Павло Вернівський: Чотири причини, чому я буду критикувати всі реформи, які будуть зберігати поточний уклад економіки

 Павло Вернівський
Павло Вернівський

Експерт Інституту суспільних досліджень, економіст

Павло Вернівський

Пропоновані реформи нової влади не змінюють нашої поточної спеціалізації - експорту сировини. Отримавши важелі впливу, вони починають визначати порядок денний всієї країни, яка буде просто відображати їх особисті інтереси.

Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Павло Вернівський

Хочу підкреслити одну важливу річ. Я не є ні прихильником, ні критиком чинної влади. Я лише вважаю, що пропоновані нею реформи не змінюють нашої поточної спеціалізації - експорту сировини. І я категорично не згоден з цим напрямком розвитку, до якого Україна повільно рухається. Я абсолютно не згоден з тим, що все, що може наша країна - добувати і експортувати ресурси. Так само я не згоден з сировинним укладом економіки, тому що він створює цілий ряд економічних проблем.

Перша проблема - рентоорієнтована поведінка. Коли економіка починає залежати тільки від ресурсів,  єдина можливість досягти успіху і багатства в країні це отримати контроль над цими ресурсами. Або влаштуватися поруч з тими, хто ресурсами володіє. У нас це вже сталося і люди, отримавши важелі впливу, починають визначати порядок денний всієї країни, яка просто буде всього лише відображати їх особисті інтереси. Так само з цього випливає корупція, так як доходів мало, а охочих контролювати ці доходи багато і простота роботи з сировинним бізнесом буде створювати нечесну конкуренцію за контроль над ресурсами.

Друга. Безробіття. Сировинна економіка не може забезпечити всіх роботою. Це неможливо, і вже доведено не однієї країною. Не забезпечить роботою і сектор послуг, так як більша частина цього сектора буде обслуговувати або інтереси компаній, або людей, які працюють там. Навіть відносно успішні країни, як Чилі, мають величезний гірничодобувний сектор, є найбільшим в світі експортером міді і населення в 17 млн. У нас 42. Куди їх усіх прилаштувати?

Третя. Борги. Оскільки країна виробляє лише сировину, то всі промислові товари вона буде імпортувати. З огляду на те, що вартість промтоварів вище ніж вартість сировини, то з цієї причини вона завжди буде страждати від торгового дефіциту. Недолік іноземної валюти виллється в необхідність покриття цього дефіциту боргами. А ці борги в свою чергу будуть створювати постійні економічні труднощі для країни.

Четверта. Голландська хвороба. Вже сто разів про неї писав. На відміну від промислових товарів, сировинні товари усі торгуються на біржі і з цієї причини вони дуже волатильні. Простою мовою - ціни постійно змінюються. У періоди зростання цін це може створювати уявне зростання для економіки, але коли ціни впадуть, то буде дуже боляче. Ми вже двічі на ці граблі наступали.

Саме з цієї причини, я буду критикувати все реформи, які будуть спрямовані на збереження поточного укладу економіки. На жаль, ініціативи поточного уряду якраз такими і є. Їх навіть тому порівнюють з чиказькими хлопчиками. Я з цим згоден. Можете хоч пам'ятник цим хлопчикам поставити, але Чилі з цими хлопчиками так і залишилася сировинною країною. Для мене це найкращий показник, до чого призведуть ці реформи. І тому я їх не підтримую. І так, у нас немає такого дорогого металу як мідь, щоб ставити цю країну собі за приклад.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...