Крихітні безхребетні вижили на Місяці після аварії космічного апарату

Тихоходи.(https://www.bbc.com/ukrainian/news-49274702?ocid=socialflow_facebook&fbclid=IwAR1Mv1-efeQVgf8w9OOG8skIaSUfauuFRwgB9mc2xeRb3apAz-r4-BgBk8E)

Крихітні безхребетні – тихоходи, які вважаються найживучішими істотами на Землі, були на борту ізраїльського місяцехода «Берешит», який розбився у квітні цього року. Керівник місії переконаний, що вони вижили.

Американський підприємець-інноватор Нова Співак, керівник біологічного проєкту «Місія Ковчег», який проводив експеримент і відправив тихоходів на Місяць, розмістивши їх на борту ізраїльського апарату, абсолютно впевнений: вони вижили під час аварії і зараз перебувають на поверхні супутника Землі, – повідомляє ББС.

Тихоходи – це єдині відомі науці істоти, здатні перенести замороження до абсолютного нуля і нагрів до 150 градусів Цельсія, сильну радіацію, відсутність кисню і води, причому можуть жити так впродовж багатьох десятиліть.

Перший вихід повністю жіночої команди в космос зірвався. Не знайшлося скафандра

Тихоходи не пристосовуються до екстремальних умов, а впадають у криптобіоз – глибоку сплячку. В цьому стані, дуже схожому на смерть, життєдіяльність призупиняється, а швидкість обміну речовин у них падає до 0,01% від нормальної.

При розмірі менш ніж 1 міліметр, «водяний ведмідь», як іноді називають тихоходів, має голову і вісім ніг. У жорстких умовах ці тварини втрачають і голову і кінцівки, але згодом здатні їх регенерувати.

Тихохода можна висушити. При дегідратації в його клітинах вода заміщується білком, що зберігає дієздатність клітин. Щоб після цього оживити тварину (генетично близьку до круглих червів), достатньо кількох крапель води.

Саме у стані криптобіозу сотні тихоходів вчені й помістили на борт космічного апарату «Берешит». Частина з них була заплавлена всередину штучного бурштину, частина – приклеєні на каптоновий скотч, який витримує сильні перепади температури.

«Ми впевнені, що шанси на виживання тихоходів на Місяці дуже високі», – заявив Співак.

Його фонд створює запасну колекцію генофонду живих істот нашої планети, розсилаючи біозразки в різні місця Сонячної системи, щоб у людства був шанс відродити їх в разі раптової катастрофи на Землі.

Оскільки «водяні ведмеді» ще у 2007 році успішно вижили під час експерименту у відкритому космосі, вони стали найкращими – і єдиними – кандидатами на участь в проєкті «Місія Ковчег».

«Тихоходи ідеально підходять для цього завдання – вони мікроскопічні, багатоклітинні і одні з найбільш витривалих істот на Землі», – каже Нова Співак.

Втім, навряд чи тихоходи, що впали на поверхню Місяця під час аварії «Берешита», розбіглись по ній і освоюють кратери супутника Землі. Щоб вийти зі сплячки, їм необхідний контакт з водою.

Теоретично можливо під час майбутніх висадок на Місяць зібрати шматки бурштину і клейкої плівки з тихоходами, привезти назад на Землю і вивчити наслідки тривалого перебування на Місяці для живого організму.

Після попередніх експериментів з виходом у відкритий космос тихоходи навіть приносили здорове потомство.

Loading...