Всюдисущі комарі: Розпилювати репеленти на дітей – це не дуже добре

Фото з відкритих джерел

Цьогоріч спостерігається справжнє «нашестя» комарів. Комахи, що псують життя людей, повсюди: біля водойм, у парках і лісах та, звичайно, у квартирах. Намагаючись вберегтися від всюдисущих кровососів, українці змели з полиць магазинів засоби боротьби з комарами. Про те, чому їх так багато цього літа, як з ними боротися і що робити, якщо вже стали їх жертвою, поділилися із журналістами IA ZIK львівські біологи, зоологи та медики.

Чому цього року так багато комарів і коли можна очікувати зменшення їхньої «активності»?

На думку завідувача Зоологічного музею ЛНУ ім. Івана Франка Ігоря Шидловського цьогоріч у «нашесті» комарів винні рясні дощі, що випали у травні й на початку червня.

«Навесні цього року я здійснював робочі поїздки на Полісся та Волинь і комарів не було. Зараз пішли сильні дощі, і личинки, які виводяться безпосередньо у воді і раніше затрималися – зараз масово вилетіли. Тобто збільшення кількості комарів пов’язане, у першу чергу, із рясними дощами. У квітні-травні їхнього розвитку не було, тому з більшої силою виліт комарів відбувся саме зараз», – зазначив зоолог.

«Останні роки були посушливими і комарів було дуже мало. Наприклад, позаминулого року у Шацьку можна було йти на чорничник у шортах і футболці. Так, що, очевидно, зараз ми наверстуємо, – підкреслив Ігор Шидловський і додав, що варто пам’ятати: кілька видів комарів, мають свої цикли масових вильотів.

Кандидат біологічних наук Звенислава Калинець-Мамчур також зазхначає: збільшення кількості комарів пов’язано з тим, що вони мали сприятливі умови до розмноження. Вона прогнозує – якщо спека триватиме, то й кількість комарів зменшиться.

«Для цього їм потрібна вода – водойми, які не пересихають навіть у спеку. Оскільки випали дощі й стояла вода, то вони масово розвинулися. Відповідно, якщо буде спека і водойми, де вони розвиваються, пересохнуть, то й кількість комарів зменшиться – це абсолютно природній процес», – підкреслила вона.

Чим небезпечні комарі

Самки майже всіх видів комарів смокчуть кров ссавців, зокрема людей. На місцях укусу комарів часто виникає місцеве запалення – приблизно через годину після укусу, спричиняючи на шкірі опуклість завбільшки до сантиметра в діаметрі. Місце може свербіти протягом кількох днів та інколи навіть кровоточити. Тривале розчухування може призвести до утворення дефектів шкіри – шрамів.

Комарі також можуть виступати в ролі переносників небезпечних для здоров’я та життя людини захворювань, що спричиняють бактерії, віруси, найпростіші, гельмінти. Інфіковані комарі переносять цих збудників від людини до людини без виникнення захворювання в самих себе. Зокрема комарі через укуси здатні передавати інфекційні захворювання: малярію, гарячку денге, лихоманку Західного Нілу, гельмінтоз, тощо.

Як підкреслюють медики, більшість із перелічених захворювань не характерні для нашого регіону і досить рідко трапляються в Україні. Минулого року зафіксували випадки цього захворювання і в Україні – у Києві підтвердили випадок захворювання лихоманкою Західного Нілу у молодого чоловіка, який повернувся з відпочинку на Криті.

Як вберегтися від укусів і чим зменшити свербіж

Як підкреслюють медики: краще запобігти укусам, ніж потім лікувати їхні наслідки. Лікарі радить уникати місць біля стоячих водойм, де комарів найбільше, не гуляти з дітьми ввечері, одягати нещільний світлий одяг, встановлювати в протимоскітні сітки на вікна і двері.

Аптечна мережа пропонує велику кількість спреїв, емульсій та лосьйонів, які відлякують комах. Єдиним застереженням для їхнього використання – вік. Переважно їх можна застосовувати з двох-трьох років. Для немовлят є спеціальні лосьйони. Але навіть щодо них теж варто порадитися зі своїм лікарем.

«Розпилювати репеленти на дітей – це не дуже добре. Зараз є дієві засоби, які варто застосовувати після укусу комарів. Йдеться про препарати, що заспокоюють шкіру, зменшують набряки, алергічну реакцію. Це зокрема і Ліпікар Стік, і серія Аллергіка Дерміфант. Але ці препарати потрібно наносити одразу після укусів», – зауважила доктор медичних наук, завідувач кафедри педіатрії #2 ЛНМУ ім. Данила Галицького Леся Беш.

Зазначимо, комарі не люблять деяких насичених запахів. Зокрема камфори, цитрусових, гвоздики, кедрової олії, олії чайного дерева та валеріани. Декілька крапель цих природних засобів можуть на деякий час їх відлякати.

Спеціальні пристрої для знищення комарів варто застосовувати з обережністю, особливо, якщо в приміщенні є маленькі діти, або алергики. Вмикати їх можна, коли в приміщенні нікого немає, а в кімнаті, де спить новонароджена дитина, їх взагалі не варто застосовувати.

Якщо комарі все ж покусали, то найпростіший спосіб побороти свербіння, – розвести соду: чайна ложка на склянку води, і змочити місце укусу таким розчином. Якщо помітно алергічну реакцію, то варто прийняти протигістамінні препарати. Якщо ж не стало краще, підвищилася температура, укуси почали гноїтися, то обов’язково потрібно звернутися до лікаря.
 

Ровесники динозаврів

На думку науковців, комарі, з’явилися близько 170 мільйонів років тому протягом Юрського періоду (206–135 мільйонів років тому). Найстарші відомі скам’янілості комарів належать до Крейдяного періоду (144-65 мільйонів років тому). Давні комарі були втричі більші за сучасні види.

Зараз відомо близько 3500 видів, класифікованих у три підродини: Anophelinae (3 роди), Culicinae (20 родів та понад 80 % видів) і Toxorhynchitinae (1 рід). Комарі населяють усі континенти, окрім Антарктиди. Найбільш широкий ареал комара звичайного (Culex pipiens), який поширений всюди, де зустрічається людина – його основна жертва.

Зазвичай в помірному поясі комарі активні з травня по жовтень. Якщо взимку було багато снігу, а весна рання, стійко тепла і помірно-волога, комарі можуть з’явитися вже в квітні.

Більшість видів ведуть нічний спосіб життя. Комарі можуть літати із швидкістю від 1,5 до 2,5 км/год.

Самці всіх без винятку видів комарів харчуються нектаром квіткових рослин. Самиці ж більшості видів комарів п’ють кров хребетних: ссавців, птахів, рептилій та амфібій. Самиця комара відкладає 30-150, а деякі навіть 280 яєць (у малярійних комарів) кожні 2-3 дні. Яйце розвивається протягом тижня. Для продукування яєць комарам потрібна кров, тому цикл відкладання яєць перебуває в прямій залежності від споживання крові. При виборі жертви самиця комара орієнтується на вуглекислий газ, що видихається людиною, на теплове випромінювання, рух, а також на запах молочної кислоти, що міститься в поті. Також самиця комара реагує на світло, надаючи перевагу слабко освітленим приміщенням, у зв’язку з чим у міських квартирах самиці ведуть в основному нічний спосіб життя.
 

Підготував Андрій Павлишин,
IA ZIKРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...