Новини » Львів 16 липня, 2019, 13:02
У Львові відкриють виставку буддійського живопису танка XVIII – початку XX ст.
фото: http://www.museum.lviv.ua
фото: http://www.museum.lviv.ua

16 липня о 16:00 у виставковій залі Львівського музею історії релігії, що на площі Музейній, 1 у Львові відбудеться відкриття виставки «Вікно в інший світ», що знайомить з буддійським живописом та технікою його виконання.

Танка, тханка (тибетське слово, що означає згорток) в тібетському образотворчому мистецтві – зображення релігійного характеру. Танки не тільки глибоко і яскраво відображають тибетську культуру і релігію, а є справжнім витвором мистецтва: це і вид релігійного розпису, й інструмент для медитації, в часі якої людина ототожнює себе із зображеним божеством, і об’єкт для поклоніння, і просто неймовірної краси картина.

Музейна збірка Львівського музею історії релігії налічує близько сорока зображень танок. Роботи зберігаються у групах «Живопис», «Графіка», «Тканина». Їх датують періодом XVIII – початку XX століть. Це одна із найбільших колекцій в Україні. 

Експонати, представлені на виставці, зображають Будд, святих, історичних персонажів. Серед сюжетів бурятських танок – Амітабха (найбільш шановане божество у буддійській школі), Зелена Тара (божество, що перемагає демонів, знищує перешкоди), Кубера (покровитель матеріального багатства), Манджушрі (покровитель мистецтва і всіх спраглих до знань), зображення місцевих божеств – охоронців гір, сімейних захисників… Кожна деталь відображає священні тексти, сутри, перекази. 

Зображення танки створювали згідно з чітко визначеними пропорціями. В центрі – основне божество, що стоїть чи сидить на лотосовому троні, диску місяця, сонця. Головні групи фігур – це вчителі і божества. Нижче зображали різних будд, бодгісаттв – просвітлених істот, які відмовилися від нірвани заради спасіння інших істот у всіх світах. 

Фото: http://www.museum.lviv.ua
Фото: http://www.museum.lviv.ua

Основу для танки попередньо ґрунтували сумішшю крейди і тваринного клею. Згодом на бавовняне (зрідка шовкове) полотно, яке відповідало встановленим критеріям, вовняним пензлем наносили фарбу, виготовлену з природних компонентів. Фарби наносили зверху донизу, починаючи із синього кольору і закінчували білим. Щоб живопису надати урочистості, вишуканості, оздоблювали золотом і сріблом. У давні часи танка могла містити до 50 грамів золота. 

Куратор виставки - старший науковий співробітник музею Володимир Гарбузюк.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-23 14:18 :00