Поліцейське свавілля під прикриттям журналістів

ZIK

Уявіть, що ви їдете у своєму авто і вас безпідставно зупиняє поліція. Причина зупинки вигадується на ходу. А коли ви намагаєтеся захистити свої права, патрульні заламують руки і везуть вас у відділок, де несподівано ви дізнаєтесь, що скоїли напад на правоохоронця. Паралельно масла у вогонь підливають ЗМІ та соціальні мережі. І правда потихеньку відходить на другий план, адже головний фігурант події чиновник з українського парламенту.

І де ж тоді шукати цю правду? Ймовірно, лише у судах.

Йдеться про випадок, який стався на львівській кільцевій близько 22.00 26 січня цього року. Тоді, якщо пам’ятаєте, стався скандал з бійкою керівника секретаріату парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Юрія Сорочика з поліцеськими!? Екіпаж львівських патрульних підїхав до припаркованого на АЗС ОККО BMW X5, за кермом якого була Світлана Сорочик, а на пасажирському сидінні її чоловік Юрій. Звернувшить до водія, патрульні стверджували, що автомобіль рухався з вимкнинеми фарами та габаритними вогнями. Але водій пояснив, що це не відповідає дійсності. Під час з’ясування ситуації і виник означений інцидент.

Після інциденту чиновника затримали і відкрили кримінальну справу за фактом побиття патрульного. Основна версія тих подій у ЗМІ та соціальних мережах була побудована на інформації джерела львівської журналістки Вікторії Балицької. Новина про побиття поліцейського одразу стала вірусною. Її підхопили провідні видання країни, посилаючись при цьому на допис Балицької у Facebook.

Згодом виявилося, що історія Балицької була дещо викривленою, адже суд 11 червня 2019 року встановив істинні обставини справи і скасував постанову про штраф. Проте у ЗМІ і соціальних мережах справжню версію тих подій мало хто знає.

То, що ж трапилося насправді того вечора?

Відповідно до рапорту одного із полісменів, 26 січня, близько 21:20, екіпаж помітив на дорозі автомобіль BMW Х-5, без увімкнених фар та габаритів. Це порушення правил дорожнього руху адвокат Юрія Сорочика Віталій Бодюк називає вигадкою. Він стверджує, що авто цієї лінійки обладнані системою автоматичного вмикання світла в темну пору доби.

Нам вдалося отримати відео із реєстратора патрульного авто, яке долучалося до матеріалів кримінального провадження про побиття поліцейського. На відео видно, що автомобіль чиновника рухався з увімкненим світлом. Справними в автомобіля були і габарити. Це чітко видно в момент заїзду BMW на АЗС, де, власне, й трапився інцидент.

Натомість, як помітно на відео із камер спостереження автозаправної станції, екіпаж поліції рухався без увімкнених проблискових маячків, як це передбачено законом.

Також відеоспостереження АЗС зафіксувало безпосередньо початок конфлікту. Щоправда, погана якість відео не дозволяє побачити, що, саме відбувалося на заправці. Поліцейські стверджують – інцидент виник внаслідок агресивної поведінки пасажира BMW, яку той супроводжував нецензурною лайкою на адресу людей у формі. Тож представники закону вирішили затримати грубіяна, який перед ними розмахував ще й посвідченням депутата Верховної Ради України. Схожий сценарій згодом описувався Вікторією Балицькою.

Ми звернулися по коментар до Юрія Сорочика, аби він розповів свою версію подій.

За його словами, патрульні, як того вимагає закон, не представилися і не пред’явили службове посвідчення. Натомість, вони повідомили про вчинення порушення водієм правил дорожнього руху (транспортний засіб рухався без увімкненого ближнього світла фар, – ред.) і запропонували дружині Сорочика домовитися.

Юрій Сорочик також розповів, що «після того, як ми з дружиною пояснили, що фари не могли бути виключеними і звернули увагу на панель приладів у автомобілі, на якому відображений показник щодо включення фар, то поліцейський сказав: «…Якщо не хочемо домовлятися, то у нас є відеореєстратор і ми складемо протокол про адміністративне правопорушення…», таким чином поліцейський натякав на отримання від нас грошової вигоди. Дружина повідомила поліцейському, що якщо є підстави, то складайте протокол про адміністративне правопорушення. Крім того, із виключеними фарами в темну зимову пору доби, після дев’ятої години вечора, фактично рухатися на автомобілі було би неможливо. Поліцейський не запросив у водія автомобіля (моєї дружини) ні посвідчення водія, ні технічного паспорту на транспортний засіб, які б слугували підставою для оформлення протоколу про адміністративне правопорушення. Будучи свідком вказаних подій я підійшов до іншого поліцейського, який вийшов із службового автомобіля, з проханням припинити вчинення неправомірних дій його напарником. У відповідь почув: «Ви хто?». «Громадянин України!» – кажу. А він до мене знову: «Хто ви є?». Відповідно, я зрозумів, що представник закону хотів встановити мою особу… Тому дістав з кишені документ, що мав з собою. Відповідно, це було моє посвідчення держслужбовця. Я так розумію, що для стражів порядку депутат і держслужбовець – різниця невелика, бо потім кілька разів від них чув: «Значить, нардеп?! Слуга народу?!» Кажу йому: « Я – не депутат!», а він далі за своє. З чого він взяв, що я – депутат? Це ж неправда! Я так і сказав, що він – брехун! Тоді і почалося… Поліцейський у мою сторону вигукнув, що я відповім за свої слова і схопив мене за комір куртки та шарпанув на себе. Ніякої нецензурної лексики з мого боку до нього не було… І нікого я взагалі не бив!» Уже згодом нам вдалось отримати відео із нагрудних камер полісменів. Тому, чия версія подій ближча до правди – вирішуйте самі».

Кілька днів тому видання «ZAXID.NET» опублікувало відео, на якому Юрій Сорочик нібито завдає удару в обличчя правоохоронця. Принаймні, цей епізод було долучено до матеріалів справи, як доказ застосування чоловіком фізичної сили до працівника патрульної поліції.

І хоч на думку судді, Ірини Волоско, новий доказ у справі не надто переконливий, рух чоловіка віддалено міг нагадувати удар. Втім, лише через ракурс відеозйомки. Цей ж фрагмент на свій телефон зафіксувала дружина Сорочика. І з цього боку вже добре видно, що поліцейські у цей час міцно тримають затриманого за обидві руки. А, отже, вдарити кулаком в обличчя представника закону він просто не мав можливості. Тим паче, завдати йому закритої черепно-мозкової травми, через яку старший лейтенант Ростислав Зворський опинився в стаціонарі на лікарняному ліжку. Хоча, одразу після інциденту, постраждалий сів за кермо патрульної машини, ніби нічого й не було, та ще кілька годин провів у райвідділі. Як із такою травмою полісмену вдавалося увесь час імітував здорового чоловіка, досі залишається загадкою.

Для повноти картини варто зазначити, що «побитий» поліцейський ледь не вдвічі більший за свого «кривдника».

Фото автора

Фото автора

У відділку поліції Шевченківського району, куди в підсумку привезли Юрія Сорочика, один з патрульних, Іван Ляхович, радився з колегами щодо причин затримання, які має вказати у рапорті. Відео цього епізоду теж демонструвалося у залі суду.

Крім того, у відповідь на адвокатський запит, Віталій Бодюк отримав листа від заступника керівника слідчого управління ГУ НП у Львівській області, в якому зазначено, що ім’я Юрія Сорочика не вносилося до єдиного державного реєстру щодо побиття патрульного поліцейського в рамках кримінального провадження №12019140090000325. Згодом його взагалі закрили. Тож гучне скасування цієї постанови, що мало місце 27 червня, відбулось виключно з формальних підстав.

Разом з тим, зухвала поведінка правоохоронців, призвела до службового розслідування та відкриття ДБР кримінального провадження за номером 62019140000000100 – перевищення службових повноважень. У підсумку, комісією було встановлено, що полісмени порушили Присягу на вірність Українському народу, не попередили особу про застосування фізичної сили та використання спеціальних засобів, а саме затримання узагалі визнане безпідставним. Таким чином до обох інспекторів застосовано дисциплінарне стягнення про неповну службову відповідність. Іншими словами, це передумова для їхнього звільнення. Але вручити цей наказ порушникам наразі не вдається. Уже три місяці напарники перебувають на лікарняному.

Цікаво, що ця пара патрульних одного разу вже засвітилася в інтернеті. Зірками «Ютубу» їх зробило відео, яке переглянуло понад 30 тисяч користувачів. Окрім хамської поведінки поліцейських, увагу привертає причина зупинки автомобіля – вимкнені фари! Але тоді інспектор Ляхович водієві хіба погрожував застосувати фізичну силу. А все через відмову порушника назвати місце фактичного проживання… Та краще перегляньте все самі...

Ще одну їхню постанову на рух авто із вимкненими фарами ми знайшли оскарженою у судовому реєстрі.

«Мені здається, що вимкнені фари – це перше, що прийшло їм у голову, бо насправді вони хотіли хабар! А як ще розцінювати фразу одного із них: «Не хочете домовлятися, тоді в нас є реєстратор і ми зараз складемо на вас протокол про адміністративне правопорушення. При цьому не взяв ані посвідчення водія, ані техпаспорту на транспортний засіб, без яких неможливо скласти адмінпротокол про правопорушення… Поясніть: як таке узагалі може бути? Тому ми оскаржили їх неправомірні дії! В тому числі – адмінпротокол, який склали на мою дружину лише через тиждень часу. І у штрафі мені не розходиться. Я хочу лише встановити істину. Якщо вони так безцеремонно поводилися зі мною, знаючи, про мій статус, то яким тоді було ставлення до інших людей? Як їм себе захистити? Не всі підуть позиватися до суду… А я пішов, щоб відстояти власну честь та гідність. Це, скоріш уже, справа принципу… Повторюсь, це не заради грошей. Усі сто тисяч гривень, які зазначені у позовній заяві, я планую передати сім’ям поліцейських, які загинули, захищаючи Україну в зоні АТО. Ця сума не була взята з неба… Її обґрунтував атестований судовий експерт. Через це не розумію позиції певних журналістів: чи то в них така професійна солідарність чи не всі з них бажали розбиратись у ситуації? Бачив безліч публікацій, як я вдарив поліцейського, а за коментарем до мене звернулися лише одного разу... І, от зараз – ви. Натомість, дехто, як посилався раніше на дописи Вікторії Балицької, так і досі на них опирається. Ніби вона там теж була.» – підсумував Юрій Сорочик.

Втім, не відкидаємо, що звинувачуючи посадовця, журналістка намагалася допомогти правоохоронцям уникнути неприємностей, адже є головою комісії з відбору поліцейських. Водночас, має власний блог на ZAHID.NET. Нагадаємо, що саме це електронне видання опублікувало момент «побиття» копа. У день, перед судовим засіданням 30.06.2019р., ще й Ігор Зінкевич отримав від аноніма відео з нагрудних камер служителів закону... І нікого, схоже, не дивує, що інформацію з обмеженим доступом надіслали саме інженеру-програмісту патрульної поліції, який, за чутками, такий доступ має. Вочевидь, матеріал одразу публікується на ресурсі «Варта1», доповнений текстом, який навіть не відповідає дійсності. І жодного конфлікту інтересів. Лише збіги обставин.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...