На добре здоров’я. Дивертикульоз: небезпечні кишені

Сьогодні пропоную для ознайомлення тему доволі вузьку. Кажу так, бо, маючи дуже великий (понад 25 років) досвід праці в галузі медичної журналістики, навіть про таке і не чула!

Розповідатиму про дивертикулярну хворобу товстої кишки (дивертикульоз), і патологія ця, стверджують лікарі, поширена в цілому світі – її мають близько третини людей, котрим понад 70 років. Також говорять проктологи, а це, нагадаю, фахівці, котрі спеціалізуються на хворобах, пов’язаних саме з товстою кишкою, що число пацієнтів з цим дефектом з року в рік збільшується, бо збільшується частка літніх людей у демографічній структурі суспільства.

Про захворювання (а це – вип’ячування стінки кишечника) багато хто дізнається лише під час ендоскопічного дослідження товстої кишки (колоноскопії) чи рентгенологічного дослідження. Йдеться зараз, здебільшого, про неускладнений перебіг. А є ж і ускладнений!

Насторожі мають бути і чоловіки, і жінки. Принагідно зазначу, що у вегетаріанців дивертикульоз – справді рідкісне захворювання (а тепер заради цікавості порахуйте вегетаріанців у своєму оточенні – близькому і далекому…). Також не входять до групи ризику люди, котрим ще не виповнилося сорок років.

Головну роль у поширенні хвороби відіграє зменшення у раціоні рослинної їжі з наданням переваги м’ясу та борошняним виробам, що призводить до закрепів.

Окрім відсутності регулярної дефекації, розвитку дивертикулів сприяють ожиріння, метеоризм (утворення газів у кишечнику), кишкові інфекції (зокрема дизентерія), тривалий прийом послаблювальних препаратів. То що відбувається? Проктологи стверджують, що еластичність стінок кишок з віком значно зменшується. Підвищення тиску у кишечнику (через закрепи і скупчення газів) сприяє вип’ячуванню деяких його ділянок – утворюється дивертикул. Як правило, дивертикульоз перебігає безсимптомно – пацієнт його не відчуває. Проте, трапляється, людей турбують болі у животі (найчастіше – зліва), порушення стільця (здебільшого це закрепи, а буває й чергування закрепів і проносів), здуття живота.

З часом через скупчення калових мас у дивертикулах (таких собі кишенях) може виникнути запалення – дивертикуліт. При цьому підвищується температура тіла, посилюються болі в животі, пацієнт звертає увагу на наявність у калі крові і слизу, що загрожує серйозними ускладненнями. Тому не потрібно зволікати зі зверненням до лікаря.

Щодо ускладнень, то це кишкова кровотеча, загальна слабість, зниження артеріального тиску, збліднення шкірних покривів. Також імовірна кишкова непрохідність. А ще не варто скидати з терезів гнійне запалення черевної порожнини – через потрапляння у неї кишкового вмісту через отвір у стінці дивертикула (то має назву перфорація дивертикула).

Серед обов’язкових процедур, що їх запропонують такому хворому у стаціонарі, – аналізи крові і сечі, рентгенівське дослідження кишечника з контрастом (іригоскопію) та колоноскопію.

При підтвердженні діагнозу «дивертикуліт» пацієнтові призначать й антибіотики. Час припинення кровотечі залежить від її інтенсивності. Якщо вона триває і триває, процес лікування посилюють методом ангіографії з довенним введенням вазостресину (це пептидний гормон), або колоноскопією з коагуляцією (згущенням крові), або ін’єкціями адреналіну.

Може бути запропоноване й хірургічне втручання – хворому, як правило, видаляють уражену частину кишки.

Основне завдання при лікуванні неускладненого дивертикульозу товстої кишки – нормалізація дефекації, що дозволить запобігти утворенню нових вип’ячувань, відповідно – запалення дивертикулів.

То бережіть себе.

І, звісно ж, будьте мені здорові.
 

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу кандидату медичних наук, хірургу Військово-медичного клінічного центру Західного регіону Сергію Трачу.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...