіцери спецслужб, які, крім усього іншого, забезпечують безпеку далеко від лінії фронту.

І, нарешті, президент Зеленський сідає ще на одну "вилку". Видати Цемаха - це порушити, між іншим, статтю 25 Конституції України "Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі." Не видати - зірвати обмін. Але, обмін може бути зірваний і ще одним способом - театром у виконанні того ж Цемаха і Вишинського. Обидва є громадянами України і в останній момент можуть сказати "ми не хочемо їхати". В такому форматі висилка власних громадян, та й ще силова - це довбане шоу, яке виставить країну і її владу в досить непривабливому світлі.

Для самого Цемаха це означає смерть. Так склалося, що за останні 2-3 роки практично всі ключові потенційні свідки, що проживали в РФ, відійшли в інший світ. Когось збила машина, хтось потонув, у деяких не витримало серце. Цемах декілька місяців роздаватиме інтерв'ю, потім поїде жити в російську глибинку. І там несподівано з ним може трапитися нещастя.

Таким чином, за рахунок гри з одною-єдиною людиною, Російська Федерація може досягти відразу кілька дуже важливих для неї цілей:
1. Входження України у відкритий політичний конфлікт з Нідерландами і ще низкою Європейських держав.
2. Створення умов для обговорення питання доцільності і виправданості дії санкцій, накладених після краху Боїнга
3. Створити вісь напруженості між українськими силовиками і українським президентом, що може бути пізніше використано для комбінацій по розгойдування ситуації зсередини країни.
4. Створення передумов для виникнення політичної кризи. Або, якщо бути точним, набір фактажу для кризи, що з великою ймовірністю виникне в 20-21 році в разі війни влади з олігархічними групами. При цьому (якщо не вирішено питання з громадянством Цемаха) Гарант Конституції ставиться в ситуацію, коли є факти прямого порушення (в рамках його домовленостей про обмін) тієї самої Конституції.

У зв'язку з цим я дуже сподіваюся, що:
1. Цемаха не включатимуть до групи обміну.
2. Якщо все ж включили, то він як мінімум дав свідчення, які були оформлені належним чином. А також Україна вирішила питання з його громадянством. Наприклад, сам Цемах написав заяву про відмову в зв'язку з наявними громадянством РФ.
3. Україна встигне за найближчі 4-6 місяців доопрацювати свій план по Донбасу - він потрібен в будь-якому випадку.

На цьому у мене все.

Ігар Тишкевич

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-27 08:04 :57