«Стежками війни» розповіли про високі посади і кумівство у військовій сфері вже за Зеленського

ZIK

У своїй передвиборчій агітації нинішній президент України Володимир Зеленський гостро критикував попередників за кумівство у владі. Проте, прийшовши на Банкову, вирішив «не зраджувати традиціям». У перший же місяць свого президентства високі посади отримали його друзі та помічники Коломойського.

Про це йдеться в сюжеті проекту військових журналістських розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.  

«Ми побачили, що Зеленський вже на початках почав ставити на очільників одного з найпотужніших спеціалізованих служб своїх бізнеспартнерів, які мають працювати для захисту нашої держави», – сказав народний депутат України екскомандир батальйону «Миротворець» Андрій Тетерук.

Андрій Тетерук має на увазі друга дитинства та земляка Зеленського Івана Баканова, який раніше очолював «Квартал-95», а нині став першим заступником голови СБУ. Також не розуміють цього призначення інші нардепи – Іван Вінник та Юрій Береза.

«Я не дивився жодної програми «Кварталу-95», я не люблю цей жанр в принципі. Тому не знаю, наскільки видатний фахівець пан Баканов в цій царині, звідки вийшов і наш чинний президент. Саме тому і не знаю, наскільки він буде ефективний в команді зараз Верховного головнокомандуючого по захисту нашої країни», – прокоментував народний депутат України та секретар Комітету з питань нацбезпеки та оборони Іван Вінник.

«Новий президент України мав би призначити на всі посади професійних діячів. І ці діячі до професійності обов’язково мали б мати українськість і патріотизм», – вважає народний депутат України та екскомандир полку спецпризначення «Дніпро-1» Юрій Береза.

Натомість, політолог Тарас Чорновіл вважає, що все очевидно, адже тепер можна побачити, хто і ким керує.

«Посада Богдана показує, хто смикає за ниточки. Також друга дуже відповідальна посада, яка реально має колосальне значення в сьогоднішній країні – це начальник Генштабу»,  – зазначив Чорновіл.

Одним із перших серйозних призначень в оборонці було якраз призначення начальника Генерального штабу. Ним став генерал-лейтенант Руслан Хомчак. Але не всім сподобалось і це призначення.

«Не розумію, як людину, яка у військах у нас має кличку «м’ясник», можна ставити начальником НГШа. Це пташа Дніпропетровского гнізда», – сказав перший заступник 5-ї роти батальйону «Дніпро-1» Володимир Шилов.

Генерал Хомчак і вихід з Іловайська

Справді, у біографії генерала Хомчака не все бездоганно. Адже йому закидають один із найтяжчих злочинів російсько-української війни – тисячі смертей наших захисників в Іловайському котлі. 29 серпня 2014 року українські  захисники, які опинилися в оточенні під Іловайськом, мали покинути його так званим «зеленим коридором», на який, у ході довгих перемовин, погодилася Росія. Серед військових були і цивільні. Зокрема, тодішній журналіст Єгор Воробйов.

«Це було 28 серпня, сказали, що будемо виходити. Коли саме по часу – не говорили, бо інформація була різна. А ми самі дізнавалися інформацію з Інтернету», – розповів громадський діяч Єгор Воробйов, який побував у полоні.

23 серпня Єгор разом із колегами приїхав на фронт висвітлювати події. Проте, їхня машина згоріла під час одного з обстрілів біля позицій.

«Ми були у координації з «Дніпром 1», тому і сіли до них у бус. Поїхали на виїзд, коли вся колона виходила, а від Берези дізналися, що попереду їде Хомчак у білому бусі», – пригадав Воробйов.

«Згадуючи 29 серпня 2014 року, можу сказати, що однозначного розуміння та поняття, куди і як ми виходимо, у нас, мабуть, не було до самого ранку. Ні один керівник держави, Генерального штабу там, нічого нам не роз’яснив. Вони говорили: не панікуйте, ми зараз домовляємося», – розповів Береза.

А перемовини тривали довго. Тоді росіяни гнули свою лінію і вимагали, щоби українська армія виходила без зброї та техніки. Втім, командир батальйону «Дніпро-1» Юрій Береза згадує, що Україна теж мала певні козирі перед ворогом.

«У нас було досить багато полонених росіян. І ми вели перемовини на рахунок того, що ми вийдемо до Старобельцева і там обміняємо полонених на вихід без бою. Ці перемовини тривали цілу ніч», – додав Береза.

За наказом Генерального штабу, військові з технікою мали рухатися двома колонами. Північна колона «Булава» була під командуванням якраз генерала Хомчака.

«Вже безпосередньо перед самим виходом я чув в радіоефірі, що йшлося про те, що нам треба ще кілька хвилин. А Хомчак сказав, що часу нема, виходимо», – зазначив Єгор Воробйов.

Всі, хто їхали слідом за Хомчаком, говорять в один голос, що північній колоні вдалося проїхати чималу відстань. Навіть перший блокпост із російськими військовими їм дався без бою. Але наслідки подальших дій були дуже плачевні, адже почався обстріл. І Хомчак, за словами Воробйова, який чув перемовини радіозв’язку, скомандував виходити з боєм. Саме 40-й батальйон територіальної оборони, який попри інше військове призначення задіяли при штурмі Іловайська, поніс чималі втрати в Іловайській операції.

План Іловайської операції

На початку червня 2014 року в районі Іловайська дислокувалося два батальйони територіальної оборони – 39-й та 40-й, більш відомий як «Кривбас». 4 серпня обидва підрозділи перейшли у командування сектору Б, яким керував генерал Руслан Хомчак. Про планування Іловайської операції та накази, які тоді віддавалися, він дізнався одним з перших.

«Батальйону було поставлене завдання в ніч штурмувати Іловайськ. Це ще перед загальним штурмом Іловайська, з нами ще й «Правий сектор» був. Хлопці, які прибились до батальйону, але вони були, як палочки-виручалочки. Вони все облазили і знали, де і що заміновано. Вони одразу сказали, що в жодному разі не можна іти в лоб і штурмувати Іловайськ», – пригадав  Сіньковський.

Пригадує, що на початку російсько-української війни майже всі накази військового керівництва були усними. Так було і з наказом про перший штурм Іловайська. Та завдяки наполегливим командирам 40-го батальйону, вони все ж отримали письмовий наказ.

гНаказ тоді давав генерал-майор Хомчак, а йому – Генерал армії Муженко. Але це був злочинний наказ, бо коли я вивів гранатометників і помічників гранатометників зі строю і запитав, хто раніше стріляв, із 26 чоловік вийшло всього двоє», – наголосив Сіньковський.

Проте, наказ є наказ і вже 7 серпня хлопці пішли на штурм Іловайська. Тоді там загинуло двоє бійців «Кривбасу», і довелося відступати. Після цього батальйону була поставлена задача взяти Іловайськ в кільце. Основним заданням було втримати сили противника і не дати підійти підкріпленню з боку Харцизька. Але сепаратистам вдалося їх оточити і в них вже не було можливості довозити припаси. Так тривало три тижні.

Та поки «Кривбас» прикривав тили батальйонів «Донбас» та «Дніпро-1», які разом з іншими підрозділами штурмували та зачищали Іловайськ, 24-го серпня колона російської техніки перетнула український кордон у секторі «Д». Про це неодноразово доповідали у Генштаб, пригадує Юрій Сіньковський, а військові відкрито просили підмогу та техніку.

«Незрозуміло, чому прикордонні війська не прийняли бій на кордоні. Хоча б на декілька годин. Натомість, 24 серпня вже доповідали, що в тилу є росіяни, які займають вигідні позиції», – розповів Сіньковський.

Чорним днем для батальйону у календарі стало 29 серпня. Тоді «Кривбас» проривав оточення ворога з боями. Того ж дня батальйон втратив 29 бійців.

Злет Хомчака за Януковича

Руслан Хомчак 35 років віддав службі в армії. Чому саме в період правління Януковича Хомчак отримував високі генеральські звання та посади?

«Як правило, поза військовою і міжнародною сферою такі великі підвищення та посади отримували за особисту лояльність і вміння ділитися. Чому таке різке зростання? Я думаю, що напевно він все таки був протеже Лєбєдєва і це, мабуть, зіграло свою відповідну роль», – зазначив політолог Чорновіл.

Втім, з Хомчаком могла бути і інша ситуація, каже політолог.

«Коли мова йшла, скажімо, про міністра оборони, в такому випадку все зрозуміло. Там він мав можливість вчасно ділитися, робити відповідне викачування, продавати озброєння тощо. Начальник Генштабу ніби до того прямого відношення не мав, але я думаю, що у Януковича був певний жах і страх в очікуваннях, що його рано чи пізно буде хтось знищувати. Взагалі в Януковича була манія, що його мають вбити», – розповів Чорновіл.

За роки диктатури Януковича, він та його проросійське оточення вміло підгрібало під себе силові структури. Армія не була виключенням.

«У Партії регіонів ніколи не відкидали думку, що у випадку якоїсь серйозної заворушки вони кинуть на Київ саме війська, а не тільки спецназ міліцейський. Тому мені здається, що в них ніколи не зникала така думка», – наголосив він.

Один із таких моментів, згадує Тарас Чорновіл, ситуація під час Революції Гідності, коли на Майдан начебто відправили десантників з Дніпропетровщини.

«А тепер давайте згадаємо, звідки кинули на Київ реальних повітряних десантників. Я не виключаю, що на той момент Хомчак, який займав саме відповідальну посаду, в тому армійському корпусі на півдні, міг дати це розпорядження. Вже зараз це є керівник дуже серйозного відомства силового блоку і на сьогоднішній день поки що єдиний підзвітний напряму Зеленському. Також ця людина абсолютна підконтрольна Ігорю Коломойському», – вважає Чорновіл.

Натомість сам начальник Генерального штабу ЗСУ Руслан Хомчак запевнив, що десантно-штурмові війська станом на 2014 рік не підпорядковувались йому як командуючому на той час оперативного командування.

«Вони підпорядковувались на той час ще командуючому високомобільних десантних військ і накази вони також отримували звідти. Про те, що  вони кудись висуваються, я дізнався близько шостої години ранку, так як це ділянка моєї відповідальності. І мені доповіли, що там ДТП з десантниками, перевернулася машина. Але вони все виконували, щоб не виконувати. Тому по лінії оперативного командування, яким я командував, наказу не надходило», – розповів  начальник Генерального штабу ЗСУ Руслан Хомчак

Коломойський, Дніпропетровщина та військові

«Хомчак не приховує того, що він фактично кожен свій робочий день починав не в штабі при командуванні в місті Дніпро, а за кількасот метрів в кабінеті Ігоря Коломойського, коли той був головою ОДА», – сказав Чорновіл.

Про співпрацю між Коломойським, Корбаном та Хомчаком говорить і військовий експерт та добрий знайомий генерала Юрій Бутусов. 

«Я познайомився з Русланом Хомчаком ще до того, як почалось АТО у березні 2014 року. Коли після подій в Криму ніхто не був впевнений, чи взагалі армія буде діяти. Одного разу вночі заступник голови адміністрації Геннадій Корбан сказав: «Треба познайомитись з військовими. У нас тут є штаб оперативного командування «Схід». Каже: «Я їх не знаю. Треба заїхати подивитись, хоча б можливо ми чимось можемо там допомогти. Власне, тоді і розпочалася співпраця із генералом Хомчаком, який очолював оперативне командування «Схід», – пригадує військовий експерт Юрій Бутусов.

Проте не всі військові із захопленням говорять про співпрацю Хомчака з Коломойським та Корбаном. Бо  кажуть, що відчули стратегічні планування цієї трійки, на собі сповна.

«Це пташа дніпропетровського гнізда. Бутусов у 2014 оці постійно жив в Дніпропетровську. Він брав участь як пропагандист, але чомусь його в адміністрації, в оточенні нашого президента вважають  «великим військовим спеціалістом». Навіть планували його призначити Міністром оборони», – розповів перший заступник 5-ї роти батальйону «Дніпро-1» Володимир Шилов.

Юрію Бутусову також приписують участь у плануванні Іловайської операції разом з Корбаном і Хомчаком. 

Добробати «Азова» під Іловайськом

«Іловайськ на той час був одною з чергових операцій, які ми виконували. Треба розуміти, що тоді фронт виглядав дуже динамічно. Безумовно, всі накази надходили по лінії Збройних Сил. Але треба зазначити тут, що м’яко кажучи, координація була дуже слабка. Адже, насправді, брали участь у всьому цьому не тільки Збройні Сили», – прокоментував екс-командир полку «Азов» Максим Жорін.

У 2014-му Жорін разом із побратимами брав участь у Іловайській операції. До штурму та зачистки Іловайська були залучені добробати із Міністерства внутрішніх справ. Проте, координації між підрозділами майже не було. «Азов» прибув на штурм міста Іловайськ 10 серпня. Разом із «Правим сектором», батальйоном «Донбас» та 51-ю бригадою виконували поставлені сектором завдання.

«За деякий час саме до активних дій в Іловайську, командир батальйону «Азо»в робив доповідну про те, що там надзвичайно велика загроза створення котла. І що всі ті підрозділи, які там знаходяться, їх просто можуть там зачинити та перестануть вони існувати і будуть надзвичайно великі втрати», – наголосив він.

Але ні керівництво сектору, ні Генштаб не звертали увагу на подібні доповідні і від інших підрозділів та розвідки. «Азов» покинув Іловайськ 23-го серпня. Тодішній керівник «Азову» Андрій Білецький дав наказ своїм бійцям виходити з міста.

«Ще в Іловайську на вулицях ми зіштовхнулися з силами Мотороли. Тому це був вихід з боями. Ми бачили присутність військ і сил противника. Більше того, вони були очікувані», – додав Жорін.

Під час Іловайської операції «Азов» мав втрати. Але незважаючи на те, що, за словами Жоріна, вони брали участь  в цих подіях, на той час командиру батальйону Андрію Білецькому дали усний наказ.

«Перед кожною операцією нам обіцяли підтримку у вигляді техніки. Інколи, навіть, обіцяли підтримку з повітря, але жодного разу цього ми не побачили. Один раз під Іловайськом ми побачили танк, який під’їхав десь там кілометрів, мабуть, за 5, декілька разів зробив постріл в сторону Іловайська, помахав нам і повернувся назад», – прокоментував він

Тож хто і чому відправив добробати на штурм Іловайська та на боротьбу з російськими військами? Чому не було підтримки артилерією? Та де під час виходу з Іловайського котла був генерал Хомчак, –можна буде побачити у наступній програмі, 20 липня на телеканалі ZIK.  

До слова, начальник Генерального штабу Збройних сил України Руслан Хомчак переконує: під Іловайськом у 2014-му не захищав ні свої приватні інтереси, ні Ігоря Коломойського.

Також колишній голова Сміли Олексій Цибко вважає, що комбат Юрій Береза під Іловайськом покинув пораненого водія й тактичні карти.Loading...