live

Чи не стануть приватні військові компанії лазівкою для кишенькових армій? Розслідування «Стежками війни»

ZIK

Приватні військові компанії може незабаром отримати й Україна. Держави, що мають уже такі – серйозні гравці, які й формують геополітику. Та навіть якщо у ВРУ ухвалять закон «Про військово-консалтингову діяльність», потрібно ще вийти на міжнародний ринок, де велика конкуренція за мільярдні контракти. Також є ризики і всередині країни – у законі не має бути жодної лазівки для формування і легалізації олігархами власних кишенькових армій.

Про це йдеться в програмі військових розслідувань «Стежками війни» в ефірі телеканалу ZIK.

Законопроект «Про військово-консалтингову діяльність» зареєстрували у 2018-му

Якщо законопроект №8093 «Про військово-консалтингову діяльність» ухвалять, в Україні реєструватимуть приватні військові компанії. Ініціатор документа – нардеп від БПП Валерій Карпунцов – пояснює: хоче дозволити не угрупування для війни в гарячих точках, а дещо інше.

«В Україні варто створити військовий консалтинг – супровід вантажів, інструктаж – чи то парамілітарний, чи то водійський. Також сюди входить мінна, протимінна діяльність, охорона, фізичне навчання тощо», – перелічує Валерій Карпунцов.

Лідер «Національних дружин», депутат Андрій Білецький вважає, що створення військового консалтингу зміцнить українське військо.

«Що таке приватні військові компанії зараз у світі? Це не комерційні підприємства, а інструмент зовнішньої військової політики сильних країн: Британії, США, Франції. Наш прямий ворог – Росія, і маємо її послаблювати, будь-де. Якщо вона в Сирії, Лівії, ЦАР, ми повинні максимально нанести по ній удар», – наголошує Андрій Білецький.

У СБУ теж мають свою позицію щодо формування приватних військових компаній, які б працювали закордоном в інтересах національної безпеки.

«Нині нема правових підстав для створення приватних військових компаній в Україні. На мою думку, вони небезпечні, бо можуть перетворитися на осередок вирішення бізнес-інтересів», – пояснює керівник апарату голови СБУ Ігор Гуськов.

Що думають про ініціативу найбільш популярні націоналістичні організації?

«Я, маючи великий досвід, міг би проявити себе у створенні формації, яка впливала б на зовнішньому ринку», – каже командир «Національних дружин» Ігор Михайленко.

«Поки ми не планували виходити на міжнародний рівень. Водночас маємо хлопців, які проходили відбір у такі військові консалтингові компанії і зараз там служать», – додає координатор організації С14 Євген Карась.

Лідери С14 і «Національних дружин» зацікавлені в тому, щоб парламент дозволив створення власних приватних військових компаній.

«Це дуже позитивний крок у розвитку країни на геополітичному полі. Він дає нам можливість диктувати свої умови в різних зонах впливу. Наприклад, гарячих точках», – переконаний Ігор Михайленко.

Чи не стануть приватні військові компанії лазівкою для утворення кишенькових армій?

У документі законопроекту №8093 йдеться про те, що приватні мілітаризовані формування працюватимуть закордоном, але охоронні послуги можуть надавати і в Україні. Тут і ховається небезпека, вважають експерти. В Україні вже є практика озброєних конфліктів, коли йде «стінка на стінку», наприклад, в аграрних, рейдерських захопленнях або війнах забудовників.

«Кількох наших молодих активістів переманили в банди, які, буцімто, є охоронними фірмами», – розповідає Євген Карась.

«Я вважаю, що закон про ПВК (приватні військові компанії) має заборонити діяльність формувань в Україні. Будь-яке право на силу має бути лише в держави», – наголошує Ігор Михайленко.

Нардеп Андрій Білецький теж має застереження щодо законопроекту №8093.

«Через безлад в Україні, створити корпорації можна буде лише силами таких людей, як Коломойський, Порошенко, Фірташ», – пояснює Андрій Білецький.

Чи приймуть закон «Про військово-консалтингову діяльність» – залежить від політичних сил, які прийдуть у парламент 9 скликання. До фінального голосування текст законопроекту може змінитися.

«Французький легіон». Яким є досвід інших країн?

Поки в Україні немає проголосованого закону «Про військово-консалтингову діяльність». Наші військові, бажаючи підзаробити, вступають в ряди закордонних ПВК. Однак, окрім таких організацій, є ще одна структура, куди йдуть служити бійці з усього світу – «Французький легіон».

«Ніхто не цікавиться, хто ти, ким був, як звати. Ім’я тобі змінюють. Але, якщо є люди, які грубо порушили закон, – в «Легіон» не візьмуть», – каже військовий із «Французького легіону».

Чоловік має досвід військової служби у десантному полку «Французького легіону». «Легіон» – це частина Сухопутних військ Французької республіки. На відміну від ПВК чи найманців, у легіонерів офіційний статус і французьке громадянство.

«Комунікація відбувається лише французькою. В контракті є цікавий пункт про те, що в «особливих місцях і в особливий період, в разі провалу чи невдачі держава завжди може вмити руки»», – коментує військовий.

Нагадаємо, в спецпрограмі військових розслідувань «Стежками війни» начальник Генерального штабу ЗСУ генерал-лейтенант Руслан Хомчак розповів, коли припиниться вогонь на лінії розмежування.

Loading...
Loading...
Loading...