live
Новини » Світ Читать эту новость на русском

Лідер турецької опозиції бореться з Ердоганом «радикальною любов’ю»

Екрем Імамоглу. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Екрем Імамоглу, лідер турецької опозиції, запропонував новий різновид популізму, який не розділяє, а об’єднує.

Розглянемо наступний сценарій: Ви лідер опозиції глибоко розділеної нації. Незважаючи на всі перешкоди, ви виграєте місцеві вибори проти правлячої партії, яка контролює громадський простір та цензурує ЗМІ, та стаєте мером найбільшого міста країни. Однак, під тиском уряду влада заявляє, що голосування було сфальсифіковано, відсторонює вас від посади та скликає нові вибори. Якими будуть Ваші дії?

Саме з такою дилемою зіткнувся міський голова Стамбула Екрем Імамоглу. Проте, на відміну від насильства та протестів, він закликав до чогось, можливо, набагато більш загрозливого для правлячої Партії справедливості та розвитку, а саме – до любові.

«Вони хочуть спровокувати нас до конфлікту», – сказав Імамоглу своїм прибічникам у ніч, коли його звільнили з посади. «Проте, ми, люди, які не хочуть, щоб ця нація воювала, будемо закликати до обіймів».

Виявляється, він мав на увазі це у буквальному сенсі. За декілька тижнів до виборів мера 23 червня Імамоглу вийшов на вулиці Стамбула, зустрівшись з виборцями та об’єднавши їх навколо гасла: «Все буде добре». В той час, як правляча партія звинувачувала його в підтримці тероризму, нова зірка турецької опозиції заручилася неабиякою підтримкою, уникаючи цього конфронтаційного підходу. «Знайдіть сусіда, який думає інакше, ніж ви», – закликав він, «та просто обійміть його».

В інтерв’ю виданню The Atlantic Імамоглу підкреслив глобальне значення своєї стратегії. «Поляризація – це універсальна проблема», – сказав він. «По всьому світу популізм використовується для поділу та управління. Проте, я вважаю, що ми можемо докорінно змінити цю тенденцію».

Замість того, щоб ідентифікувати себе зі своєю Республіканською народною партією, він об’їхав мечеті Стамбула, щоб продемонструвати свою повагу до релігії багатьох провладних виборців. І замість того, щоб взагалі відкинути популізм, Імамоглу вправно користується власною популістською тактикою – обіцяючи боротися з міською бідністю, надаючи безкоштовну воду, молоко та хліб бідним стамбульським родинам. «Якщо популістський стиль допоможе об’єднати людей – це добре», – сказав Імамоглу виданню The Atlantic. «Ми демонструємо, що стіни можуть бути зруйновані любов’ю».

Не просто любов’ю, а «радикальною любов’ю». Це назва нової стратегії Республіканської народної партії, викладеної у 50-сторінковій брошурі, під назвою «Книга Радикальної Любові».

Вона ґрунтується на ідеї того, що поляризація тісно пов’язана з суспільним життям у цифрову епоху. Постійне використання мобільних телефонів та соціальних медіа, як стверджує вона, створило неспокій та самотність, якими спекулюють популісти. Щоб подолати ці емоції, Книга радикальної любові пропонує більш відкриті форми спілкування. Вона рекомендує учасникам кампанії менше говорити та більше слухати, бути відкритими, уникати ідеологічних дебатів та, перш за все, уникати критики Ердогана або приниження його прихильників. Перший принцип радикальної любові дуже простий: ігноруйте Ердогана, проте, любіть тих, хто його любить».

Другий компонент стратегії є акцент на економічних проблемах, а не на проблемах ідентичності. Адже реальний розрив у Туреччині – не між секуляризмом та ісламом, між турками та курдами, а між багатими та бідними. І що саме цікаве, у перші роки свого правління, Ердоган також побудував свою популярність на інклюзивності та турботі про матеріальні проблеми виборців.

Імамоглу визнав в інтерв’ю виданню The Atlantic, що його партія допустилася помилки, «від’єднавшись від суспільства», проте, звернув увагу на те, що вона в останні роки зазнала значних змін та поступово прийняла більш інклюзивне ставлення, яке сьогодні приносить свої плоди. Зважаючи на, а не нехтуючи релігією, Імамолу стверджує, що партія змогла відновити зв’язок з виборцями щодо більш фундаментальних питань.

Арлі Хохшильд, професор соціології в Каліфорнійському університеті у Берклі, зазначила, що стратегія Імамоглу може спрацювати і в США. У своєму дослідженні американського права, Хохшильд демонструє, що багато упереджень в американському суспільстві може бути подолано співчуттям.

Для того, щоб перемогти таких політиків, як Дональд Трамп та Ердоган, зазначила Хохшильд, опозиційні партії повинні більш активно спілкуватися з прихильниками цих лідерів та звертатися до їхніх почуттів. «Радикальна любов аж ніяк не наївна», – сказав Хохшильд про стратегію турецької Республіканської народної партії. «Це спосіб боротьби з конфліктом».

Турецький приклад демонструє, що ви не можете боротися з поляризаційними популістами поляризаційними відповідями. Єдиний спосіб змусити людей перейти до іншого табору – це подолати розбіжності, що між вами існують.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIKLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...