Тиск на ЦВК: Сліпачук заявила про сили, що стоять в опозиції до чесних виборів

ZIK

Коли суди змушують ЦВК реєструвати тих чи інших кандидатів – це нонсенс, адже, таким чином, вони, фактично, переймають на себе повноваження комісії. Найбільший тиск було відчутно протягом останнього місяця.

Про це під час брифінгу, який транслював ZIK, заявила голова ЦВК Тетяна Сліпачук. 

Вона наголосила: коли судові рішення зобов’язують ЦВК реєструвати тих чи інших кандидатів, які подали неправдиві дані – це нонсенс. Мовляв, випадки, коли судова влада, фактично, переймає на себе функції Центральної виборчої комісії, також є спірними.

«Навіть можу сказати, що й самі судові рішення Верховного суду України щодо цих питань, часом, на жаль, мають подвійне тлумачення. Якщо в одних є чітка вказівка на те, що судова влада не має права брати на себе повноваження ЦВК, то рішення, наприклад, Шостого апеляційного адміністративного суду, на жаль, інколи нехтує вже цією встановленою Верховним судом практикою», – підкреслила Сліпачук.

Окрім того вона розповіла: дії ЦВК, що є не до вподоби різним суб’єктам виборчого процесу, інколи «потрапляють під фейкові компромати» та маніпуляції.

«Тому я закликаю всіх, перш за все, дивитись в документи – в рішення, які ЦВК ухвалює в постанови і в рішення судів – для того, щоб встановлювати справжню ситуацію, що відбувається по тому чи іншому кейсу», – зазначила голова Комісії.

Однак, за її словами, неможливо повністю виключити адміністративний тиск на ЦВК. Часом гучні рішення судових органів щодо суспільно важливих справ теж є своєрідним тиском на ЦВК.

«Вони викликають реакцію у суспільстві і часто дуже емоційну», – зазначила Сліпачук.

«Нам потрібно рухатись в полі правової держави. Хочу наголосити, що будь-які адміністративні впливи через судову владу є неприпустимими. Не потрібно цього робити. Ми – відкриті та готові обговорювати усі наші рішення, давати пояснення, аби було розуміння, чому підтрималось саме таке рішення», – додала Сліпачук.

За її словами, інформаційне навантаження та адміністративний впив на ЦВК збільшились протягом останнього місяця. Однак комісія «тримає цей удар» і розглядає кожне питання лише зі сторони закону.

«Я інколи думаю, що є певні сили, які бажають реваншу та стоять в опозиції до чесних виборів. Однак, у цьому випадку маємо лише керуватись нормами закону і знаходити той варіант рішень, який є єдиним, відповідно до закону та Конституції», –  заявила Сліпачук.

Та, за її словами, одна і та ж судова колегія може ухвалити прямо протилежні рішення щодо майже однакових ситуацій.

«Певною мірою, більшість таких рішень стосувались сенситивного питання  щодо цензу осілості, який має дуже важливий валив на рішення ЦВК – як для реєстрації кандидата, так і, якщо факт порушення 5-річного перебування на території України буде знайдений уже після реєстрації кандидата», – зазначила Сліпачук.

Остання татка гучна справа стосувалась кандидата в нардепи Олександра Куницького із «незрозумілою для ЦВК» подачею кандидатом різних відомостей про своє перебування на території України.

Так, Сліпачук наголосила: спершу сам Куницький подав до ЦВК пакет документів, що, як потім виявилось, не відповідали дійсності. Йдеться про питання, що виникли до терміну його перебування в межах України. Потім Куницький неодноразово підтверджував, що перебував у дострокових відрядженнях як громадянин нашої держави.

«Третій крок, який з’явився у розвитку справи – документи були подані в сумнівний спосіб. Юридично вони не мали тієї сили, які б підтверджували службові відрядження. Саме тому ЦВК й звернула на них увагу», – зазначила Сліпачук.

Потім вже сам Куницький визнав, що має іноземне громадянство. Тому ЦВК скасувала реєстрацію.

«Адже надані документи не відповідали доказам, якими й підтверджувалось службове відрядження», – наголосила Сліпачук.

Як повідомлялось раніше, сам Володимир Зеленський зазначав, що кандидат від його партії «слуга народу» Олександр Куницький не може балотуватися до Верховної Ради через подвійне громадянство.

Однак згодом Верховний суд назвав таке рішення ЦВК незаконним.

Loading...