Новини » Суспільство

Вихід із підпілля. УГКЦ вже 30 років вільно вінчає та хрестить

ZIK

Греко-католицька церква була у підпіллі з 1946-го по 1990-ті роки. На псевдособорі, за планом НКВС, у Львові оголосили про ліквідацію УГКЦ. У цей період священників переслідували, вивозили та розстрілювали.

Про це йшлося в ефірі програми новин «Перші про головне. Львів» на телеканалі ZIK.

У 50-х роках ХХ століття УГКЦ була у підпіллі. Тому віряни та священники переховували церковні речі у підвалах і на горищах. У підпіллі був і дідусь отця Михайла, за таємні літургії його засудили до страти. Врятувало старенького священника те, що Сталін скасував смертну кару. Далі були табори у Сибіру.

«Але в Сибіру мій дідусь провадив свою діяльність як священник. Багато разів, відколи ми почали писати статті про ті періоди і національну боротьбу, зустрічав людей, які перебували в таборах з моїм дідом», – розповів священник УГКЦ Михайло Греділь.

Дещиця з атрибутів, якими таємно користувалися отці та парафіяни, збереглася. Наприклад, скриня, яку вилучили у вірян служби КДБ. Вдалося врятувати навіть дароносицю.

«Це річ священника, яку він використовував, коли йшов сповідати хворого. Це було взагалі дуже таємно й небезпечно, бо священник надягав собі це на шию під сорочку і свічечку мав у кишені», – сказав він.

Також врятували баночки, в яких зберігали миро і святе причастя. Там навіть збереглись шматочки хліба, яким близько 60 років. Залишилися й старовинні фелони, а замість церковної книги – зошити. Ікон збереглося найменше, бо їх спалювали – Богородиця вціліла дивом.

«Там була фарба і якийсь солдат взяв все замалював зеленою фарбою. Також там було серце, яке інший радянський солдат штиком вирізав», – зазначив Греділь.

У підвалах людей вінчали і хрестили. Підпільно охрестили батьки й пана Івана.

«Це було по-домашньому, але обряд шлюбу, як і хрещення, відбувався в хаті з обмеженим колом людей, щоб ніхто не дізнався», – згадує хрещений у підпіллі Роман Садовий.

Під загрозою були не лише священники, а й люди, які приходили до них на молитви. Усіх, кого викривали, відправляли на заслання, а поверталися з нього одиниці. Протягом тижня греко-католики вшановуватимуть пам’ять про підпілля.

Нагадаємо, Українська Католицька архієпархія Філадельфії вибрала преподобного Бориса Гудзяка Митрополитом-Архієпископом, що робить його главою Української Греко-Католицької Церкви в Сполучених Штатах Америки.

Наталія Пиртик, Андрій Ролюк, «Перші про головне. Львів»Loading...