Конфлікт Коломойського і Зеленського неминучий?

Deutsche Welle
Deutsche Welle

Німецька міжнародна громадська телерадіокомпанія

Фото з відкритих джерел

Коломойський, якого називають одним з "батьків" Зеленського-політика, намагається через ЗМІ довести свою впливовість в Україні.

Оригінал на сайті DW

Про можливий конфлікт олігарха і президента - політичний оглядач і автор щотижневої колонки на DW Сергій Руденко.

Мільярдер Ігор Коломойський, який спершу уникав надмірної уваги з боку журналістів, після перемоги на президентських виборах в Україні Володимира Зеленського дав кілька грунтовних інтерв'ю. У тому числі і російському виданню "РБК". У них український олігарх міркує про майбутнє країни, коментує кадрові призначення і натякає на свої близькі стосунки з новим президентом. Така медійна активність Коломойського може свідчити або про його бажання нагадати Зеленському про себе, або ж про його дійсно виняткову роль в нинішній політичній архітектурі України.

Коломойський - "батько" Зеленського-політика

Під час недавньої президентської кампанії опоненти Володимира Зеленського називали його не інакше як "маріонеткою Коломойського". Мовляв, олігарх, посварившись з Петром Порошенко, вирішив над останнім познущатися - виставив на вибори коміка, а той візьми і переможи. Повний інформаційний супровід Зеленського медіа-групою "1+1", що належить Ігорю Валерійовичу, тільки зміцнював віру в те, що саме він "породив" шостого президента України. Більш того, сам олігарх цього не заперечував, таким чином підігріваючи інтерес до своєї можливої всесильності.

Так, Коломойський без перебільшення створив Зеленського-політика. Протягом останніх одинадцяти років саме завдяки телеканалу "1+1" "Квартал 95" і його керівник - нинішній президент України - стали найвідомішими і успішними в країні артистами. Звичайно, навряд чи в далекому 2008 році Коломойський припускав, що через десять років, українці, втомившись від політиків, своїм президентом оберуть актора-коміка. Але те, що набираючу популярність можна буде конвертувати в щось інше, схоже, знали обидві сторони.

Чи виправдані твердження про Зеленського як про маріонетку Коломойського, на що свого часу робив акцент Порошенко? Напевно це політична гіпербола, пов'язана з тим, що Зеленський - новачок у політиці. Досі Україна не знала президента, який, не маючи досвіду в сфері держуправління, взявся би керувати країною. Ось звідси і теза про маріонетковість і неспроможність Зеленського як президента. А якщо є маріонетка, то, значить, існує і особа, що приводить її в рух. Логіка абсолютно зрозуміла. Як і прив'язка до неї Ігоря Коломойського.

"Беня" всемогутній: олігархові подобаються розмови про його впливовість

Сам олігарх, якого в політичній тусовці називають "Беня", не приховує свого задоволення від того, що його вважають ледь не тіньовим президентом України. В інтерв'ю, опублікованому на цьому тижні "РБК", коментуючи перемогу Зеленського, олігарх сказав: "Я кайфую!". Та й чому йому не кайфувати? Посудіть самі: колишній бізнес-партнер Коломойського обраний президентом, особистий адвокат очолив президентський офіс, керівник "Кварталу 95" призначений главою СБУ, частина депутатів Ради від "Слуги народу" тією чи іншою мірою афілійовані з Ігорем Валерійовичем. Здавалося б, життя вдалося.

Але Зеленський - це не Путін, а Коломойський - не Березовський. Аналогії в даному випадку можуть бути тільки схематичні. Якщо все було б так просто і лінійно, напевно, Ігор Валерійович не давав би чергове інтерв'ю. Він хоче всесильним бути, а не здаватися. Він хоче брати участь в прийнятті головних кадрових рішень в країні. Він дає зрозуміти іншим олігархам, що доступ до Зеленського - тільки через нього.

Для людини, яка реально має владу в Україні, така поведінка виглядає досить дивною. Адже не тільки гроші, але і вплив любить тишу. Але Коломойський - типовий представник 90-х. І в поведінці, і в мисленні, і в діях. Для нього брелок з написом "Зеленський", який він крутить на пальці, це символ могутності і всесильність. Він працює на публіку. Але досить часте спілкування із засобами масової інформації буде демонструвати невпевненість Коломойського в новій політичній реальності, яка виникає в Україні.

Коли Зеленський позбудеться Коломойського?

Ігор Коломойський, напевно, мріє про те, щоб його відносини з Володимиром Зеленським залишалися на тому ж рівні, що і до президентства останнього: веселе спілкування через WhatsApp (про що олігарх розповів в інтерв'ю "РБК"), легке поплескування по плечу, ну і певну довіру один до одного з витікаючими наслідками для бізнесу Ігоря Валерійовича. Але тягар влади, який Зеленський звалив на себе, вимагає від нього жорстких і непопулярних рішень. Також і щодо олігархів.

Нова українська економіка, про яку говорив Володимир Олександрович ще під час виборчої кампанії, повинна визначити нові правила гри. Згідно з ними буде існувати ринок (а не монополія), на якому немає преференцій у представників тієї чи іншої фінансово-політичної групи. У тому числі - і у Коломойського. Розуміє це і Ігор Валерійович. Можливо, саме тому він і намагається публічно розставити всі крапки над "і" у відносинах з нинішнім президентом України. Точніше, він намагається апелювати до колишнього Зеленського.

Треба думати, що конфлікт Коломойського і Зеленського неминучий. Що до цього призведе - розслідування ФБР щодо олігарха з приводу можливого відмивання в США 470 млн доларів або ж економічна ситуація в країні і апетити Ігоря Валерійовича - не настільки вже й важливо. Як то кажуть, дружба дружбою, а тютюнець нарізно. Токсичність Коломойського буде заважати Зеленському. Тим більше в ситуації, коли колишній комік нарешті відчує себе справжнім президентом, а не кіношним Голобородько.

Читайте більше новини про: Володимир Зеленський

 Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...