Супрун розповіла, що таке посттравматичний стресовий розлад та як з ним боротися

Виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла про посттравматичний стресовий розлад.

Про це вона написала у Facebook.

«Прокидатися серед ночі і намагатися вихопити з-під подушки автомат. Ховатися під ліжко, коли чуєш новорічні феєрверки. Труситися від страху і огиди, коли чуєш ті ж парфуми, що були в гвалтівника. Напиватися, аби тільки не вертатися подумки в підвал з тортурами чи навіть в ненависну школу. Це – посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)», – пише Супрун.

За її словами, ПТСР – це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Близько 8% чоловіків та 20% жінок, що пережили травматичні події, мають ПТСР. Якщо нічого не робити, це може закінчитися руйнацією стосунків, роботи, здоров’я чи навіть життя. У жодному разі не можна стигматизувати людей із ПТСРом. Якщо таке сталося із вами – знайте, ви не збожеволіли, і ви такі не одні. ПТСР можна подолати чи навчитися ним керувати.

Вона розповіла, як і в кого може розвинутися ПТСР.

ПТСР розвивається в людей, що пережили неординарну, загрозливу для життя чи гідності ситуацію:

 • Ветерани війни
 • Цивільні, що перебувають в зоні бойових дій
 • Жертви сексуального чи/та фізичного насильства
 • Полонені та жертви катування
 • Жертви торгівлі людьми, сексуального рабства
 • Жертви чи свідки постійного домашнього насильства
 • Жертви булінгу, в тому числі у школі
 • Діти, що зазнають неглекту (їми не займаються, навіть не годують, занапащені батьками діти), фізичного та сексуального насильства
 • Свідки терактів
 • Люди, що перебували в зоні стихійного лиха
 • Жінки, що пережили травматичні пологи і зазнали жорстокого ставлення медичного персоналу.

«Дослідження свідчать, що індивідуальна вразливість або стійкість – це ключові фактори в розвитку ПТСР. Цей розлад наразі розглядають як наслідок провокації зовнішніми стресовими чинниками уже існуючої схильності до травматизації», – відзначила медик.

Вивчення близнюків виявило, що схильність до ПТСР на 40% зумовлена спадковістю. До розвитку ПТСРу та запивання його алкоголем найбільш схильні люди з особливостями в утворенні та сприйнятті нейромедіаторів та деяких гормонів.

Супрун каже, що для кожної людини слід добирати підхід і ліки індивідуально, але, все ж, з огляду на протокол та обставини життя.

«Людину, у якої діагностували ПТСР, слід запевнити, що вона не божевільна, і що це мине. Фахівець – психотерапевт, психіатр, соціальний працівник, кваліфікований працювати з травмованими людьми, – має надати інформацію про ПТСР та його подолання, краще в письмовій формі», – наголошує медик.

Очільниця МОЗ пояснює, що слід знайти групу підтримки, яку веде фахівець. Нерідко ПТСР з часом минає без застосування медикаментів, але просто так чекати, що мине, не можна. ПТСР слід «обачно спостерігати» і бути насторожі, щоб не стало гірше.

Для потерпілої людини треба створити безпечне середовище. Слід позбутися тригерів травматичних спогадів. Саме тому не можна запускати феєрверки в країні, де триває війна. Серед нас дорослі і діти, які надто добре пригадують гранатомети і «Тополя».

Також вартує ровести роботу з близькими. Вони мають зрозуміти, що відбувається, в чому причина і як запобігти панічними атакам та флешбекам, чи що робити, коли вони стаються.

«Працювати з пацієнтами та проводити кампанію в суспільстві щодо належного використання мови. Не можна допускати стигматизації, мови ненависті, виключення людей із суспільства», – відзначає Супрун.

Крім того, вона зазначає, що люди в стані ПТСР можуть братися за чарку чи зловживати іншими речовинами.

«Зловживання речовинами, які тимчасово допомагають розслабитися і забутися, часто супроводжує ПТСР. На це інколи реагують хибно: звинувачують людину в алкоголізмі, хочуть лікувати її чи відвертаються і кидають постраждалого(-лу) в найкритичніший момент. Треба зрозуміти, що люди із ПТСРом живуть в пеклі, яке постійно з ними», – відзначила Супрун.

Нагадаємо, Всесвітня організація охорони здоров’я поки не бачить загрози здоров’ю людини у наявності мікропластику у питній воді.

Loading...