Новини » Події 16 червня, 2019, 12:12
З початку року на кір захворіло приблизно стільки ж українців, як за весь 2018-й
ZIK
ZIK

Цього року в Україні на кір уже захворіло 52 тисячі людей, тоді як за весь 2018-й інфікованих було 54 тисячі. Імунологи наголошують: влітку рівень захворюваності знизиться, однак хвороба повернеться вже восени. Тому медики радять усім не чекати і вакциновуватись – держава безкоштовно надає перевірені препарати.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового інформаційно-аналітичного тижневика «Деталі» в ефірі телеканалу ZIK.

Львів’янка Олена Петровська розповідає: два роки тому ані собі, ані дитині не робила жодного щеплення. Мовляв, тоді не розуміла, для чого в здоровий організм вводити невідому речовину.

«Всякі жахи в інтернеті прочитали, наслухались, вирішили не робити», –каже Олена.

З 2008-го імунізація населення різко впала

«Жахи» почались у 2008 році. На той час накопичилося понад 8 мільйонів невакцинованих віком від 18-ти до 29-ти років. Міністерство охорони здоров’я запланувало провести додаткову кампанію зі щеплення. Вона тривала до трагічного випадку у Краматорську на Донеччині. Після вакцинації, менш як за добу, помер 11-класник. Щоправда і українські, і закордонні фахівці підтвердили: щеплення до трагедії – не причетне. Однак новина спрацювала – від вакцинацій почали масово відмовлятися, тож імунізація населення різко впала.

«Пройшло вже 10 років, сьогодні маємо їх в числі тих, хто захворів на кір», – розповідає дитячий імунолог Федір Лапій.

Від початку року на кір в Україні захворіли понад 52 тисячі людей, 18 – померло, серед них – 8 дітей. Для порівняння, за весь 2018-й занедужали 54 тисячі.

«Майже половина дітей кожної вікової групи не були вакциновані, вони накопичилися», –каже лікар Лапій.

У садочках небезпечно

Лікарі наголошують: небезпека чатує на дітей і у садочках. Адже передача одне одному інфекції триває, тож малечу заборонено брати у садок без довідки про щеплення.

«Є частина дітей, яким, за станом здоров’я, взагалі не можна робити щеплень живими вакцинами, такими як КПК. Цих дітей маємо захищати якраз колективним імунітетом. Є частина дітей, які не виробляють захисту на дозу вакцини. Тому ці діти – в групі ризику», – наголосила лікарка-педіатр Євгенія Правдюк.

Тим часом батьки невакцинованих дітей намагаються протестувати проти заборони допускати їхніх чад до занять в садочку. Навіть позивалися до суду, мовляв, право їхньої малечі на освіту порушують.

«Це ризик, саме – ризик. У мене є знайомі, в яких після щеплення було ускладнення», – заявила мати Тетяна Зеленська.

Синові Тетяни – скоро три роки. Однак до садочка хлопчика не беруть. Адже із 18 щеплень має лише 3. У поліклініці педіатр записала, що дитина здорова і може відвідувати дитячий садок, але за умови наявності щеплень.

«Хто дав повноваження педіатру, керівнику поліклініки забороняти дитині відвідувати навчальний заклад?», – обурювалась Тетяна.

На її думку, лікарі мають видати лише довідку, де зазначені вакцинації. Однак у керівників дитсадків – свої пояснення.

«Діти, які не мають щеплень, не приймаються до дитячого садочку. Звичайно бувають прецеденти, кажуть що ми порушуємо конвенцію дитини, конституцію України. Але в цих законах не прописано, як саме дитина приймається до дитячого садочку», – підкреслює директорка дитячого садка Валентина Шеян.

У її садочку – 150 дітей, близько 20-ти – вакциновані. Їх приймали тому що не було такої кількості хворих на кір. Зараз міністерство дало чітку вказівку – у зв’язку зі спалахом кору не допускати невакцинованих дітей у дошкільні заклади.

«Це в жодному випадку не обмежує право дитини на отримання освіти. Ми не допустимо вашу дитину до цього колективу дітей, але маєте право вибрати альтернативну форму навчання поза колективом», – зазначає адвокатка Юлія Дузь.

Роз’яснення дав Верховний Суд України, до якого дійшла справа щодо недопуску дитини без щеплень до дитсадка. Суд постановив: індивідуальний інтерес людини – відмову від щеплення – не можна

Новий спалах – восени

Тим часом сьогодні львів’янка Олена Петровська тепер кардинально змінила думку щодо вакцинації. Олена вирішала вакцинувати і дітей, і себе. Почали активно – щотижня по 2 щеплення за раз. Коли зробили все за календарем, переходять до необов’язкових вакцин.

«Окрім обов’язкових ми зробили всі, які існують. В нас немає тільки сказу, тифу і лихоманки. Зараз будем робити кліщовий енцефаліт», –каже Петровська.

Мати не боїться ускладнень і тих жахіть, яких колись надивилась в інтернеті. Жінка, яка була категорично проти вакцин, зараз переконує: батьки зобов’язані захищати своїх дітей.

Водночас імунологи попереджають: хоч влітку захворюваність на кір і піде на спад, на черговий спалах варто очікувати з осені. Тож закликають усіх не відкладати на потім і йти до поліклінік. Держава безкоштовно надає перевірені бельгійські та американські вакцини.

Як повідомлялось раніше, сьогодні недостатньо вакцинувати від кору лише дітей. Кір – уже давно став не лише дитячим захворюванням.

Ірина Коваленко, «Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-24 07:56 :54