Спогад про львівську шахову школу
Адріан Михальчишин
міжнародний гросмейстер з шахів
Володимир Пєхота та Анатолій Карпов
Володимир Пєхота та Анатолій Карпов

Ми з моїм давнім приятелем і соратником у всіх головних шахових битвах кінця XX століття мусимо згадати про людей, що були поруч з нами і зробили багато для розвитку нашої знаменитої львівської шахової школи.

19 червня виповнюється 90 років Віктору Карту, а наступного дня відзначає свій 80 річний ювілей Володимир Пєхота. Їх зовсім різні біографії об’єднує причетність до становлення львівської шахової школи. Пан Карт був тренером плеяди львівських гросмейстерів, а пан Пєхота був головою Львівської шахової федерації і йому належить заслуга, що у центрі міста на вулиці Фредра,1 з’явився шаховий клуб, найкращий на той час в Україні. Батьків, як відомо, не обирають і так само не обирають добу, у яку всім нам доводиться жити.

Віктору Карту та Володимиру Пєхоті довелося більшу частину життя прожити у добі, яку ми би назвали добою дівчини з веслом. За тої доби майже у кожному парку кожного великого міста та маленького містечка стояли однакові статуї дівчини з веслом, дискобола або дівчини з козлом. Уніформованими та регламентованими були і багато інших аспектів суспільного життя. Бо на все потрібний був дозвіл централізованої влади, яку уособлювала партія влади– єдина на всю країну.

Тоді і з’явився жарт: «Партія нас вчить,що гази при нагріванні розширяються». Ця регламентованість вбивала ініціативу і тому спокійніше було нічого не робити, а чекати наказу та інструкцій. Але і за тої доби були люди, які не могли нічого не робити, коли можна і слід було щось корисне зробити. На капітальний ремонт триповерхового будинку шахового клубу, який здійснювався поза планом, бракувало коштів, бо ідея передачі цієї будівлі виникла у Львові, а не столиці. Якщо чекати коли прийдуть кошти з Києва, то слід припинити всі роботи на тривалий період. Директор клубу Казимір Шварц не хотів чекати і його підтримав голова федерації Володимир Пєхота. Він знайшов кошти у бюджеті міста, яке тоді очолював. І дістав за це догану, що за тих часів означало попередження про можливе звільнення з роботи.

Володимир Пєхота очолював місто Лева вісім років. Маштабне будівництво інфраструктури та житла Сихівського масиву пов’язане з його іменем. Будівництво стало його другою професією, яку він вивчив досконало. Це був його поклик, бо він очами міг бачити результати своєї роботи. На початку 90-х пан Пєхота переїхав до Києва, де у Кабінеті міністрів був Керуючим справами, Держсекретарем та Міністром Кабінету міністрів. Після цього чотири рази обирався до Верховної Ради. І там не міг сидіти без діла. В той час, коли значна кількість депутатів відправляла проекти законів до смітника не читаючи, він вичитував кожний законопроект і вносив свої численні поправки.

І на пенсії люди активні знаходять собі заняття. Пан Карт ще й досі навчає шахам здібних малюків. Пан Пєхота починає свій день з партії у шахи з комп’ютером,і коли у добрій формі, примушує залізного партнера визнати поразку. Крім того, він пише вірші і багато працює у саду. Як і в інших науках, які йому доводилося вивчати протягом життя, про догляд за фруктовими деревами він знає все. Користуючись нагодою, ми хочемо щиро привітати ювілярів і впевнені, що до наших привітань долучаться численні львів’яни, яким доводилося коли-небудь зустрічатися з цими прекрасними людьми.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2021-01-17 13:12 :03