Переграти парламент не вдалося: Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон втрачає підтримку

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Борис Джонсон. Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Джонсон вибудував жорстку політику по Brexit - вийти з ЄС до кінця жовтня, незважаючи на позицію Брюсселя. У свою чергу, британський парламент зробив спробу заблокувати таке рішення прем'єра. У відповідь на це, Джонсон ініціював проведення дострокових виборів до парламенту - і програв.

Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Ілля Куса.

Кілька додаткових думок з приводу події у Великій Британії.

Поразка прем'єр-міністра Бориса Джонсона відображає кілька вельми цікавих тенденцій.

По-перше, політична відповідальність зникає на очах і перестає бути індикатором успішності політика.

Коли і консерватори, і лейбористи задають один одному питання в ході 5-годинних дебатів, але жоден з них не відповідає на них прямо, і не бажає брати на себе відповідальність за наслідки своїх обіцянок - це треш.

За вчора вони навіть не змогли дати зрозумілих відповідей на питання "А що ви конкретно пропонуєте по Brexit?" і "Чи підтримуєте ви дострокові вибори?"

Парадокс ситуації полягає в тому, що намагаючись так активно вирішити питання з Brexitом, британські політики насправді не помічають справжню проблему з Brexit.

Вони обговорюють недоліки один одного, але не помічають загрози цілісності держави, яка виходить з Brexit. Вони обговорюють, хто кращий парламентер з ЄС, але ігнорують кризу власного місця в світі після виходу з ЄС.

Теми Північної Ірландії і майбутніх торговельних відносин з ЄС практично вже не фігурують в обговореннях. Всі зайняті з'ясуванням відносин між собою і спробою зайняти зручне місце перед достроковими виборами.

По-друге, спроба прем'єр-міністра Джонсона бути тим, ким він не є - провалилася. Його тактика (багато в чому схожа з Дональдом Трампом) не знайшла розуміння.

Борис Джонсон спробував не бути Терезою Мей, і продемонструвати те, за що його вибрали консервативні депутати - рішучість, сміливість, твердість позиції і вмотивованість.

Але виявилося, що він все сприйняв не так.

Замість рішучості, Джонсон демонстрував непристойне нахабство, замість сміливості - зухвалу грубість, замість твердості позиції - порожні обіцянки і процедурні маніпуляції, а замість вмотивованості - знецінення думок своїх колег в форматі "ти зі мною або проти мене".

Така тактика виявилася хибною. Як написали в одній статті - політичний човен Джонсона розбився об конституційний побут Британії. Парламент нагадав йому, що тактика Дональда Трампа тут не працює, він не може приймати доленосні рішення самостійно, демонструючи свою політичну зрілість і незалежність (від усіх).

По-третє, політична система в Британії змінюється. Її криза давно вийшла за рамки питання взаємин з Євросоюзом. Вона охопила всю систему.

Партійна дисципліна і субординація втрачені. Головні британські партії знаходяться в екзистенційній кризі перед обличчям необхідності переосмислити свої ідеологічні засади.

Стосунки між Лондоном і регіонами все далі опускаються на дно. Північна Ірландія загрожує протестами, а Шотландія - відділенням. Brexit викрив конфлікти, що залишилися Туманному Альбіону в спадок від своєї власної історії.

Суспільство не знає, чого хоче. Нове покоління британців має запит на абсолютно нові політичні сили і нове бачення. Старе покоління бажає більше ясності і системності. Підсумок - нерозуміння власних потреб і потреб в умовах не ідентифікованого хаосу і кризи власної ідентичності.

Brexit, будучи актом політичної дурості і продуктом амбіцій однієї людини, став для Великобританії точкою перелому, жахливою кризою, що стирає деактуалізовані елементи системи, і змушує придумувати щось нове.

І з такого погляду абсолютно не важливо, яким буде результат самого Brexit. Його наслідки вже накрили Британію і відіграти цю історію назад не вийде.

Ілля Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...