live

Родичі «Вагнера» продовжили жити в Україні і після військового вторгнення, – «Стежками війни»

ZIK

Створення військової бази поблизу російського Краснодара співпало з початком війни в Україні. Там тренувались російські «солдати удачі» – учасники приватної військової компанії «Вагнера» – він же Дмитро Уткін, колишній мешканець України. Згодом полігонами для його солдатів стали Сирія та Донбас.

Про це йдеться в програмі військових розслідувань «Стежками війни» в ефірі телеканалу ZIK.

Хто такий «Вагнер» і чому Кремлю вигідні приватні військові компанії?

Наприкінці травня 2019 року члени організації «ИхТамНет» опублікували список із учасниками «ПВК Вагнера». Всього – понад 300 найманців з іменами, прізвищами та навіть паспортними даними.

Сам «Вагнер», тобто Дмитро Уткін, тісно пов’язаний з Україною. Народився в Росії, але навчався на Кіровоградщині, у селищі Смоліне. Бачили його в центральній Україні нібито й після 2014 року.

Людмила Уткіна, матір Вагнера, щонайменше два останні роки проживає в Росії. До себе Людмилу Федорівну забрав її син.

Офіційно Кремль не підтверджує роботу «ПВК Вагнера» в гарячих точках – на Донбасі, в Сирії та Центральноафриканській Республіці – але й не спростовує. Однак законом формування приватних військових компаній у РФ заборонене.

«Ринок – величезний. Ці компанії показали, що коштують дорого. Частина прибутку йде з нафтогазу Лівії, Венесуели. Тому Кремлю потрібні ці компанії. Ззовні вони їх використовують, а внутрішньо кажуть, що не підтримують», – зазначає колишній радник командувача Армії США в Європі з питань Росії Марк Войджер.

Про які факти вбивства «вагнерівців» збрехали в МЗС Росії?

Про російську ПВК заговорили після того, як армія США знищила цілий підрозділ «вагнерівців» у Сирії в лютому 2018 року.

«До них не прибула воєнно-військова підтримка зі сторони Росії. Тому американські сили їх просто знищили. В західному світі відомо, що загинуло понад 200 найманців», – розповідає Марк Войджер.

Натомість у російському Міністерстві закордонних справ озвучили зовсім інші цифри.

«Загинуло п’ятеро, ймовірно, громадяни Росії. І вони точно не були військовими», – наголосила речниця МЗС РФ Марія Захарова.

Зі списку з персональними даними «вагнерівців», який нещодавно опублікувала аналітична група «ИхТамНеты», зрозуміло: з 300 ідентифікованих військових більш ніж половина або загиблі, або їхня доля невідома.

Аналітики організації кажуть, що «ПВК Вагнера» є позаштатним підрозділом воєнної розвідки МО РФ (ГРУ). «Вагнерівцям» не можна мати персональні сторінки у соцмережах. Однак багато з них реєструють фейкові сторінки. Втім їхні родичі не обмежені такими заборонами.

У СБУ заявили, що в компанії Вагнера працюють українці

Перший брифінг про присутність «ПВК Вагнера» на Донбасі СБУ провела у 2017 році. Тоді опублікували перехоплені у 2015-му розмови ватажка російських найманців Дмитра Уткіна.

«Востаннє Уткін був в Україні у 2013 році. Зараз він перебуває в Сибірі. Донька Уткіна мешкає і працює в Сочі. Він купив їй квартиру. Матір Уткіна виїхала з України 2017-го», – розповідає керівник апарату голови СБУ Ігор Гуськов.

Він наголошує: серед найманців «ПВК Вагнера» в Сирії є громадяни України.

«Українських найманців семеро. Їх перевозили на десантному кораблі «Цезарь Кунников» Чорноморського флоту Росії. Раніше вони воювали в «Козачому союзі області війська донського», що був розформований у Донецьку через злочинну діяльність членів», – говорить Ігор Гуськов.

«Я знаю, що в так званому «ПВК Вагнера» можна заробити три-п’ять тисяч доларів у місяць, якщо їздити у гарячі точки», – каже військовий «Французького легіону».

Розповідає: у «ПВК Вагнера» пріоритетна анонімність. Якщо російського найманця ліквідовують, рідні мають право на грошову компенсацію, але повинні мовчати.

До слова, СБУ має докази, що збили військовий літак ІЛ-76, де були українські військові, найманці «приватної військової компанії «Вагнера», що підпорядковуються підрозділу Головного управління Генштабу ЗС РФ.

Loading...
Loading...
Loading...