Новини » Світ 24 липня, 2019, 10:24 блоги
Джон Соломон: Американські прокурори запропонували Фірташу дати неправдиві свідчення проти Трампа, але він відмовився, і справа розвалюється
Джон Соломон
Політичний експерт
Фото з відкритих джерел
Фото з відкритих джерел

У США розгорівся скандал – місцеві ЗМІ з'ясували, що прокурори з групи Роберта Мюллера, який розслідує можливі зв'язки адміністрації Дональда Трампа з Росією, фальсифікували свідоцтва та документи для збору компромату на американського президента.

Для України цей скандал примітний тим, що один з прокурорів, Ендрю Вайсманн, запропонував адвокатам українського бізнесмена Дмитра Фірташа угоду – показання Фірташа проти Трампа в обмін на зняття звинувачень. Один з провідних авторів американського видання The Hill Джон Соломон провів розслідування і дізнався подробиці запропонованої Васманном угоди. А також те, що Фірташ від неї відмовився і надав цю інформацію австрійському суду. З урахуванням нових даних Земельний суд Відня заблокував екстрадицію Дмитра Фірташа в США.

В інтерв'ю для The Sean Hannity Show Джон Соломон розкриває подробиці цього скандалу.

* * *

Ведучий: А тепер ми дізнаємося більше про Ендрю Вайсманна. Джон Соломон приєднується до нас з останніми новинами, які він отримав в цій справі.

Джон Соломон: Якщо б ми повернулися в червень 2017 року і читали провідні ЗМІ, ми б подумали, що розслідування Мюллера затягується, а Дональд Трамп у великій біді, вірно? Громадська думка схилялася до того, що розслідування Мюллера набирало обертів, і ми були всього в декількох тижнях або місяцях від великих звинувачень та імпічменту президента. А що за лаштунками? Тепер ми знаємо, що Ендрю Вайсманн і Роберт Мюллер побачили, що їх справа валиться, що "досьє Стіла" було спростовано, і що у них залишилося дуже мало доказів, щоб вибухнути хоча б якимись звинуваченнями в якій-небудь змові Трампа з Росією. 

На другий тиждень розслідування Мюллера – і я можу сьогодні документально це підтвердити – Вайсманн, ще навіть не переїхавши в новий офіс, звертається до великої української фігурі, бізнесмена, обвинуваченого в США з 2014 року. І говорить йому, мовляв, я можу змахнути чарівною паличкою Мюллера і зняти з тебе обвинувачення у кримінальній справі, якщо ти даси мені трохи бруду на Трампа. Треба розуміти – на той час Мюллер ще навіть не сформував штат. Він навіть не повністю прочитав справу. І ось Ендрю Вайсманн вже намагається укласти угоду з людиною, обвинуваченою вже кілька років. В ході переговорів Вайсманн намагався провернути угоду про визнання провини і, як стало відомо зі слів захисту обвинуваченого, запропонував йому дати показання, які були б для прокурорів найбільш корисними. Проблема в тому, що український бізнесмен не хоче давати свідчення, не хоче брехати, не хоче вигадувати якісь історії. Так що угода розвалюється.

Але ми з'ясовуємо, що мотивом Вайссманна для угоди могло бути не тільки бажання дістатися до Дональда Трампа, що явно було однією з його цілей. Мова також йшла про вирішення проблем самого Міністерства юстиції.

Це знову повертає нас до літа 2017 року, коли справа проти Дмитра Фірташа, цього українського бізнесмена, розвалювалася на частини, адже свідчення, на яких обґрунтовувалися звинувачення в дачі хабара цим українським бізнесменом, виявилися шахрайством. Два ключових свідки проти нього, яких Міністерство юстиції використовувало для пред'явлення обвинувального висновку, відмовилися від своїх звинувачень. 

Але раптом у цій історії з'являється Ендрю Вайсманн, намагається врятувати справу, яка може бути пов'язана з неправомірною діяльністю Міністерства юстиції, пов'язавши її зі своєю брудною п'єсою, спрямованою проти Дональда Трампа. Примітно, що цей план не спрацював ні для самого Вайсманна, ні для Мін'юсту.

Ведучий: Як Мюллер відповість на питання про вибір кандидатури Вайсманна в свою команду?

Джон Соломон: Це, безумовно, буде одним з питань, на які він повинен буде відповісти під час слухань у середу, якщо це станеться. І я думаю, що для всієї американської громадськості дуже важливо зрозуміти, чому Мюллер вибрав Вайсманна? І я думаю, що одна з відповідей - Вайсманн символізує період в історії Міністерства юстиції, де прокурори обманюють. Це описано в книзі Сідні Пауелл "Gradebook license".

Ендрю Вайсманн - такий собі "герой" з дитячого постера про прокурорське обвинуваченні. Агресивність, скритність, виправдувальна інформація, все, що ми також бачимо в російській справі, упереджене тлумачення фактів, що, як ви знаєте, призвело до того, що Мюллер отримав догану від судді. Ендрю Вайсманн – чиновник Міністерства юстиції, який працював при Обамі, а якщо повернутися в роки правління Буша, то ми б побачили його у справі про банкрутство Enron (одне з найбільших банкрутств в історії, - ред.).

І я думаю, що методи роботи Вайсманна дають нам зрозуміти не тільки про причини його призначення в команду Мюллера, але і роботи самого Мюллера, коли він був при посаді. Усе це викликає багато питань.

Я думаю, Ендрю Вайсманну є що розповісти. І перше питання – як проходили ці перші два тижні розслідування перш, ніж він взагалі щось дізнався. Ви пропонуєте угоду про визнання провини – угоду зі слідством – українському бізнесменові, дізнаєтеся, які звинувачення Міністерство юстиції пред'являє іноземцю, а потім з'ясовуєте, що свідчення були невірними, або що представлені докази невірно витлумачені, або що свідки беруть свої слова назад. Є реальне питання про роботу Міністерства юстиції Обами в цей період. Починаючи з того моменту, коли Фірташу було пред'явлено звинувачення в 2014 році, і до початку розслідування щодо Росії – Ендрю Вайсманн перебував у центрі цієї машини, і я думаю, що у Боба Мюллера в середу буде багато питань.

Ведучий: Як ми дізнаємося, що робив Вайсманн в ці два тижні? Він звертається до американських адвокатів бізнесмена Дмитра Фірташа з принадною пропозицією – дайте нам бруд на Трампа в "російській справі", і Мюллер може допомогти зняти з українського бізнесмена кримінальні звинувачення в США, висунуті в 2014-му? Ви кажете, що є докази цього. Хотілося б їх почути.

Джон Соломон: Так, є дуже конкретні речі. Я освітлюю роботу Міністерства юстиції протягом 30 років. Зазвичай прокурори кажуть: якщо вас цікавить угода про визнання вини, захист повинен прийти в прокуратуру. У цьому ж випадку обвинувачення йде до захисту. По-друге, як би не почалася ця розмова, нормальна поведінка прокурора буде наступною: "Ось ті теми, які нас цікавлять, дайте нам знати, якщо у вашого клієнта є що-небудь, і зробіть пропозицію про дачу показань". Але тут Вайсманн розголошує неймовірно конфіденційні деталі про Мюллера і його ранні роздуми про справу, і припущення, що було б корисним дати свідчення. Все це нагадує "натаскування свідка".

Я наведу вам кілька прикладів, які потрапили мені в руки. Команда Фірташа дуже добре зберегла записи про ці контакти. Тепер дозвольте мені навести один приклад, який не був публічним, але був частиною загальної картини. Вони говорять про цього хлопця, Фелікса Сатера – колишнього інформатора ФБР – який висунув безліч звинувачень проти Трампа. І Вайсманн розповідає команді Фірташа, мовляв, ми думаємо, що компанія, пов'язана з Bayrock, таємно інвестувала в компанії Трампа. Це непублічна інформація! Це не та річ, якою ви повинні ділитися з відповідачем! Крім того, Вайсманн сказав адвокатам, що шукає бруд на Джареда Кушнера. Ніхто не знав, що Мюллер придивлявся до Джареда Кушніра в той час!

Він сказав адвокатам Фірташа, що одна з груп, на яку працював Манафорт, могла бути "нелегальним фронтом", і що росіяни намагалися координувати свою роботу через цей "нелегальний фронт". Ніщо з цього не було публічним, і тим не менше, воно передається за лаштунками від Вайсмана – Фірташу, обвинуваченому в кримінальній справі, що дає йому уявлення про те, що Мюллеру потрібно, щоб закрити ці справи. Це те, що в юридичному бізнесі називають инструктуванням свідка. І я думаю, коли юристи Фірташа це почули, вони були шоковані. Це дійсно викликає питання у деяких юристів, з якими я розмовляв в останній день або два, обговорюючи з ними документи, які у мене є.

* * *

Зазначимо, з цією інформацією адвокати Фірташа звернулися в Земельний суд Відня після того, як 25 червня Верховний суд Австрії визнав неприпустимою екстрадицію Дмитра Фірташа за запитом Мін'юсту США, а 16 липня своє рішення виніс також міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер. І Земельний суд Відня заблокував екстрадицію, прийнявши до уваги факти і докази політичної вмотивованості запиту, що раніше не фігурували у справі.

Переклад: 112.ua

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-06 01:09 :33