live

У «Нафтогазі» запропонували «Газпрому» «запасний варіант» транзиту газу

Фото: EPA/ROMAN PILIPEY

«Нафтогаз» пропонує «Газпрому» контракт на «своп» газу замість транзиту як запасний варіант на випадок, якщо «Газпром» не захоче брати на себе ризики, пов’язані з українським регулятором та оператором газотранспортної системи.

Про це на своїй сторінці у Facebook написав головний комерційний директор «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

Така пропозиція з боку НАК стала реакцією на те, що «Газпром» назвав неможливим укладення нового транзитного контракту з Україною за європейськими правилами, тому що Україна, начебто, має проблеми з регулятором та відокремленням газотранспортного оператора.

«У нас дійсно є проблеми з Регулятором та відокремленням газотранспортного оператора. Регулятор був створений у неконституційний спосіб, до нього немає належної довіри, і нормативні акти, які він приймає, не повністю відповідають європейським правилам. Газотранспортний оператор поки теж не є відокремленим за європейськими правилами», – прокоментував Вітренко.

Однак, він додав, «само по собі це не виправдовує позицію «Газпрома».

«Оскільки саме через небажання самого «Газпрома» вносити зміни в поточний транзитний контракт ми не змогли до цього часу відокремити оператора», – підкреслив комерційний директор НАК.

Також він додав, що у НАК є «ретельно продуманий план, який дозволяє забезпечити відповідність європейським правилам після закінчення дії поточного контракту, тобто з 1 січня 2020, коли мав би вступити в дію новий контракт».

Таким чином, якщо «Газпром» ніяк не хоче брати на себе ризики пов’язані з українським регулятором та оператором газотранспортної системи (а за європейськими правилам саме оператор та національний регулятор мають відповідні повноваження встановлювати/міняти тарифи і інші суттєві умови контракту), то «Нафтогаз» готовий взяти ці ризики на себе, підкреслив Вітренко.

«У такому разі ми пропонуємо «Газпрому» укласти з «Нафтогазом» контракт не на послуги транспортування, а на «своп» газу», – заявив він.

І пояснив, як це буде працювати на практиці: «Газпром» буде передавати нам певний обсяг газу (певну енергетичну цінність газу) на кордоні Україна-РФ, а ми будемо передавати точно такий же обсяг (енергетичну цінність) на кордоні Україна-ЄС».

При цьому передача газу буде підтверджуватися суміжними операторами (Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії), тобто вони потім будуть брати на себе відповідальність перед «Газпромом» за цей газ вже в їхніх системах, пояснив Вітренко.

Такі контракти на «своп» газу є відносно звичними для європейського ринку (можливо, і для «Газпрому»), зазначив Вітренко.

Loading...