Новини » Політика 8 липня, 2019, 12:08
Навіть незначне припинення вогню може стати підставою для зняття санкцій з РФ, – дипломат
ZIK
ZIK

У ЄС все більше схиляються до часткового послаблення чи повного скасування санкцій проти РФ, якщо відбудеться прогрес у виконанні Мінських домовленостей. Тут йдеться не про відновлення Україною своєї територіальної цілісності – навіть незначне розведення військ чи припинення вогню можуть інтерпретувати як підставу для послаблення санкцій.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» на телеканалі ZIK висловив дипломат Василь Філіпчук.

Коментуючи саміт Україна-ЄС у Києві, він наголосив: ще декілька тижнів тому не було певності, що цей саміт взагалі відбудеться. Адже нове керівництво України лише входить в курс справ і не сформувало свою позицію з низки міжнародних питань. Водночас керівництво ЄС перебуває на етапі змін. Це один із останніх заходів, де ЄС представлятимуть ще голова Євроради Дональд Туск та президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.

«Можемо лише зараз гадати, якою буде зовнішня політика нових керівників Ради Єврокомісії. Туск і Юнкер – це справді люди, які 5 років, з часу Майдану, послідовно підтримували Україну. Принаймні, їм потрібно сказати: «Дякую», – вважає Фліпчук.

До того ж зараз відбувається формування нової української влади. Тому, на думку дипломата, дискусія із Туском і Юнкером щодо подальших дій є важливою. Адже бачимо, як швидко змінюється міжнародна ситуація, відносини з РФ і відбувається перегляд місця та ролі України у європейській архітектурі безпеки.

«Є серйозні виклики, протягом останніх кількох тижнів ми зазнали тактичних втрат – починаючи від повернення РФ до ПАРЄ, і закінчуючи стартом дуже активних та системних контактів між російським та американським керівництвом. Ми до кінця не розуміємо, які можливі домовленості між Трампом та Путіним, однак бачимо, що наразі в російсько-американському діалозі України особливо не спостерігається» – вважає експерт.

Та він переконаний: тактичні інтереси ЄС і України співпадають, адже в Брюсселі, Берліні та Парижі також з певною стурбованістю спостерігають за активізацією діалогу між США та РФ.

Водночас він підкреслив: очевидно у реалізації «Північного потоку – 2» є прямий інтерес Німеччини, натомість прямий фінансовий інтерес США – щоб цей проект не відбувся. Тому тут, швидше, Штати гратимуть на боці України, а Німеччина – Росії.

«Тут важливо розуміти, що процес ухвалення рішень відбувається все більше, виходячи із власних суто егоїстичних національних інтересів, а не з точки зору політичних, принципових, поваги до ідеалів чи принципів міжнародного права. Поки що бачимо такі певні зрушення у міжнародній політиці. Українському керівництву потрібно бути реалістичним щодо того, чого чекають від України», – наголосив Філіпчук.

Тож він впевнений: або Україна стане цікавою, як партнер, що вирішує проблеми, або далі «скиглитимемо та проситимемо», при цьому нічого не роблячи. Це лише послаблюватиме нашу позицію у світі.

Окрім того на запитання, чи можливе під час саміту ухвалення резолюції, що унеможливить розворот зовнішньої політики ЄС, Філіпчук розповів, що таку заяву справді озвучать. Вона уже навіть погоджена.

«Аналіз цієї заяви має бути ще одним холодним душем на гарячі голови в Україні, щоб розуміти, чим є позиція Європи щодо України. Вона визначається кількома індикаторами. Найперше – санкціями. Наскільки розумію, ЄС не погоджується формулювати про те, що санкції знімуть після відновлення територіальної цілісності і суверенітету України. Для нас це є очевидною червоною лінією», – підкреслив Філіпчук.

Він розповів: у ЄС все більше переважає точка зору про те, що санкції будуть послаблені або взагалі скасовані, коли буде прогрес у виконанні Мінських домовленостей.

«Інтерпретація того, що таке прогрес у виконанні Мінських домовленостей, може бути будь-якою. Тобто, якесь незначне розведення військ чи припинення вогню може інтерпретуватись як невеликий прогрес, а отже стати підставою для послаблення чи зняття санкцій», – зауважив дипломат.

Як повідомлялось, постійний представник України при Європейському Союзі Микола Точицький зазначив: у проекті підготовленої за підсумками саміту спільної декларації лідерів України та Європейського Союзу було враховано майже всі побажання України, зокрема, щодо санкцій проти РФ.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-21 05:51 :08