«Брудні» вибори: Політолог дав оцінку парламентській кампанії

ZIK

Нинішні передвиборчі перегони не можна назвати найбруднішими протягом останніх виборчих періодів – історія знає і значно гірші випадки. Однак, звичайно, у мажоритарників вони проходить більш «чорно». Адже що нижчого рівня вибори, то бруднішою є кампанія.

Таку думку в ефірі інформаційно -аналітичного проекту «Коментарі» на телеканалі ZIK розповів політолог Владислав Дзівідзінський.

Він наголосив: загалом українці продемонстрували спокійне ставлення до усіх політичних викликів, які відбуваються зараз. Ще напередодні президентських виборів звучали негативні прогнози, однак вони не справдились. Тож, на думку експерта, така поміркованість буде притаманною і парламентському волевиявленню.

«Я передбачаю, що літній час лише сприяє спокійному перебігу виборів. По-друге, немає яскраво виражених моментів, які б могли збурити і дестабілізувати цей день. Тому я очікую абсолютно спокійних виборів», – пояснив він.

Що ж до явки, то, на думку політолога, вона, безумовно, буде нижчою, ніж на президентських виборах. Однак все ж стане «безпрецедентно великою» для виборів у літній період.

«До того ж до цього виборчого циклу прикута велика увага через те, що зараз відбувається не лише зміна конкретної інституції чи очільник якогось відомства – йде зміна влади в цілому», – зауважив експерт.

Він зазначив: українське суспільство не підтримує політики старої влади, однак водночас бачить, що й новий президент – недієздатний, тому й потрібне перезавантаження головної інституції в державі. Громадськість усвідомлює свою визначну роль у цьому процесі.

«Тому й отримаємо цю явку. Я приблизно очікую, що вона буде на тому ж рівні, що демонструють соціологи – приблизно 50%. Можливо, українці нас здивують і ця цифра підніметься до рівня 60%. Однак сумнівно, що вище», – вважає Дзівідзінський.

Окрім того, він розповів виборча кампанія мажоритарників завжди є більш брудною, ніж у пропорційній системі.

«Вибори відбуваються локально на округах, де менше прикуто уваги загальнонаціональних ЗМІ – 200 округів відстежити неможливо. Тому що нижчого рівня вибори, то більш брудною може бути кампанія», – пояснив політолог.

Однак, він не погодився із думкою, що ця передвиборча кампанія була чи не найбруднішою.

«Мій професійний досвід – приблизно 15 років, за цей час я бачив набагато брудніші кампанії. До того ж слово «безпрецедентний» можна застосувати хіба що до кількості технологій, що були застосовані. Якщо раніше це був виключно прямий підкуп через якусь винагороду – те, що називаємо «гречкосіянням», – розповів Дзівідзінський.

Потім, за його словами, інструментарій розширювався – певний підкуп відбувався уже через соцдопомогу.

«Сьогодні ж навіть той самий Зеленський відкрив кілька нових сторінок у використанні виборчих технологій і завдяки цьому отримав перемогу. Зараз дуже багато кандидатів у округах намагаються використати вдалі ходи. Тому за кількістю використаних технологій ця виборча кампанія, напевно, стала безпрецедентною в новітній історії України», – підкреслив Владислав Дзівідзінський.

Як повідомлялось раніше, Комітет виборців України назвав 8 одномандатних округів, які ймовірно є найбільш проблемними на парламентських виборах.

Loading...