Новини » Економіка 2 вересня, 2019, 18:00 блоги
Представники США, України і Польщі підписали угоди про газову співпрацю. Що далі?
Rzeczpospolita
щоденне польське видання суспільно-політичного та економічно-правового профілю
Фото EPA-EFE
Фото EPA-EFE

Про конкретні домовленості між Вашингтоном, Києвом і Варшавою мова поки не йде. Це, скоріше, заява про наміри - потрібні інвестиції з української сторони, насамперед, споруда 110-кілометрової ділянки газопроводу.

Оригінал на сайті Rzeczpospolita

Підписана в Варшаві угода покликана дати Києву можливість закуповувати скраплений американський газ.

5 мільярдів кубометрів на рік - стільки сировини може зараз імпортувати Україна через польські газопроводи. Варшава обіцяє, що протягом двох років їй вдасться наростити поставки. «У 2021 році у нас буде можливість поставляти значні обсяги газу, йдеться про 6 мільярдів кубометрів на рік», - підкреслював у ході урочистої церемонії підписання угоди між США, Україною і Польщею про газову співпрацю уповноважений польського уряду з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський (Piotr Naimski).

Газовий термінал і «Балтійський газопровід»

Про конкретні домовленості в угоді не йдеться, вона є, скоріше, заявою про наміри. Свої підписи під документом поставили Петро Наїмський, глава української Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк і міністр енергетики США Рік Перрі (Rick Perry). «Ми допомагаємо Польщі знизити залежність від російського газу, а також підтримуємо її прагнення стати країною, що виступає газовим хабом і поставляє СПГ своїм сусідам», - заявив представник американської сторони. «СПГ може допомогти іншому союзнику, Україні, що загрожує скороченням обсягу поставок російського газу».

Основою операції по підтримці Києва повинна стати інфраструктура. Значне збільшення поставок сировини в Україну стане можливим завдяки двом елементам: нарощування потужностей СПГ-терміналу в Свіноуйсьце і запуску «Балтійського газопроводу». В першу чергу значення мають можливості, які дасть газовий термінал, оскільки, як нещодавно розповідав в інтерв'ю «Жечпосполіта» Петро Наїмський, потенціал «Балтійського газопроводу» буде використовуватися переважно для покриття внутрішнього попиту. «Зараз Польщі потрібно 17-18 мільярдів кубометра газу на рік, - пояснював Наїмський. - 10 мільярдів кубометрів ми отримаємо через «Балтійський газопровід», приблизно 7,5 - з Свіноуйсьце, 4 - з власних джерел». Якщо зіставити ці можливості з об'ємом польського попиту, вийде, що у нас залишається приблизно 4 мільярди кубометрів, однак, надлишки можуть знадобитися нам самим у зв'язку з ростом споживання газу в Польщі в найближчі роки.

Поки є тільки заяви

Процес диверсифікації шляхів поставки газу в Україну (за допомогою закупівлі СПГ безпосередньо у американців або у Польського нафтогазового концерну PGNiG, що підписав минулого тижня перший контракт на продаж скрапленого газу українцям, до реалізації якого приступлять в кінці осені цього року) вимагає інвестицій з українського боку. Перш за все, мова йде про будівництво 110-кілометрової ділянки газопроводу в Україні.

«Неймовірна перемога в сфері енергетики, економіки і національної безпеки», як охарактеризував угоду Рік Перрі, має поки таким чином лише символічний характер. Київ говорить про свою зацікавленість проектом, але не робить жодних конкретних дій. «Доступ до СПГ - це один з варіантів диверсифікації, - говорив в опублікованому в п'ятницю інтерв'ю агентству «Рейтер» Олександр Данилюк. - У Польщі вже є СПГ-термінал, в використанні якого ми зацікавлені, зараз його потужності збільшують. Наявна інфраструктура дозволяє поставляти значні обсяги сировини, але ми прагнемо реальної диверсифікації. Це буде залежати від обставин, 5-6 мільярдів кубометрів», - зазначив глава української Ради національної безпеки і оборони.

Потреби українців великі: в 2018 році вони використовували 32,3 мільярда кубометрів газу, імпортувавши приблизно 10,6 мільярда кубометрів. До 2015 року Київ покривав дефіцит за допомогою закупівель у росіян, проте, після того, як Росія анексувала Крим і розв'язала війну на сході України, безпосередні контакти з Москвою перервалися. Українці продовжували купувати російський газ, але в останні роки вони отримували його у європейських клієнтів Газпрому. У період з серпня 2016 по грудень 2017 року Польський нафтогазовий концерн поставив українським покупцям 1 мільярд кубометрів сировини (в середньому - 700 мільйонів кубометрів на рік), минулого року ця цифра могла виявитися навіть значнішою.

У рік через територію України Росія поставляє одержувачам із Західної Європи близько 90 мільярдів кубометрів газу. Українці заробляють на цьому приблизно 3 мільярди доларів і витрачають ці кошти на імпорт сировини. Однак в січні транзитний договір втратить силу. Якщо його не продовжити, може виявитися, що Київ опиниться в набагато складнішій ситуації, ніж зараз.

Переклад: ИноСМИ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-21 10:08 :37